1 Mayıs şöleni
 02 Mayıs 2017, Salı
antalyakorfez.com, Müzeyyen Yüce, Mustafa Koç - 27 Nisan 2017

1 Mayıs şöleni

Antalya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, şölen havasında geçti. DİSK, KESK, Türk-İş, Birleşik Kamu-İş, TMMOB ve Tabipler Odası’nın çağrısıyla Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen halk, halaylar çekerek kutlama yaptı

Antalya’da 1 Mayıs İşçi Bayramı, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve vatandaşların katılımıyla şölen havasında kutlandı. Ellerinde döviz ve pankartlarla saat 13.30 itibari ile Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen kalabalık, polisin geniş güvenlik önlemleri altında 2 farklı güvenlik noktasında aranarak alana girdi.

GAZETECİLER ADINA ÇGD YÜRÜDÜ
Aydın Kanza Parkı’nda toplanarak halaylar eşliğinde slogan atan vatandaşlar saat 14.00’de Güllük güzergâhını kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yol boyunca sloganlar atıldı. Kortejde gazeteciler adına yürüyüşe katılan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi üyeleri, ‘ÇGD pankartı arkasında yürüdü. Ellerine ‘Özgür Basın, Demokratik Türkiye’, ‘Gazetecilik Suç Değildir’ gibi dövizler alan gazeteciler,  “Gazeteci Çıkacak, Yine Yazacak’ sloganları eşliğinde Cumhuriyet Meydanına girdi. Yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ile CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara da yer aldı. Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşe yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

2 BİN POLİS GÖREV YAPTI
Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan kortej, alanda kurulan platformda bulunan görevlilerin çağrısı ile meydandaki yerini aldı. Vatandaşlar davul ve zurnalar eşliğinde halay çekti. Etkinlik kapsamında tertip komitesi tarafından sivil toplum örgütleri adına iki farklı basın açıklaması okundu. Türk-İş, Birleşik Kamu-İş adına Ayfer Arslan basın açıklamasını okurken, KESK, DİSK ve TMMOB adına Güneş Adsız açıklama yaptı. Kutlamalar basın açıklamalarının ardından şarkılar ve davullar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.  Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 1 Mayıs dolayısıyla 2 bin polisin görev yaptığı kaydedildi. Polis, Güllük Caddesi, 100'üncü Yıl Bulvarı ile Konyaaltı Caddesi'nin bir bölümünü ve Cumhuriyet Meydanı'na çıkan ara yolları, etkinlikler süresince trafiğe kapalı tuttu.
MÜZEYYEN YÜCE-MUSTAFA KOÇ 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr