‘Yolsuzluğun temeli 2002’de atıldı’
 05 Ocak 2015, Pazartesi
evrensel.net - 5 Ocak 2015

‘Yolsuzluğun temeli 2002’de atıldı’Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hakkındaki geçmişte gündeme gelen yolsuzluk iddialarını kitaplaştıran ve belgeler sunan gazeteci İlhan Taşçı, son 17-25 Aralık sürecini ve AKP-cemaat çatışmasını Evrensel’e değerlendirdi.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hakkındaki geçmişte gündeme gelen yolsuzluk iddialarını kitaplaştıran ve belgeler sunan gazeteci İlhan Taşçı, son 17-25 Aralık sürecini ve AKP-cemaat çatışmasını Evrensel’e değerlendirdi. “17-25 Aralık sonrası ortaya çıkan belgelerle, yolsuzluk yaptıkları ileri sürülen bakanların mal edinimleri bir arada değerlendirildiğinde her şey ortadadır” diyen Taşçı, AKP’nin iktidara geldikten sonra ilk işinin ‘Nereden Buldun Yasası’ olarak bilinen düzenlemeyi kaldırdığı olduğunu söyledi. Taşçı, AKP ve cemaat arasındaki kavga için ise “12 yıldır ne yaptılarsa beraber yaptılar” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bir AKP Belge’seli: Maskesiz Soygun’ kitabınızda AKP’li isimler hakkında eskiden olmuş, yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları belgeleriyle yer alıyor. Peki siz geçmişten günümüze bakıp, 17-25 Aralık yolsuzluk iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Gelinen noktada ayyuka çıkan yolsuzluk iddialarında şaşıracak bir nokta yok. Çünkü AKP 18 Kasım 2002’de iktidara geldiğinde bunu yapacağını resmen ilan etmişti. Nasıl mı? Anımsayınız, AKP ilk iktidara geldiğinde Tayyip Erdoğan siyasi yasaklıydı ve ne genel başkan ne de Başbakan olabilmişti. O nedenle yerine Abdullah Gül hükümeti kurmuştu. Gül Başbakanlığında kurulan ilk AKP hükümetinin ilk icraatının doğal olarak siyasi yasaklı liderleri Erdoğan’ın siyasi yasağını kaldırmak olması beklenir. Ancak AKP Hükümetinin ilk icraatı bu değil, kamuoyunda Nereden Buldun Yasası olarak bilinen düzenlemeyi kaldırmak oldu. Dolayısıyla AKP iktidarı daha ilk gün neyi hedeflediğini yasal olarak da ortaya koymuş oldu. Onun için 17, 25 Aralık yolsuzluk iddialarına şaşırmamak lazım diyorum.

‘YOLSUZLUK BELEDİYE DÖNEMİNDE BAŞLADI’

Yolsuzluk iddiaları hükümetle başlamadı ki. Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde de belli işadamı çevrelerine yönelik ihalelerdeki usulsüzlükler yolsuzluklar soruşturma konusu edildi. Kaç siyasetçi vardır ki, hakkında kalpazanlık suçundan Mecliste dokunulmazlık dosyası olan. Ama Tayyip Erdoğan’ın var. İBB döneminde de tıpkı şimdilerde olduğu gibi havuz hesap kavgası yaşanıyor ve mülkiye müfettişlerince inceleniyor, davalara konu oluyordu. Belediye Başkanlığı döneminde oluşturulduğu belirtilen havuz hesabının açıldığı bankanın şube müdürü olan kişi bugün örtülü ödeneğin başındadır! Daha ötesi var mı?”

Geçişteki iddialardan bu isimlerin yargılanmamış olmaları bugün hâlâ cesaretle bu işlere devam etmelerini sağlıyor olabilir mi?
Bir hükümet kendi çıkardığı yasalarla kendi ticari yaşamını biçimlendiriyorsa, kendisine çıkar sağlıyorsa, hatta ve hatta vergi aflarından yararlanıyorsa kuşkusuz mercek altına alınması gerekir. Yapılanların ahlaki yönü sorgulanabildi, ancak hukuki boyut henüz işletilmedi. Utulmamalıdır ki, Türkiye’de denetimler her zaman geriden gelmiştir. Bir dönem Maliye Bakanı olan Kemal Unakıtan’ın çocuklarının ürettiği bir likit yumurta için 5 yıldızlı oteller fabrikanın önünde sıraya girdiler. Sanıyor musunuz ki, bu sıraya girişin sebebi ürünün kalitesi. Asla... Tek nedeni Maliye Bakanının çocukları olmasıydı. Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının AKP iktidarı öncesi tek kuruşluk ticari faaliyetleri yokken, işadamı bursuyla eğitim alabilirken, hatta ve hatta asgari ücretle çalışırken iktidardan sonra ne oldu da gemi filoları kurabildiler? Bunu vizyonla açıklayamayız. O sebeptendir ki, bunların hepsini yanıtını yargı zamanı geldiğinde araştırır ve ortaya koyar. İktidarlar her zaman güçlerinin kendilerine ait olduğu sanısını yaşar oysa güçlü olan koltuktur. Orada oturan değil.

‘KAMU VİCDANINDA MAHKUM OLDULAR’

Dürüst ve şeffaf yönetim açısında bugün de hakkında iddialar olan isimler bir şekilde aklanırsa geleceğe umutla bakılabilir mi?
17, 25 Aralık operasyonlarından sonra ortaya çıkan fezlekeler, belgeler, konuşma tapeleri ve mal edinimleri bir arada değerlendirildiğinde kamu vicdanında hepsi mahkum oldu bile. Birazcık cesur ve akıllıca davransalar, mahkeme huzuruna çıkarak aklanma şansını yakalayabilirler. Ama Yüce Divan’a bizi göndermeyin diye ricacı olanlar sonsuza kadar vicdanlarda mahkum olacaklardır, olmuşlardır. Yolsuzluk nedeniyle geleceğe umutsuz bakmak da sağlıklı değil. Kabul ediyorum durum vahim ama umutsuz değil!

NE YAPTILARSA BİRLİKTE YAPTILAR

AKP’ye yakın medya da cemaati aynı suçlar ve darbecilikle suçluyor. İki tarafın da yolsuzluk ve usulsüzlükleri olabilir mi? Varsa her ikisi için “Tencere dibin kara seninki benden kara” diye bilir miyiz?
Ne cemaat yaptıkları nedeniyle hükümeti, ne de hükümet cemaati suçlayabilir. Çünkü her ne yaptılarsa 12 yıldır beraber, yarı yarıya yaptılar. Hükümetin kalemi demedi mi, 2004’ten önce cemaatin kaç valisi, milletvekili vardı diye. Hükümetin vekili açıklamadı mı emniyeti cemaate bıraktık diye. O zaman kim kime neyin hesabını soracak. Hesabı sorulacak bir durum varsa ki var, o da suçsuz insanları yıllarca cezaevlerinde tutsak edenler, Ali Tatar gibi karanlığı aydınlatabilirim düşüncesiyle yaşamına son veren insanların hesabının verilmesi, sorulmasıdır. Yoksa helalleşelim, özeleştiri versinler demek ziyadesiyle naif olur.

‘HESABI HUKUK İÇİNDE SORULSUN’
Özellikle 2007 yılından beri yürütülen siyasi amaçlı operasyonların hedefini anlamamak olur. Şu anda cemaat ve hükümet temsilcileri neyi tartışıyor o ismi siz değil biz tutukladık. Bu bile aslında ikisinin de ne derece suçlu olduğunu ve birbirlerinin yaptıklarından ne kadar haberdar olduklarını gösterir. Elbette tüm hesap sorgulamaları hukukun evrensel kuralları içerisinde yapılacaktır. Cemaatçilere eğer yaptıkları hukuksuzluklar, yasadışılıklar nedeniyle operasyon yapılıyorsa bunun hukuk içerisinde yapılmasını dilemekten başka bir şey diyemeyiz. Ama şu anda yapılan bir iç hesaplaşma. Oysa kamuoyunun beklediği gerçek anlamda bir hesap verebilirlik. Ne cemaatçilere, ne hükümet temsilcilerine hukuksuzluk yapılmasın ama yaptıkları hukuksuzlukların da hesabı sorulsun. Yoksa o hesabın sorulma fırsatı da kaçar; daha düne kadar intihar eden insanlar için mermiye kafa attı diye dalga geçen, tiye alan insanlar birer sanal kahramana dönüştürülür.”

İLHAN TAŞÇI KİMDİR?

İlhan Taşcı, Konya-Cihanbeyli’de doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Cumhuriyet’te başladı. Mesleğini yargı muhabiri olarak Cumhuriyet Gazetesi’de başladı ve son olarak Karşı Gezetesi’nin  Ankara Büro Temsilciliğini yaptı. Newyork’ta 11 Eylül 2001 tarihindeki İkiz Kuleler saldırısını düzenlediği ileri sürülen El Kaide’nin Türkiye’deki parasal kaynak ve bağlantılarına ilişkin haberleriyle 2001 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği “Gazetecilik Başarı” ödülü, AKP kurucusu olan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı’nın karıştığı milyonlarca dolarlık akaryakıt kaçakçılığına ilişkin haberleriyle de 2005 Bülent Dikmener Jüri Özel Ödülü, Türkiye’nin geniş bir alanında istihbarat çalışması yapmak üzere kurulması öngörülen gizli bir örgütün kurulma hazırlığı ve örgütün harcamalarının örtülü ödenekten karşılanması planlarına ilişkin “Kaçakçılıkta Özel İstihbarat Örgütü” haberleriyle de 2005 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Başarılı Gazeteci Ödülü’nü aldı. Ayrıca İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatlerine yönelik soruşturmaların siyasi baskılarla durdurularak, dosyaların sümenaltı edilişine ilişkin “Cemaate dokunulamadı” haberleriyle de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen 2009 yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı ödülüne siyasi haber dalında layık görüldü.

KİTAPLARI...
İnceleme ve araştırma kitapları arasında; Af Dağının Ardındaki AKP (2. Basım, 2005), Bir AKP Belge’seli: Maskesiz Soygun (13. Basım, 2009), Babam Sağ Olsun (4. Basım, 2009), Telekulağın Duydukları/Kulak Misafiri (2009), Hükümet Cemaat Kuştması Cüppeli Adalet (8. Basım, 2010), Yargının Siyasallaşma Günlüğü İlahi Adalet (6. Basım, 2011).


Haberin linki:
https://www.evrensel.net/haber/101385/yolsuzlugun-temeli-2002de-atildi
 
 

ÇGD'den Muhabirimiz Nazlıer'e Mustafa Ekmekçi haber ödülü
evrensel.net - 27 Nisan 2018
ÇGD'den Doğan ve Demirören gruplarına sorumluluk çağrısı
evrensel.net - 30 Mart 2018
Doğan sendikasızlaştırdı, Demirören gazetecisizleştirecek
evrensel.net - 23 Mart 2018
Cumhuriyet davasında Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye
evrensel.net, Cansu Pişkin - 10 Mart 2018
ÇGD’den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer’e ödül
evrensel.net - 8 Mart 2018
Malatya’da Evrensel’le dayanışma yemeği düzenlendi
evrensel.net - 5 Mart 2018
ÇGD kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutluyor
evrensel.net - 23 Şubat 2018
Eskişehir’de termik santrale karşı deklarasyon yayınlandı
evrensel.net - 10 Şubat 2018
Uğur Mumcu anılıyor: Suikast, 25 yıldır aydınlatılmadı
evrensel.net - 24 Ocak 2018
10 Ekim haberlerine açılan dava düştü
evrensel.net, Birkan Bulut - 14 Ocak 2018
ÇGD'de genel başkanlığa Can Güleryüzlü getirildi
evrensel.net - 10 Ocak 2018
Antalya'da Evrensel okurları kahvaltıda buluştu
evrensel.net - 17 Aralık 2017
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 12 Aralık 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi 28. yaşını kutladı
evrensel.net - 3 Aralık 2017
ÇGD: Muhabirden muhbir yaratamazsınız!
evrensel.net - 1 Kasım 2017
Yüzlerce kişi gazetecilere özgürlük için yürüdü
evrensel.net - 28 Ekim 2017
13 gazetecinin yargılandığı Özgür Gündem davası ertelendi
evrensel.net - 26 Ekim 2017
'Türkiye medyasında LGBTİ görünürlüğü yok'
evrensel.net, Mahir Doğan - 26 Ekim 2017
İlköğretim okulu bahçesinde ölüm tehlikesi!
evrensel.net - 24 Ekim 2017
Kemal Kurkut’u vuran polis 7 aydır tutuksuz yargılanıyor
evrensel.net, Özgür Paksoy - 22 Ekim 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği üç aylık medya raporunu yayınladı
evrensel.net - 22 Ekim 2017
10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler Çankaya'da anıldı
evrensel.net - 9 Ekim 2017
Behçet Aysan Şiir Ödülü Sezai Sarıoğlu’nun
evrensel.net - 25 Eylül 2017
ÇGD, gazetecilere dönük polis saldırısına tepki gösterdi
evrensel.net - 15 Eylül 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği: Meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı kınıyoruz
sendika62.org - 15 Eylül 2017
Adalet Kurultayı'nda son gün
evrensel.net - 29 Ağustos 2017
KHK ile ihraç oldu diye işe alınmadı
evrensel.net, Murat Gültekin - 25 Ağustos 2017
Gazeteci Berhan Soner'in tutuklanmasına ÇGD Bursa'dan tepki
evrensel.net - 12 Ağustos 2017
'Borsa gibi tutuklu gazetecilerin hesabını tutuyoruz'
evrensel.net - 5 Ağustos 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu'ya tahliye kararı
evrensel.net - 2 Ağustos 2017
Gazetecilerin yargılanması bir haberdir!
evrensel.net - 24 Temmuz 2017
Basın özgürlüğünde 1 yıllık rapor: İşsizlik ve tutuklama
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
TGC-KAS 19. Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
ÇGD: MİT TIR’ları davasından çıkan ceza hukuka ihanettir
evrensel.net - 15 Haziran 2017
AKDÜ öğrencileri: Arkadaşlarımızı serbest bırakın
evrensel.net - 13 Haziran 2017
ÇGD: Arda Turan zihniyetini kınıyoruz
evrensel.net - 6 Haziran 2017
Gazetecileri tutuklayabilirsiniz ama gazeteciliği asla!
evrensel.net - 27 Mayıs 2017
ÇGD: Sözcü’ye yönelik operasyon derhal durdurulmalıdır
evrensel.net - 19 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Güven serbest bırakılsın
evrensel.net - 16 Mayıs 2015
Cumhuriyet avukatı: Oğuz Güven kararını AİHM’ye taşıyacağız
evrensel.net, Şerif Karataş - 16 Mayıs 2017
Bursa'da yerel gazeteye silahlı saldırı
evrensel.net - 7 Mayıs 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu’ya özgürlük
evrensel.net - 6 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Ozan Kaplanoğlu derhal serbest bırakılsın
evrensel.net - 5 Mayıs 2017
ÇGD: Wikipedia'ya yasak kabul edilemez
evrensel.net - 29 Nisan 2017
ÇGD yeni yönetimini belirledi
evrensel.net - 22 Nisan 2017
Gazetecilerin 3 aylık raporu: Hapis, yasak, işssizlik
evrensel.net - 20 Nisan 2017
Basın Konseyi ve ÇGD: Cumhuriyetçiler derhal bırakılmalı
evrensel.net - 5 Nisan 2017
ÇGD Bursa Şubesinden anayasa söyleşisi
evrensel.net - 29 Mart 2017
ÇGD'den Erdoğan'a: Ciddiye almıyoruz
evrensel.net - 22 Mart 2017
Muhabirimiz Eylem Nazlıer'e ÇGD Ödülü
evrensel.net - 19 Mart 2017
ÇGD: Gazeteci Demir serbest bırakılsın
evrensel.net - 17 Mart 2017
Dünyadaki tutuklu gazetecilerin yarısı Türkiye’de
evrensel.net - 3 Mart 2017
Çok değerli Yaşar Kemal’e
evrensel.net, Ayşegül Tözeren - 28 Şubat 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 39 yaşında
evrensel.net - 23 Şubat 2017
ÇGD'den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer'e ödül
evrensel.net - 13 Şubat 2017
Meslektaşlarından İrfan Değirmenci’ye destek geldi
evrensel.net - 12 Şubat 2017
'Sizden öğrendik; gazeteciliğin soru sormak olduğunu'
evrensel.net - 11 Şubat 2017
ÇGD: Bir sonraki aşama Saray odalarında başlık atmak mı?
evrensel.net - 3 Şubat 2017
Mumcu anmasına katılan gazetecinin işten atılmasına tepki
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Evrensel’den dayanışma gecesi: Susmuyoruz, söylüyoruz!
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Gökhan Bulut: Gazeteciliğin kendisi ifade özgürlüğüdür
evrensel.net - 30 Ocak 2017
ÇGD Bursa Şubesi’nde Güngör yeniden başkan seçildi
evrensel.net - 29 Ocak 2017
OHAL engeline rağmen Uğur Mumcu Bursa’da anıldı
evrensel.net - 24 Ocak 2017
'Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek'
evrensel.net - 23 Ocak 2017
ÇGD: 2016 yılında iktidar eliyle basına darbe yapıldı
evrensel.net - 15 Ocak 2017
ÇGD'nin onur ödülü Castro'ya
evrensel.net - 15 Ocak 2007
‘Savcı 30 gün gözaltı süresinin tamamını kullanacak’
evrensel.net - 13 Ocak 2017
Basın örgütleri: Çalışan değil, çalışamayan gazeteciler günü
evrensel.net - 10 Ocak 2017
Antalya’daki gazeteciler Metin Göktepe’yi andı
evrensel.net - 9 Ocak 2017
ÇGD: Mahalli'nin tek suçu doğruları söylemek
evrensel.net - 14 Aralık 2016
Gazeteci Kenan Kırkaya da gözaltına alındı
evrensel.net - 12 Aralık 2016
ÇGD'den Kırkaya'nın gözaltına alınmasına tepki
evrensel.net - 12 Aralık 2016
İnsan Hakları Günü’nde gazetecilere TOMA’lı engel
evrensel.net, Vedat Aydemir - 10 Aralık 2016
‘Yılın Başarılı Gazetecileri 2016’ başvuruları başladı
evrensel.net - 7 Aralık 2016
"Adalet ve Özgürlük" nöbeti sürüyor
evrensel.net - 22 Kasım 2016
ÇGD: Çocuk istismarını duyurmak suç değil, haberciliktir!
evrensel.net - 15 Kasım 2016
Dünya Hapisteki Yazarlar Günü'nde ortak basın açıklaması
evrensel.net - 15 Kasım 2016
TGS Bursa’da işçi sağlığı ve güvenliği eğitimi düzenledi
evrensel.net - 12 Kasım 2016
‘Adalet ve Özgürlük İçin Uluslararası Forum’
evrensel.net - 8 Kasım 2016
Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Cumhuriyet önündeki nöbeti RSF devraldı
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Basın meslek örgütleri haber nöbetini devraldı
evrensel.net - 2 Kasım 2016
ÇGD: Cumhuriyet operasyonu özgür düşünceyi yok etme girişimi
evrensel.net - 31 Ekim 2016
Basın meslek örgütlerinden Cumhuriyet’e destek
evrensel.net - 31 Ekim 2016
OHAL’in basın emekçilerine faturası
evrensel.net - 23 Ekim 2016
Emekçiler, 'OHAL'e, sansüre hayır' dedi
evrensel.net - 29 Eylül 2016
Malatya Paşaköşkü’ndeki provokasyon protesto edildi
evrensel.net - 18 Temmuz 2016
ÇGD Medya Raporu: Baskı, sansür cezalar arttı
evrensel.net, Burcu Yıldırım - 5 Temmuz 2016
Mustafa Ekmekçi anıldı
evrensel.net - 21 Mayıs 2016
‘Gazetecilik bölgede iki kat yasak’
evrensel.net, Gözde Tüzer - 16 Mayıs 2016
Bursa ÇGD'den Dündar açıklaması: Yıldıramazsınız
evrensel.net - 7 Mayıs 2016
2016, basın için karanlık bir yıl olarak başladı
evrensel.net - 17 Nisan 2016
Havuz medyası, ekoloji mücadelelerine gözdağı verme peşinde
evrensel.net - 29 Şubat 2016
ÇGD 2015 yılının başarılı gazetecilerini belirledi
evrensel.net - 15 Şubat 2016
İnadına gazetecilik, inadına gerçekler
evrensel.net - 29 Ocak 2016
Gazetecilerin en büyük 3 sorunu ve çözüm önerileri: Örgütlü mücadele şart
evrensel.net, Gözde Tüzer - 11 Ocak 2016
ÇGD Malatya Şubesi dayanışma nöbetine başlıyor
evrensel.net - 15 Aralık 2015
Diyarbakır'da DİHA ve Azadiya Welat'a polis baskını: 32 kişi gözaltına alındı
evrensel.net - 28 Eylül 2015
'Etik gazetecilik yerine tetikçi gazetecilik var artık'
evrensel.net - 16 Eylül 2015
Rahmi Emeç'in yeni kitabı İç Konuşmalar yayınlandı
evrensel.net - 3 Ağustos 2015
1 - 2
> >>>
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2020   |   bilgi@cgd.org.tr