Kız çocuklarının eğitimi için “Umuda Koşuyoruz”
 28 Ekim 2017, Cumartesi
bursamuhalif.com - 28 Ekim 2017

Kız çocuklarının eğitimi için “Umuda Koşuyoruz”

Halkevleri Vakfı’nın eğitimdeki ayrımcılığa dikkat çekmek amacıyla başlattığı “Benim Kızım Okuyacak” kampanyasının Bursa gönüllüleri bugün düzenledikleri basın açıklamasıyla herkesi kampanyaya destek olmaya çağırdı.Benim Kızım Okuyacak kampanyasıyla eğitimdeki gerici kuşatmayı kırmak için harekete geçen Halkevleri Vakfı bu yıl 12 Kasım’da 39’uncusu düzenlenecek olan İstanbul Avrasya Maratonu’na “Umuda Koşuyoruz” diyerek katılıyor. 300’ü resmi 500’e yakın koşucunun yer aldığı maratonun Bursa gönüllüleri bugün Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısıyla Bursa halkını kampanyayı desteklemeye davet etti. Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Bursa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun da destek verdiği açıklamayı resmi koşuculardan Esen Ocak gerçekleştirdi.

Ocak, “Her türlü eşitsizlik ve ayrımcılıkla mücadeleyi kendisine temel şiar edinmiş olan Halkevleri Vakfı, hayatın her alanında ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalan kadınların eğitim sürecinde karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek, çocuk yaştan itibaren karşı karşıya kalınan sorunların çözümüne işaret etmek amacıyla “Benim Kızım Okuyacak” projesini hayata geçirmiştir.” dedi.

Proje ile hem eğitimde yaşanan temel eşitsizliğe dikkat çekmek hem de cinsiyet, dil, din, ırk gibi her türlü ayrımcılığı ifşa ederek doğrudan ya da dolaylı olarak farkındalık yaratmak istediklerini belirten Esen Ocak, kampanyanın hem toplumsal duyarlılığı artırmak, hem de kız çocuklarının eğitimine ve barınmasına doğrudan katkı yapabilmek amacını taşıdığını ifade etti.

Bağış toplama 12 Kasım’dan sonrada devam edecekEsen Ocak, 3 ayrı ülke, 25 ayrı ilden 300 koşucunun kampanyayı duyurma ve bağış toplama çağrısında bulunduğunu belirterek, “Serzenişte bulunmayıp adım atmak isteyen koşucularımız bağış toplama kampanyasının başlangıç tarihini 20 Ekim olarak kararlaştırdı. 12 Kasım’da yapılacak maraton sonrasında ise bağış toplama 30 Kasım’a kadar devam edecek.” şeklinde bağış sürecinin nasıl işlediğini aktardı.

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: Bir şey yapmak lazım

#BenimKızımOkuyacak kampanyası Bursa açıklaması https://t.co/lMklKegk8a
— BursaMuhalif (@BursaMuhalif) October 28, 2017

Kampanyanın resmi koşucularından olan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da kampanyaya destek olma çağrısında bulunarak, “Uzun bir süredir, özellikle 1980’den bu yana kadının artık çalışma hayatından uzaklaştırıldığı, dört artı dörtler ile çocuk yaşta gelin olmaya zorlandığı ve imam nikahıyla gerçekte olmayan evliliklere zorla itildiği, onun hemen yanı başında kadın cinayetlerinin artık çok üst sınıra çıkmış bu yurdum ülkesinde bir şeyler yapmak lazım. Kız çocuklarımızın yeterince eğitim olanaklarından yararlanmadığı, yeterince toplumun içinde yer almadığı bir durum var. Bunu ortaya çıkarabilmek, deşifre edebilmek ve çocuklarımızı, özellikle de kız çocuklarımızı okutabilmek için bir kampanya başlatıldı ve gittikçe büyüyor. 12 Kasım’da bunun için yürüyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haberin linki:
http://www.bursamuhalif.com/kiz-cocuklarinin-egitimi-icin-umuda-kosuyoruz/
 
 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr