Aylin ÖZDEMİR ERDEMOĞLU
 Aylin ÖZDEMİR ERDEMOĞLU 

Adana’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Kayseri’de, lise eğitimimi ise Ankara İncirli Lisesi’nde tamamladım. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Hindoloji Ana Bilim Dalı’ndan mezun oldum.

Gazeteciliğe ilk olarak 1991 yılında haftalık “2000’e Doğru” Dergisi’nde kültür-sanat muhabiri olarak başladım.

Ardından, Aziz Nesin’in önderliğindeki “Onbinler A.Ş” ekibi ile Aydınlık ekibinin birlikte çıkardıkları ve o yıllarda haberleriyle Türkiye’nin gündemini değiştiren, günlük “Aydınlık Gazetesi”nde kültür-sanat muhabirliği yaparak gazeteciliğe devam ettim.

1994-1996 yılları arasında Rusya’nın Novorossyk ve Sochi şehirlerinde bulundum. Bu arada bir yandan da Siyah-Beyaz Gazetesi’nde çeşitli yazı dizileri hazırladım.

Türkiye’ye döndükten sonra 1997 yılında ise, Özgün Medya Yayıncılık San. ve Tic. A.Ş tarafından Ankara’da yayınlanan ve o yıllarda sol tandanslı ve alternatif bir gazete olarak yayın hayatına başlayan “Siyah-Beyaz” adlı günlük gazeteyle, yeniden aktif gazeteciliğe döndüm.

1998 yılında aynı gazetenin Günlük Haber adı altında daha magazinsel bir çizgide yayınlanması sırasında ilk önce kültür-sanat muhabirliği, ardından haber müdürü yardımcılığı, son olarak da magazin servisi editörlüğü yaptım. 1999 yılında gazetenin yayın hayatından çekilmesi nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım.

2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sırasında ulusal gazetelerin Ankara ekleri kapanınca yayın hayatına başlayan “Gazete Ankara’da” 2002-2006 yılları arasında çalıştım. Bu süre boyunca, gazetenin kültür-sanat haberlerinin yanı sıra, Ankara’yı ilgilendiren her alanda pek çok haber ve röportaja imza attım.

2006-2014 yılları arasında; sinema sektörü bünyesinde çıkarılan bir dergide, daha sonra Yenimahalle Belediyesi Basın Bürosu’nda ve dört yıl kadar da yerel bir kent gazetesinde çalıştım.

2017 yılında “Haber 999” ve “Filozofkedi” sitelerini hazırlayarak internet gazeteciliğine başladım.

Şimdi ise kendi haber sitem “Haber Kahvesi” ile yazı ve röportajlarıma devam ediyorum.

Sarı basın kartı sahibi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyesiyim. Evli ve bir çocuk annesiyim.

https://haberkahvesi.wordpress.com
aylinerdemoglu@gmail.com
https://www.facebook.com/aylin.ozdemirerdemoglu?fref=ts

 

 


 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2021   |   bilgi@cgd.org.tr