Bursa’da yerel gazete kurşunlandı: ‘Borcunu ödemediği için yaptım’
 07 Mayıs 2017, Pazar

diken.com.tr - 7 Mayıs 2017

Bursa’da yerel gazete kurşunlandı: ‘Borcunu ödemediği için yaptım’

Bursa’da yerel yayın yapan Yeni Marmara gazetesi dün akşam kurşunlandı. Bir kişi gözaltına alındı.Fotoğraf: DHA

Kimliği belirsiz üç kişi, dün saat 21.25 sıralarında gazetenin Osmangazi ilçesindeki Demirtaş Mahallesi’nde bulunan ofisine gitti.

Güvenlik kamerası görüntülerine göre şüpheliler binanın önünde bir süre bekledi, daha sonra içlerinden biri binaya girdi.

Şüpheli önce gazetenin zilini çaldı, sonra da kapıya bir el ateş ederek kaçtı. Şüphelilerden Murat Y. bugün ruhsatsız silahıyla birlikte gözaltına alındı.

Y.’nin ilk ifadesinde gazetede çalışan bir kişinin kendisine borcu olduğunu ve ödemediği için ateş ettiğini söyledi. Polis, diğer iki kişinin peşinde.

Basın örgütleri saldırı kınadı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi, saldırının arkasında bulunanların ve saldırıyı gerçekleştirenlerin ‘ivedilikle’ cezalandırılmasını talep ederek saldırıyı kınadı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da ‘basının, silah ve tehdit yoluyla susturulmaya çalışılmasının öncelikle halkın haber alma özgürlüğüne yönelik çirkin bir girişim olduğunu’ ifade ederek, şunları kaydetti: “Saldırıda yaşamını yitiren veya yaralanan meslektaşımızın olmaması en büyük tesellimiz. Toplum olarak üzerimize düşen görev, saldırının arkasındaki karanlık güçleri ortaya çıkartmak ve gerekli cezanın verilmesini sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda tüm kesimleri göreve davet ediyor, Yeni Marmara gazetesi camiasına geçmiş olsun diyorum.” 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr