Gazetecilere arkeolojik gezi
 08 Mayıs 2017, Pazartesi
bursamuhalif.com - 8 Mayıs 2017

Gazetecilere arkeolojik gezi

Nilüfer Belediyesi'nin Gölyazı'daki Apollonia ad Rhyndacus Antik Kenti'nde düzenlediği arkeolojik çalışmalar, gazetecilere anlatıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi ve Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonuyla düzenlenen arkeolojik gezi kapsamında Nekropol Alanı, amfi tiyatro ve Kutsal Alan'da yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verildi.

Gazetecilerin ilk durağı 2016 ağustos ayında kurtarma çalışmalarının başladığı Nekropol Alanı oldu. Bursa Müze Müdürlüğü başkanlığında, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bulunan mezar, lahitler incelendi. Kazı çalışmalarının sürdüğü bir diğer bölge Kutsal Alan'da da yine gazetecilere arkeologlar tarafından brifing verildi. Bursa Müze Müdürü Ali Sinan Özbey, Zambak Tepe adı verilen bölgenin doğu yamacında, Uluabat Gölü'nü görecek şekilde konumlanan alanda ana kaya üzerinde 3 adet niş bulunduğunu söyledi.

Büyük nişin çevresinin kazıma yöntemiyle açıldığını belirten Özbey, alanın kutsal törenler için kullanıldığını, alana ilişkin kesin bilginin de kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla ortaya çıkacağını belirtti. Alanın Apollon kültünün yanı sıra Ana Tanrıça ve Demeter'e ait kültlerin de saygı gördüğünü göstermesi açısından önemli olduğunu ifade eden Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ise, tüm çalışmalar tamamlandığında bölgenin doğal yapısı korunarak, açık hava müzesine dönüştürüleceğini kaydetti.

Adayı 4 ayrı çalışma alanına ayırdıklarını belirten Özkılınç, "Nekropol alanında günümüze kadar 24 lahit toprak altından çıkarılırken, değişik türlerde mezar ortaya çıktı. Roma ve Helenistik döneme ait kalıntılar bulundu. Burada bulunan gözyaşı şişeleri, yağdanlıklar, çeşitli takılar ve sikkeler müze müdürlüğümüzce muhafaza ediliyor. Bununla birlikte Zambak Tepe'den başlayan amfi tiyatronun da rölövesini alıyoruz" diye konuştu.


 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr