Ahmet Şık'ın annesi: 3 oğlum da hep ezilenin yanında oldu, eğer bu suçsa ne diyeyim...
 02 Ocak 2017, Pazartesi
t24.com.tr - 2 Ocak 2017

Ahmet Şık'ın annesi: 3 oğlum da hep ezilenin yanında oldu, eğer bu suçsa ne diyeyim...

"Benim şu günlerde çocuğumu içeriye attılar, bizi boynu bükük bıraktılar"Gazeteci Ahmet Şık'ın annesi Fatma Şık, "3 oğlum var, 3’ü de zalimin yanında olmadı bu güne kadar. Hep ezilenin yanında oldular. Eğer bu suçsa suçludur, ne diyebilirim" dedi.

Oğlu Ahmet Şık'ın kendisine "Beni FETÖ torbasına koyacaklar, her şeye hazırlıklı olun" dediğini belirten Fatma Şık, "Son geldiğinde bizlere tutuklanacağının sinyalini vermişti zaten; ama ben ihtimal vermemiştim. Neden olduğunu sorduğumda yeni bir kitap yazdığından ve gerçekleri ortaya çıkaracağından bahsetti" dedi. "Oğlum bir kitap yazıyordu, yılbaşından sonra çıkacağını söylemişti" ifadesini kullanan Şık, "FETÖ torbasından geçtik Ahmet’i terör torbasına koydular" diye konuştu. Cumhuriyet'teki çalışma arkadaşları ise Şık'ın kitap çalışmasından haberdar olmadıklarını söyledi.

Antalya’nın yerel gazetelesi Körfez Gazete’den Müzeyyen Yüce’ye konuşan Fatma Şık'ın açıklamaları şöyle:

-Öncelikle geçmiş olsun diyerek başlamak istiyorum. Ahmet Şık ikinci kez tutuklandı. Şık’ın tutuklanma sürecini konuşacağız; ancak ben öncelikle Ahmet Şık’ın geçmişten bugüne olan yolculuğunu merak ediyorum. Nasıl bir çocuktu Ahmet Şık?

Ahmet bizleri yaptığı esprilerle güldürmeyi başaran, başarılı, zeki bir çocuktu. Küçüklüğünden bu yana haklının, mazlumun, sesi çıkmayanların yanında oldu. Yanlış giden bir şey gördüğü an hemen müdahale eder, o yanlışı düzeltene kadar mücadele ederdi. Sorgulayan, araştıran bir çocuktu Ahmet. Her davranışın ve işin doğru, iyi ve güzel yapılmasını isterdi. Bu yüzdendir ki, “Ya hukuk okuyup mazlumların haklarını savunacağım, ya da gazeteci olup mazlumların, haklıların sesini duyuracağım” derdi. Nitekim gazeteci oldu.

-Gazetecilik bölümünü kazandığı zaman ne hissettiniz? Ahmet Şık’ın gazeteci olmasını destekliyor muydunuz?

1989 yılında sınava girdi ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik Bölümü’nü kazandı. Ahmet her konuda başarılı olduğu için mesleğinde de güzel işler yapacağını biliyordum. Ama bir anne olarak, oğlumun haksızlıklar karşısında susmama, mazlumun yanında olma tavrının başına iş açacağından korktum her zaman. Mesleğine aşık bir gençti. Bu yüzden henüz üniversite birinci sınıftayken başladı gazetelerde staj yapmaya. Önce Milliyet gazetesinde, daha sonra üçüncü sınıfa geçtiği dönemde stajyer olarak Cumhuriyet’te çalışmaya başladı. Okul bittikten sonra çeşitli gazetelerde çalıştı. Ahmet çok idealist bir kişidir. Zalimin yanında hiç olmadı. Zulüm görenlerin yanında oldu. En büyük amacı da buydu zaten. Biz de her zaman destekledik onu. Çünkü ona haksızlıklar karşısında susmamayı biz öğrettik.

-Aile olarak sosyal demokrat bir yapıya sahip olduğunuzu biliyoruz. CHP’de uzun yıllardır siyaset yapıyorsunuz? Çocuklarınızın şu anki karakterlerinin bu anlayış doğrultusunda şekillendiğini düşünüyor musunuz?

Biz atalarımızdan CHP’liyiz. Çocuklarımızı da bu düsturla yetiştirdik. Her zaman sesi olmayanın sesi olup, haksızlıkların karşısında durduk. Çocuklarımıza da bu anlayışı aşıladık. Her biri de doğruların üzerine gitti, haklıların ve mazlumların yanında oldu. Çocuklarım ile gurur duyuyorum.

"Oğlum bir kitap yazıyordu"

-Ahmet Şık, ilk olarak 2011 yılında 'FETÖ' soruşturmasında hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışına kaçan eski savcı Zekeriya Öz’ün yürüttüğü Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmış, 375 gün cezaevinde kalmıştı. O dönemde FETÖ karşıtı bir kitap yazıyordu. Şimdi de FETÖ propagandası yapmak suçlamasıyla tutuklandı. Suçlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Oğlum her dönemde gazetecilik yaptığı için yargılanıyor. İktidarın işine gelmeyen yanlışları ortaya çıkarıp halkı bilgilendirdiği için susturulmak isteniyor. 2011 yılında tutuklandığında FETÖ’nün devlet yapılanmasını ortaya çıkaracak olan kitabı yüzünden yargılanmıştı. Şimdi ise FETÖ propagandası yaptı deniyor. Bu ne kadar inandırıcı? Benim çocuğum haksızlıklara karşı susmadı, susmayacak. Bu ülkede hukuk namına bir şey kalmadı. Siyasiler hedef gösteriyor, hâkim ve savcılar ‘emir demiri keser’ diyerek hareket ediyor. Biz acılara alıştık artık. Bu süreci 5 sene önce de yaşadık. Bizi bu şekilde sindiremezler. Adalet geç de olsa tecelli edecek. Ahmet yine özgür kalacak. Ahmet’in tek suçu muhalif olmak. Ben de muhalifim, sokaktaki çocuklar da iktidara muhalif. Ahmet’in 90 yaşındaki gözleri görmeyen babası da muhalif. Ben çocuğuma helal ekmek yedirdim. Biz işçi ve emekçi bir aileyiz. Çocuğumun hiçbir örgütle alakası yok.

-En son ne zaman Ahmet Şık ile görüştünüz?

En son Kurban Bayramı’nda eşi ve çocuğu ile buradaydılar. 10 gün boyunca yanımızda kaldılar. Bayramı beraber geçirdik. Zaten her boşluklarında gelirlerdi.

-Peki, geldiği zaman süreç hakkında veya tutuklanacağına dair bir şeyler söyledi mi?

‘Anne beni FETÖ torbasına koyacaklar, her şeye hazırlıklı olun’ dedi. Son geldiğinde bizlere tutuklanacağının sinyalini vermişti zaten; ama ben ihtimal vermemiştim. Neden olduğunu sorduğumda yeni bir kitap yazdığından ve gerçekleri ortaya çıkaracağından bahsetti. Oğlum bir kitap yazıyordu, yılbaşından sonra çıkacağını söylemişti. FETÖ torbasından geçtik Ahmet’i terör torbasına koydular. Hayatta olamaz; ailecek CHP’li bir aileyiz. Daldan inme değil kökten sürme CHP’liyiz. Atalardan kalma. FETÖ ile de bir alakamız hiç olmadı, zaten FETÖ’ye karşı olan bir duruşumuz var. 3 oğlum var, 3’ü de zalimin yanında olmadı bu güne kadar. Hep ezilenin yanında oldular. Eğer bu suçsa suçludur, ne diyebilirim.

-5 sene önce de bir kitap yüzünden cezaevine girmiş, 375 gün tutuklu kalmıştı. ‘İmamın Ordusu’ isimli kitabı da o tutukluyken ‘Dokunan Yanar’ adıyla çıkmıştı. Yeniden bir kitap hazırlığından bahsettiniz. Tutuklanma nedeni sizce üzerinde çalıştığı kitap mı?

Ben bir anne olarak Ahmet’in tutuklanma sebebinin o kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü iktidarın birçok yanlışı o kitapla gün yüzüne çıkacaktı. Önceki tutuklanma sebebi de çıkmayan bir kitaptı. Ama bu dünyada aydınlar ölmemiş. O kitap sonrasında basıldı. Ahmet’in kitabı AKP’nin yurtdışına gönderdiği FETÖ raporunun içinde var. Ahmet’in kitabını kaynak olarak gösterildiği bir olayda nasıl FETÖ torbasına koydular anlaşılır gibi değil. Düne kadar FETÖ iktidarın ortağıydı. İktidar kendi çıkarları ve istediği doğrultusunda benim çocuğumu harcadılar. Ahmet’in kızının boynunu bükük koydular.

"Yine başı dik çıkacak"

-Ahmet Şık’ın abisi Bülent Şık da barış bildirgesine imza attığı için Akdeniz Üniversitesi’nden ihraç edildi. Bu olanları iktidara muhalifliğinize mi bağlıyorsunuz?

Biz ailecek sosyal demokrat bir aileyiz. İktidara muhalifiz. Tüm muhaliflerin sesini kıstıkları gibi bize de aynı şey yapılıyor. Biz çocuklarımıza her zaman mazlumların yanında olmayı, merhameti, iyiliği öğrettik. Onları böyle yetiştirdik. Bülent barış bildirgesine imza attığı için hedef oldu. Barış istemek suçsa ben de barış istiyorum. Herkes istiyor. Maalesef iktidarın çapraz politikaları yüzünden olanlar aydınlara oluyor. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan adalet yok; ama adalet istiyoruz. Cumhurbaşkanı demek devletin başkanı demek. ‘Ben ana kokusu almadan uyuyamam’ diyen Cumhurbaşkanı, 90 yaşındaki gözü görmeyen baba ile 70 yaşındaki anneye zulüm yapıyor. Biz bu kadar mı sahipsiziz?

Peki, Antalya’da oturan bir ailesiniz. Gazeteci meslek örgütlerinden ziyaret eden veya destek veren oldu mu?

Antalya Gazeteciler Cemiyeti benim için yok hükmündedir. Benim çocuğum Antalya Kumluca nüfusuna kayıtlı bir gazeteci. Benim çocuğum Antalya çocuğu. Hani neredeler? Bir meslek örgütü kendi meslektaşına sahip çıkmıyorsa o örgütten ne hayır gelir? 5 sene önce de aynı durumda bir açıklama veya sahip çıkma olmadı. Ahmet 5 yıl önce tutuklandığında Çağdaş Gazeteciler Derneği yanımızda oldu. Onlara müteşekkirim. Ama Ahmet’e bir Antalya çocuğu olarak Gazeteciler Cemiyeti’nin sahip çıkmasını beklerdim. O makam kimseye kalmayacak.

Son olarak yeni bir yıla girdik. Ne demek istersiniz?

Adalet istiyorum. Benim şu günlerde çocuğumu içeriye attılar. Bizi boynu bükük bıraktılar. Bu kararı veren hâkimin verdiği yanlış kararı anlamasını diliyorum. Zalimin zulmü varsa mazlumun Allah’ı var. Ahmet yine oradan başı dik çıkacak.


Haberin linki:
http://t24.com.tr/haber/ahmet-sikin-annesi-3-oglum-da-hep-ezilenin-yaninda-oldu-eger-bu-sucsa-ne-diyeyim,380650
 
 

ÇGD ödülleri sahiplerini buldu: Bedel ödeyen gazeteciler için
t24.com.tr - 27 Nisan 2018
Cumhuriyet'e ceza yağdı; gazetecilik örgütlerinden tepki: Haber alma hakkı bitiriliyor
t24.com.tr - 26 Nisan 2018
"Aydın Doğan sendikasızlaştırdı, Demirören gazetecisizleştirecek"
t24.com.tr - 23 Mart 2018
Bennu Yıldırımlar: Sinema parasız olmuyor
t24.com.tr - 28 Şubat 2018
Mediha Olgun ile Sözcü'nün yolları ayrıldı: Çok teşekkür ediyorum beni çıkardıkları için
t24.com.tr - 9 Şubat 2018
Hürriyet, tecrübeli muhabir Nurettin Kurt'un işine son verdi
t24.com.tr - 25 Aralık 2017
"Türk foto muhabirin kıymeti bilinmedi değil, ama hep dış dünyada"
t24.com.tr - 19 Aralık 2017
Yirmi4.com güçlü kalemleriyle yayına hayatına başladı
t24.com.tr - 10 Aralık 2017
Turkuvaz Medya Grubu'ndan yasak: Cumhuriyet ve Sözcü satılmıyor
t24.com.tr - 14 Ekim 2017
Hürriyet Okur Temsilcisi: Medya görevini hakkıyla yerine getiremedi; darbeye karşı çıkmak yetmez
t24.com.tr - 28 Ağustos 2017
AKP 16 yaşında; 'Erdemliler Hareketi'nden 'metal yorgunluğu'na, darbe girişiminden OHAL'e neler yaşandı?
t24.com.tr, İnan Ketenciler - 14 Ağustos 2017
ÇGD Genel Başkanı: Türkiye tutuklu gazeteci borsası gibi!
t24.com.tr - 5 Ağustos 2017
İddianameden: 1991 doğumlu gazeteci 3 yaşında 'Marksizm' kitabı yazdı!
t24.com.tr - 4 Ağustos 2017
Gazeteci Kaplanoğlu 'araç yok' diye mahkemeye götürülmüyor!
t24.com.tr - 2 Ağustos 2017
Aydın Engin: Cezaevlerinde 151 Murat Sabuncu var
t24.com.tr - 2 Ağustos 2017
"Cumhuriyet davasının bazı basın kuruluşları tarafından görmezden gelinmesini anlamaya başladım"
t24.com.tr - 26 Temmuz 2017
Basın örgütleri: Farklı ülkelerin izlediği Cumhuriyet davasını Türkiye'de haber yapmayan medyayı kınıyoruz, utanç verici
t24.com.tr, Miray Tamer - 24 Temmuz 2017
CHP'li İlgezdi Medya ve Özgürlük Raporu’nu açıkladı
t24.com.tr - 24 Temmuz 2017
TGC: Halkın haber alma özgürlüğü serbest kalsın istiyoruz
t24.com.tr - 22 Temmuz 2017
ÇGD medya raporunu açıkladı: İşte basının 3 aylık bilançosu
t24.com.tr - 21 Temmuz 2017
OHAL'de sene-i devriye; 1 yılda neler oldu?
t24.com.tr - 19 Temmuz 2017
'Adalet Yürüyüşü'ne, yeni katılımlar yaşandı; yüksek hava sıcaklığı nedeniyle fenalaşanlar oldu!
t24.com.tr, Gonca Tokyol - 30 Haziran 2017
Basın örgütleri, Sözcü çalışanlarının tutuklanmasına tepki gösterdi
t24.com.tr - 27 Mayıs 2017
"Yaşar Kemal'in son sözleri vasiyet gibi"
t24.com.tr - 21 Mayıs 2017
Cumhuriyet: Özgürlüklerinden mahrum 200 gün; özgürlük, hemen!..
t24.com.tr - 18 Mayıs 2017
Basın örgütlerinden "Oğuz Güven'i serbest bırakın" çağrısı
t24.com.tr - 17 Mayıs 2017
CHP'li Yarkadaş: Mayısın ilk 12 gününde gazetecilik konusunda 15 hak ihlali yaşandı
t24.com.tr - 13 Mayıs 2017
Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türkiye'deki tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi
t24.com.tr - 4 Mayıs 2017
Yayınevi değil cezaevi; tutuklu gazeteci ve yazarlar aylardır iddianame bekliyor!
t24.com.tr - 31 Mart 2017
Basın örgütlerinden Erdoğan'a: Suç bulamıyorlar ki tutuklu gazeteciler hakkında halen iddianame yok
t24.com.tr - 23 Mart 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden Cumhuriyet'e 3 ödül
t24.com.tr - 21 Mart 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği ödülleri, sahiplerini buldu
t24.com.tr - 19 Mart 2017
Hürriyet yönetiminde devir-teslim; Sedat Ergin, görevini Fikret Bila'ya devretti
t24.com.tr - 1 Mart 2017
Hürriyet'te Sedat Ergin dönemi bitti, yeni Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila
t24.com.tr - 28 Şubat 2017
Şubat ayında 24 gazeteciye soruşturma; 19 gözaltı, 4 tutuklama!
t24.com.tr - 28 Şubat 2017
ÇGD gazetecilik ödülleri açıklandı; Dayanışma Ödülü, tutuklu gazeteci Ahmet Şık’a
t24.com.tr - 13 Şubat 2017
“Bir sonraki aşama, saray odalarında haber başlıklarına karışılması mı?”
t24.com.tr - 3 Şubat 2017
"Cumhuriyet ve Milliyet'in okur temsilcileri gazetecilik yapamaz hale getirildi"
t24.com.tr - 30 Ocak 2017
24'üncü 24 Ocak; Uğur Mumcu katledilişinin 24. yılında anılıyor
t24.com.tr - 24 Ocak 2017
Uğur Mumcu Ödülleri sahiplerini buldu
t24.com.tr - 23 Ocak 2017
Ahmet Şık'ın annesi: 3 oğlum da hep ezilenin yanında oldu, eğer bu suçsa ne diyeyim...
t24.com.tr - 2 Ocak 2017
O mesajdan 8 ay sonra Hürriyet Ankara Temsilcisi değişti; Deniz Zeyrek'in yerine Hande Fırat geldi
t24.com.tr - 21 Aralık 2016
"Yasaklar Silivri Cezaevi'nin dışında da bizleri buldu"
t24.com.tr - 11 Aralık 2016
Tutuklu gazeteciler için Silivri'de yapılacak açıklamaya valilik engeli
t24.com.tr - 10 Aralık 2016
G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu: Bugün gelinen noktada avlanacak cadı bile kalmadı!
t24.com.tr - 1 Kasım 2016
Okurlar, gazeteciler, milletvekilleri Cumhuriyet için bir arada
t24.com.tr - 31 Ekim 2016
T24 yazarı Hasan Cemal ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın'ın sürekli basın kartları iptal edildi!
t24.com.tr - 30 Ekim 2016
“Yabancılara zahmetle anlatılan FETÖ, ifade özgürlüğü manzarası karşısında suya yazılan yazı gibi!”
t24.com.tr - 25 Ekim 2016
ÇGD: Basın kuruluşları üzerinde idarenin baskısı, teröre dönüşmüştür
t24.com.tr - 6 Ekim 2016
"Adalet olmadan, zulüm bitmeden, yüreğinde sevgiye yer olmayanlarla barış gelir mi?"
t24.com.tr - 1 Eylül 2016
Vuruldu ey halkı unutma: Uğur Mumcu 74 yaşında...
t24.com.tr - 22 Ağustos 2016
Özgür Gündem'in kapatılmasına tepkiler
t24.com - 16 Ağustos 2016
Özgür Gündem'in 12 nöbetçi eş yayın yönetmenine soruşturma; 5 gazeteci ve avukat ifade verdi
t24.com.tr - 31 Mayıs 2016
İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
t24.com.tr - 30 Nisan 2016
'Heyecanlı' olduğu gerekçesiyle tutuklanan JİNHA muhabiri Beritan Canözer'in ilk duruşması yarın
t24.com.tr - 28 Mart 2016
Basın örgütleri “Habere özgürlük istiyoruz!” kampanyası başlattı
t24.com.tr - 9 Mart 2016
Gazetecilerden Mazlum Dolan için Diyarbakır Valiliği'ne mektup
t24.com.tr - 19 Şubat 2016
Sur’da mahsur kalan DİHA muhabiri Mazlum Dolan gözaltına alındı
t24.com.tr - 19 Şubat 2016
Cumhuriyet gazetesine 3 ödül birden
t24.com.tr - 16 Şubat 2016
Uğur Mumcu 23 yıl önce bugün katledildi: Vurulduk ey halkım, unutma bizi...
t24.com.tr - 23 Ocak 2016
AKP’nin çıkmazı içinde unuttuğu ‘İslamcı yazarlar’ ve A. Turan Alkan’ın yazısı
t24.com.tr - 16 Aralık 2015
Kürtler barikatlarda, canlı kalkanlar dağlarda: 'Devletin rahat durmasını bekliyoruz'
t24.com.tr - 31 Ağustos 2015
Kürtler kapsama alanı dışında!
t24.com.tr - 25 Ağustos 2015
Can Dündar'ın, işten çıkardığı editör Tokaçoğlu'nu sigortasız çalıştırdığı iddia edildi
t24.com.tr - 8 Ağustos 2015
Ve Cüneyt Özdemir Kanal D Ana Haber'den alındı!
t24.com.tr - 7 Ağustos 2015
Basın özgürlüğü
t24.com.tr - 21 Temmuz 2015
Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi düzelmiyor
t24.com.tr - 3 Mayıs 2015
‘Bazı gazeteler meslek etik kurallarına uymayarak iktidar sözcülüğüne girişti’
t24.com.tr - 5 Nisan 2015
Utku Çakırözer, Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmenliği’nden alındı!
t24.com.tr - 30 Ocak 2015
Vurulduk ey halkım, unutma bizi...
t24.com.tr - 24 Ocak 2015
Uğur Mumcu, 21 yıl önce bugün katledildi
t24.com.tr - 24 Ocak 2014
Gazetecinin, Erdoğan'dan aldığı bayram harçlığı Twitter'da tartışılıyor
t24.com.tr - 15 Ekim 2013
Ahmet Abakay: Annem, Ermeni olduğunu 82 yıl boyunca sakladı...
t24.com.tr, Hazal Özvarış - 26 Eylül 2013
Oral Çalışlar'ın 12 Eylül'de Aydınlık için Kenan Evren'e yazdığı mektup
t24.com.tr, Hazal Özvarış - 26 Eylül 2013
'Oyla kafa tutan Mursi demokrasinin seçimden ibaret olmadığını anladı mı?'
t24.com.tr - 4 Temmuz 2013
Çağdaş Gazeteciler Derneği Ödülleri sahiplerini buldu
t24.com.tr - 1 Şubat 2013
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun!
t24.com.tr - 10 Ocak 2013
Polis Akademisi polis muhabiri yetiştirecek
t24.com.tr - 25 Eylül 2012
Başka bir gazetecilik mümkün! Türkiye'nin 24 kalemi T24'ü yazdı
t24.com.tr, Hazal Özvarış - 3 Eylül 2012
AKP'den basın özgürlüğüne sınırlama getirecek teklif!
t24.com.tr - 13 Temmuz 2012
KCK savcısı devletin imajını bozan haberleri 'terör suçu' saydı!
t24.com.tr - 14 Mayıs 2012
Pozantı Belediye Başkanı çocukları değil, ilçenin itibarını düşünmüş!
t24.com.tr - 3 Mart 2012
Müge Anlı'ya Dava Açılıyor!
t24.com.tr - 24 Ekim 2011
Doğan Yurdakul, ring aracıyla cenazeye katıldı
t24.com.tr - 18 Eylül 2011
Can Yücel'e daha görkemli mezar yapılacak
t24.com.tr - 21 Ağustos 2011
Cumhuriyet çizeri Musa Kart, Erdoğan'ı yine kızdıracak
t24.com.tr - 3 Haziran 2011
Yakınları Defne Joy Foster'ı anlattı!
t24.com.tr - 6 Şubat 2011
Hıncal Uluç'a 'su testisi' tepkisi!
t24.com.tr - 5 Şubat 2011
Balbay yerine Çakırözer getirildi
t24.com.tr - 12 Nisan 2010
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2019   |   bilgi@cgd.org.tr