ÇGD GENEL MERKEZİ; "BASINI SUÇLAYARAK KENT YÖNETİLMEZ"
 03 Eylül 2017, Pazar
tramwaypostasi.com - 3 Eylül 2017

ÇGD GENEL MERKEZİ; "BASINI SUÇLAYARAK KENT YÖNETİLMEZ"Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Başkan Togar'ın "Sanayi sitelerini silindirle yıkıp geçeceksin" sözlerinin hıncını basından çıkardı. Bu açıklamaları gazetecilerin uydurduklarını savunan Murzioğlu, buna karşı çıkan Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'i, "Bir daha buraya gelme" diye toplantıdan kovdu

Görevi başında Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (TSO) Salih Zeki Murzioğlu tarafından Samsun Ticaret ve Sanayi Odasından kovulan meslektaşımız gazeteci Gülsüm Atik'in kovulmasına bir yanıtta Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Tevfik Mustafa Kızgınkaya'dan geldi.

ÇGD Genel Başkanı Tevfik Mustafa Kızgınkaya, açıklamasında şunları ifade etti. "Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun Odanın meclis çalışmalarını izleyen ve haberleştiren gazetecilere yönelik ithamlarını ve meslektaşımız Gülsüm Atik’e yönelik tavrını şiddetle kınıyoruz.  Kendi yanlışlıklarının üzerini örterek halktan saklamaya çalışanların gazetecilerin varlığından rahatsızlık duymaları doğaldır. Arkadaşımız Gülsüm Atik’in gazetecilik mesleğine yönelik sözler karşısında mesleğimize sahip çıkışını ve gösterdiği tepkiyi takdirle karşılıyoruz. Yerel ölçekte çalışan gazetecilerin görevi, kentin yaşamını ve geleceğini etkileyecek olan görüş ve kararlardan o kentte yaşayan insanların haber ve bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır.  Bu olayda olduğu gibi aldıkları kararlarla kentin ve kentlinin yaşamını şekillendiren makam sahiplerinin gazetecileri hedef almaları, karalayıcı ve toplum nezdinde itibarsızlaştırıcı tutum ve davranışlar içinde olmaları aslında yurttaşlarımızın gerçek ve doğru haber alma haklarına da yönelik bir saldırıdır. Çağdaş Gazeteciler olarak hangi koşulda olursak olalım, halka ve kamuoyuna karşı var olan mesleki sorumluluğumuzla halkın doğru ve gerçek haber ve bilgi alma hakkını sağlamak için çalışan meslektaşlarımızın yanında olmaya ve bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan konuyla iligli olarak Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu tarafından TSO meclis salonundan kovulan gazeteci meslektaşımız Gülsüm Atik ve çalıştığı gazetesi şunları kaydetti.

 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında, meclis üyesi Metin Aktürk'ün, "Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar sanayi sitelerini devasa silindirle yıkıp geçeceksin diyi açıklama yapıyor. Buna sanayiciler olarak tapki göstermeliyiz. Racon kesilecekse reisiniz keser demeliyiz" sözlerini, "Ben haberi duymadım, gazeteciler yazmıştır. Böyle demememiştir" diye geçiştiren STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Aktürk haberi gösterdiği sırada toplantıda bulunan Gazete Gerçek muhabiri Gülsüm Atik'ten öfkesini aldı. Murzioğlu, "Sürekli basını yalancı durumuna düşürüyorsunuz" diye tepki gösteren Gülsüm Atik'i, "Bir daha buraya gelme" diyerek toplantıdan kovdu.

“REİSİNİZ RACON KESER DEMELİYİZ”

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın dünkü meclis toplantısında dün Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'ın  ilçesinde bulunan 3 sanayi sitesiyle ilgili “Bunları devasa silindirle yıkıp geçeceksin” sözleriyne ilişkin tepkiyle başlayan gerginlik damgasını vurdu. Toplantıda söz alan Meclis Üyesi Metin Aktürk, STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'na, "Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar sanayi sitelerini devasa silindirle yıkıp geçeceksin diyi açıklama yapıyor. Buna sanayiciler olarak tepki göstermeliyiz. Racon kesilecekse reisiniz keser demeliyiz"  zdiyerek çağrıda bulundu.

GAZETECİLER YAZMIŞTIR DİYE GEÇİŞTİRDİ

Aktürk'ün ardından kürsüye gelen Murzioğlu, Başkan Togar'ın açıklamalarını duymadığını belirterek, "Gazeteciler yazmıştır. Başkan böyle birşey dememiştir" diyerek konuyu geçiştirdi.

GÜLSÜM ATİK’İ HEDEF ALDI

Toplantı bittikten sonra Murzioğlu'nun yanına yeniden gelen Aktürk, bu kez Hasan Togar'ın açıklamalarıyla ilgili haberleri cep telefonundan kendisine gösterdi. O sırada toplantıyı izlemek üzere meclis salonunda bulunan Gazete Gerçek'ten Gülsüm Atik'i gösteren Murzuioğlu, "Bak gazeteci burada dinliyor. Şimdi birşey yazarsak söylemediğimiz şeyleri yazar. Konuyu kapatalım" dedi.

HER HABERDE BASINI SUÇLUYORSUNUZ

Bunun üzerine Murzioğlu'na karşı çıkan Gülsüm Atik, "Başkan Toğar’ın bu açıklamaları her gazetede yer aldı. Hoşunuza gitmeyen her haberde, gazetecileri ve basını suçlayarak, yalancı durumuna sokuyorsunuz. Bu doğru değil. Meslektaşlarıma ayıp ediyorsunuz" dedi.

BİR DAHA BURAYA GELME

ülsüm Atik'in bu sözlerine oldukça öfkelenen Salih Zeki Murzioğlu, "Sen buraya niye geliyorsun. Bir daha buraya gelme" diyerek Gülsüm Atik'i meclis salonundan kovdu. Gülsüm Atik'in, "Burası size ait bir yer değil. Toplantıyı basına kapatma kararını meclis alır. Siz de meclis tarafından seçiliyorsunuz" sözlerine daha da sinirlenen Murzioğlu, "Burası tabi ki benim. Bir daha buraya gelme" diyerek ikinci kez Gülsüm Atik'i salondan kovdu, açıklamasında bulundular...

 
Haberin linki:
http://www.tramwaypostasi.com/cgd-genel-merkezi-basini-suclayarak-kent-yonetilmez/296/
 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr