Çağdaş Gazeteciler Derneği: “Gazetecilik suç değildir, Kaplanoğlu yalnız değildir”
 04 Şubat 2018, Pazar
bursamuhalif.com - 4 Şubat 2018

Çağdaş Gazeteciler Derneği: “Gazetecilik suç değildir, Kaplanoğlu yalnız değildir”

Bursa’da yayınladığı haber bahane gösterilerek 2 Şubat sabahı evinden polis baskını ile gözaltına alınan Bursa Muhalif editörü Ozan Kaplanoğlu için Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi yayınladığı açıklamayla “Gazetecilik suç değildir” dedi.Türk Tabipler Birliği’nin barış çağrısı yaptığı açıklaması sonrasında hedef alınmasının ardından Bursa’da demokrasi güçlerinin düzenlediği basın açıklamasına katılanlara yönelik polis baskınlarında 12 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Bursa Muhalif editörü Gazeteci Ozan Kaplanoğlu da haberi yayınladığı gerekçesiyle emniyette tutuluyor.

Kaplanoğlu’nun yayınladığı haber bahane edilerek gözaltı süresinin uzatılması üzerine Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi bir açıklama yayınladı.

"İçinde yaşadığı toplumu, halkı, insanlığı ilgilendiren bir olayı, yönetenlerin aldığı kararları tüm gerçekliğiyle doğru bir şekilde haberleştirendir gazeteci. “Soran”dır… Tarafsız, objektiftir.

Toplumların birlikte yaşama kültürünün en önemli kriteri olan “düşünce ve ifade özgürlüğü”nün temsilcisidir. Hürdür, sansür edilemeyendir(!) Bu, anayasal hakla güvence altına alınmıştır. Toplumun “vicdanını” temsil eder. Şüphesiz, demokrasinin en önemli sacayaklarından biridir. Demokrasinin sağlıklı işlemesi, halkın haber alma hakkının sağlanması için “yazması” gerekendir.

“Bu”dur gazetecilik… “Suç” değildir!

Günümüzde ise hep daha fazla mücadele eden, daha fazla bedel ödetilen, ödeyen olmuştur.

Düşünceleri baskı gören, sorgulanan, yargılanan, tutuklanan olmuş, “ifadesiz”leşmek zorunda kalmıştır.

Bizler, “Bundan kötü daha ne olabilir?” diye düşünürken, hep daha kötü bir tabloyla karşılaşıyoruz.

Yalnızca habercilik yapmaya çalışan meslektaşlarımızın tek suçu, iktidarın hoşuna gitmeyen konuları ve gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmaksa, bizler bu anlayışı reddediyoruz.

Bunun en son örneğini, hekimlerin açıkladığı “Barış Bildirisi” nedeniyle gözaltına alınmalarının ardından, Bursa’da yapılan bir basın açıklamasına katılmadığı halde, kendisine gelen basın bültenini haberleştiren Yönetim Kurulu Üyemiz Ozan Kaplanoğlu’nun gözaltına alınmasıyla yaşadık. Bursa Muhalif Editörü Kaplanoğlu, söz konusu basın toplantısına gitmemiş, basın metnini internet haber sitesinde haberleştirmiş, evinde yapılan aramanın ardından da gözaltına alınmıştır.

Yalnızca haberi yayınladığı gerekçesiyle adliyeye çıkarılacak olan Kaplanoğlu yalnız değildir.

Meslektaşlarımız yalnızca “hayır” dediği için, “Hayır” diyenleri sayfalarına taşıdıkları için gözaltına alınıyor, hedef gösteriliyor.

Endişe duyuyoruz!

Bizler, ihtiyacımız olan demokrasinin sağlıklı işlemesi, halkın haber alma hakkının sağlanması için basının özgür biçimde çalışması gerektiğini söylemekten yorulduk. Oysaki sadece gazetecilik yapmak istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz? Gazetecilerin bu kutsal görevi en iyi şekilde, haklarını alarak, özgürce yapabilmelerini istiyoruz.

Bu ülkede yaşayan herkesin diline, dinine, tüm insan haklarına sahip olduğu, onuruyla yaşadığı gerçek bir demokraside çözülmeyecek sorun olmadığı fikrinden hareketle, haber alma hakkına indirilen her türlü darbeyi, basına yönelik bu gözdağını reddediyoruz.

Bizler gazetecilik mesleğini onurlu bir şekilde yürütmeyi hedef edinmiş gazeteciler olarak her zaman haklının yanında yer aldığımızı bir kez daha bildiriyor, somut olmayan delillerle gazetecilerin tutsak edilmelerini kınıyoruz.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik baskılara son verilmesini talep ederken, bir kez daha altını çiziyoruz: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR!

ÇGD BURSA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU"Haberin linki:
http://www.bursamuhalif.com/cagdas-gazeteciler-dernegi-gazetecilik-suc-degildir-kaplanoglu-yalniz-degildir/

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr