Medya İzleme Raporu - Ekim-Aralık 2016
 15 Ocak 2017, Pazar

FARKINDA MISINIZ?
2016 YILINDA İKTİDAR ELİYLE BASINA DARBE YAPILDI!

3 medya mensubu öldürüldü; 80 basın mensubu tutuklandı; 299 basın mensubu gözaltına alındı; 32’si darp edildi, şiddete uğradı, tehdit edildi; 7 yabancı gazeteci sınır dışı;  2 bin 622 basın emekçisi işsiz kaldı; 5 yayın kurumuna saldırı oldu; 157 medya kurumu, 9 yayınevi ve şirket kapatıldı; 3 basın merkezine polis baskını yapıldı; 24 olay hakkında yayın yasağı kararı verildi; 20 siteye erişim engeli konulurken, bazı sitelere birden çok uygulandı;  624 basın kartı, 32 parlamento kartı iptal edildi.

Kamuoyuna,

Değerli basın emekçileri;

Türkiye siyasi ve toplumsal tarihi açısından 2016 yılı, dönüm noktası özelliğindedir. 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimlerin ardından içine girilen çatışmalı toplumsal atmosfer, 2016 yılında darbe girişimi -hâlâ birçok noktası aydınlatılamayan- düzeyine ulaştı. "Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması" (FETÖ/PDY) üyelerince gerçekleştirilen 15 Temmuz Darbe Girişimi sonucunda, 246 kişi hayatını kaybederken bin 536 kişi de yaralandı. AKP iktidarı ile darbe girişiminde bulunanların üyesi olduğu ifade edilen Fethullah Gülen Cemaati’nin yıllardır sürdürdükleri işbirliğinin bedeli, ne yazık ki halk tarafından ödendi.

"15 Temmuz 2016" günü, söz konusu darbe girişimi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti kayıtlarına, her anlamıyla unutulmayacak bir gün ve dönemin başlangıcı olarak geçti. Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamenter sistemine yönelik gerçekleştirilen bu girişimin başarısızlığa uğratılması, öncelikle parlamenter sistemin korunması sonra da 14 yıldır Türkiye’de tek başına iktidar olan AKP’nin, süregelen otoriter yönetim anlayışının yarattığı sorunlara işaret etmesi açısından yeni bir siyasi süreç umudunu ortaya koydu. Ancak süreç umulduğu gibi olmadı, otoriterlik daha da arttı ve devlet gücü tek bir kişide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da toplanmaya başladı. Türkiye genelinde 3 aylık Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilirken, bu süre daha sonra tekrar uzatıldı ve bir darbe girişiminden kurtulan Türkiye Cumhuriyeti, darbe dönemlerini aratmayan uygulamaların ülkesi haline geldi. Görüntüde var olmakla birlikte parlamento devre dışı bırakıldı; Ülke, çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yönetilmeye başlandı. FETÖ/PDY ile ilişkili kişi ve yapılara yönelik olması beklenen yaptırımlar, çok çok öteye taşarak adeta AKP iktidarını eleştiren, karşıt görüşe sahip her kesimi kapsamaya başladı.

Öncesi ve sonrasıyla toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel her açıdan tartışılan ve tartışılmaya devam edilecek olan "15 Temmuz Darbe Girişimi"nin en net fotoğraflarından biri, özellikle mesleğimiz gazeteciliğe yönelik baskı ve sindirme nitelikli kararlarda görülebilecektir. Bu fotoğrafı Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak her üç ayda bir yayınladığımız “Medya Raporu” ile çekerek kamuoyu ile paylaşırken, 2016 yılına ait son üç aylık (Ekim-Kasım-Aralık) olanını, yılın son raporu olması dolayısıyla yıllık değerlendirmeyle birlikte sizlere sunacağız.

Değerli basın emekçileri;

AKP’nin Suriye politikası ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bazı şehirlerde yaşanan çatışmalı süreçlere ilişkin haber takibi yapan, değerlendirmeler yazan gazeteci ve basın kuruluşlarına baskı uygulamalarıyla başlayan, FETÖ/PDY Darbe Girişimi sonrası artarak devam eden 2016 yılı, yine Suriye politikası, darbe girişimi ve kanun hükmünde kararnameler kapsamındaki düzenlemelerle ilişkin haberleri nedeniyle gazetecilere baskıyla sonlandı. Son üç ayda basına yönelik baskılar arasında dikkat çeken gelişmelerin başında, AKP’nin iç ve dış siyasetteki uygulamalarına eleştirel ve tarafsız habercilik penceresinden bakan gazeteci Ahmet Şık ile Hüsnü Mahalli’nin tutuklanması yer aldı. Özellikle Ahmet Şık’ın FETÖ/PDY ile ilişkili gösterilerek tutuklanması, Türkiye’de haberciliğin her dönem hedef alındığının net göstergesi oldu. Gazeteci Şık, 5 yıl önce de dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilmiş, Fethullah Gülen Cemaati’nin kumpası sonucu tutuklanmış bir gazeteciydi.

Geçen üç ayda da basın kuruluşları kapatıldı, gazeteciler gözaltına alındı, tutuklandı; gazeteciler ve basın kuruluşları siyasi erk tarafından tehdit edildi. Basın kuruluşları bir yandan söz konusu baskılarla mücadele ederken diğer yandan siyasi iktidarın "resmi ilan kesme" tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bu süreçte baskılara direnen gazetecilik anlayışı olduğu gibi "havuz" ve "merkez" medya iktidara yanlısı bir yayıncılık anlayışı sergiledi. Bu medya tanımlaması içinde yer alan basın kuruluşları, yüzlerini iktidara dönerek adeta basına yönelik baskıları görmezlikten geldi. Bazı televizyon kanalları, habere konu olan gelişmenin taraflarının canlı yayına bağlanıp görüşlerini açıklamasına bile müsaade etmezken, siyasi iktidarın uygulamalarının övgüyle anlatıldığı saatler süren programlar yapıldı. Son üç ayın Türkiye basın tarihinin karanlık dönemine yansıyan istatistikleri ise şöyle oldu:

“70 basın mensubu gözaltına alındı; 10 gazeteci tutuklandı; 4 gazeteci hakkında yakalama kararı verildi; 4 basın kartı iptal edildi; 29 medya kurumu kapatıldı, daha önce kapatılan 3 medya kurumuna mühür vuruldu; 4 gazeteci gözaltında darp ve tehdit edildi; 35 soruşturma/davaya devam edildi; 9 yeni dava/soruşturma açıldı; 3 gazetecinin pasaportuna el konuldu; 3 medya kurumuna silahlı saldırı gerçekleştirildi; 9 olay hakkında yayın yasağı kararı verildi; 5 siteye erişim engeli getirildi; 2 kanal hakkında yayın durdurma kararı verildi; 2 haber hakkında erişim engeli konuldu, bu nedenle yaklaşık 23 sitede yer verilen habere erişilemedi; 358 basın emekçisi işsiz kaldı; 1 yabancı gazeteci sınır dışı edildi.”

Değerli basın emekçileri;

Ülkemiz açısından 2016, bir darbe atlatılırken başka bir darbenin olduğu yıldı. Bu darbe “TARAFSIZ BASINA, GAZETECİLERE” yapıldı. Önce basın sonra tüm toplum susturuldu. Yaşadıklarımız tartışmasız, basını susturulmuş bir ülkenin geleceğinin de sessizliğe gömüldüğünü bir kez daha gösterdi. Ülkemizde rejim değişikliği düzeyinde anayasal değişikliklerin yapıldığı bir dönemde basına yönelik baskıların artmasının temel nedeni de işte bundandı. Bu amaç doğrultusunda 2016 yılında karşılaştığımız baskıların yarattığı acı tablonun fotoğrafı ise şöyle oldu:

“-3 medya mensubu öldürüldü.
-80 basın mensubu tutuklandı.
-299 basın mensubu gözaltına alındı.

-32 gazeteci darp edildi, şiddete uğradı, tehdit edildi, hedef gösterildi.
-7 yabancı gazeteci sınır dışı edildi.

-157 medya kurumu kapatıldı.
-29 yayınevi ve şirket kapatıldı.

-5 yayın kurumuna saldırı gerçekleşti.
-3 basın merkezine polis baskını yapıldı.

-24 olay hakkında yayın yasağı kararı verildi.
-20 siteye erişim engeli getirildi, bazı sitelere erişim yasağı birden çok kez uygulandı.

-9 haber hakkında erişim engeli getirildi.
-2 bin 622 basın emekçisi  işsiz kaldı.

-624 basın kartı iptal edildi.
-32 parlamento kartı iptal edildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği
Ankara Şubesi


MEDYA RAPORU

2016 EKİM-ARALIK DÖNEMİ

 

1-) SANSÜR VE BASKI (gözaltı, saldırı, soruşturma, dava, akreditasyon engeli)

-Sansürün ardından bir de basın kartı iptali
OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile kapatılan Hayatın Sesi TV’de çalışan bazı gazetecilerin basın kartları da iptal edildi. Televizyon Genel Müdürü Gökhan Çetin ve Haber Editörü Sultan Özer’in sarı basın kartı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından iptal edildi. Çalışanlara BYEGM tarafından gönderilen mesajda, “Basın kartınız kurumunuzun kapanması nedeniyle iptal edilmiştir. Lütfen iptal edilen kartınızı İstanbul İl Müdürlüğüne iade ediniz” denildi. (3 Ekim 2016)

 

-MedNuçe TV ve Rengin Radyo kapatıldı
Türkiye'nin PKK'ye yakın yayın yaptığı gerekçesiyle kapatılması için daha önce de başvuruda bulunduğu Avrupa'dan yayın yapan MedNuçe TV'nin yayını, uydu şirketi tarafından durduruldu. Mardin’den Kürtçe, Türkçe ve Arapça yayın yapan Rengin radyo da kapatıldı. Radyonun binasına savcılık kararıyla baskın düzenleyen polis, binada arama yaptı. Maliye memurlarıyla birlikte radyodaki eşyaları tutanak altına alan polis, daha sonra radyonun kapısına kilit vurarak, mühürledi. (3 Ekim 2016)

 

-Özgür Radyo kapatıldı
AKP iktidarının OHAL ilanının ardından çıkartılan kanun hükmünde kararnamelere (KHK) dayanarak kapattığı basın yayın organlarına Özgür Radyo da eklendi. Özgür Radyo’nun İstanbul’daki binası polis tarafından basılırken, 16 radyo çalışanı gözaltına alındı. (4 Ekim 2016)

 

-Alman komedyene takipsizlik kararı
Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Almanya’da açılan davanın durdurulmasına karar verildi. Böhmermann, açıklanan kararla, yapılanın “özünde sadece bir espri” olduğunun teyit edilmiş olduğunu vurguladı. (4 Ekim 2016)

 

-Kapatılan basın kuruluşlarına mühür
OHAL kararnamesi kapsamında kapatma kararı alınan İMC TV, Hayatın Sesi TV ve TV 10 binaları, polis tarafından baskın yapılarak mühürlendi. (4 Ekim 2016)

 

-Tutuklanan muhabir Parıldak: Darp edildim, tacize uğradım
Darbe girişiminin ardından Fuat Avni tarafından takip edildiği için tutuklanan kapatılan Zaman Gazetesi'nin muhabiri Ayşenur Parıldak, Cumhuriyet Gazetesi'ne yolladığı mektupta, gözaltında darp edildiğini, tacize uğradığını yazdı. (4 Ekim 2016)

 

-Nazlı Ilıcak ve Mehmet Baransu ifade verdi
Darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Nazlı Ilıcak ve "Balyoz Kumpası" davasında tutuklu bulunan Mehmet Baransu, Ahmet Altan ile Mehmet Altan’ın tutuklandığı soruşturma kapsamında ifade verdi. (4 Ekim 2016)

 

-Gazeteci Başlangıç savunma yaptı
Özgür Gündem Gazetesi kapatılmadan önce yapılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği" kampanyasına katıldığı için hakkında dava açılan Gazeteci Celal Başlangıç, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı. Başlangıç, söz konusu yargılamanın konjonktürel olduğunu, dayanışmayı sürdüreceğini söyledi. (4 Ekim 2016)

 

-İlanla susturma girişimi
Gazete ve dergilerin yayın hayatlarını sürdürebilmeleri için ekonomik destek sağlayan resmi ilan ve reklamlarla ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilerek, basına yönelik baskılar artırıldı. Basın İlan Kurumu’nun (BİK), "Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmelik"te yaptığı değişiklikle, resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına sahip süreli yayınların içerikleri ya da imtiyaz sahibi gerçek veya tüzel kişi temsilcileri, ortakların çoğunluğu ya da varsa tüzel kişi temsilcisi hakkında, "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" veya "Terörle Mücadele Kanunu" kapsamında dava açılması halinde, dava sonuçlanıncaya kadar bu yayınlara resmi ilan ve reklam verilmeyecek. Anılan maddelerden yayın çalışanına dava açılması halinde de, kurum, çalışanını, resmi yazının bildirilmesinin ardından beş gün içerisinde kadrodan çıkarmak zorunda. Gazetelerin abone olma hakkı miktarı gerçek kişiler için en fazla üç, kamu kurum, kuruluş, müessese ve iştirakleri ile sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partilerin teşkilatları için en fazla 50, diğer tüzel kişiler için en fazla 20 adet olacak. (5 Ekim 2016)

 

-Gazeteciler Yıldırım ve Başlangıç’ın pasaportuna el konuldu
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ayşe Yıldırım ile eşi gazeteci Celal Başlangıç’ın, Atatürk Havaalanı’nda iş gezisi için Brüksel’e gidecekleri sırada pasaportlarına el konuldu. (5 Ekim 2016)

 

-Kapatılan kanalların malzemeleri TRT’ye
OHAL kapsamındaki kanun hükmündeki kararnameler (KHK) ile kapatılan basın kuruluşlarının cihazları için yediemin işlemi başlatılırken TRT, yargı süreci bitene kadar bütün malzemelerin ambara kaldırılacağını açıkladı. (5 Ekim 2016)

 

-Türker ve Işık hâkim karşısındaydı
Gazeteciler Yıldırım Türker ile Fehim Işık, Özgür Gündem Gazetesi kapatılmadan önce gerçekleştirilen "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldıkları için haklarında açılan davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. (6 Ekim 2016)

 

-Evrensel muhabiri tutuklandı
Mersin’de haber takibi sırasında gözaltına alınan, 16 gün sonra adli kontrolle serbest bırakılan Evrensel muhabiri Cemil Uğur, gittiği karakolda gözaltına alındı. Uğur, çıkarıldığı mahkemede “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklandı. (6 Ekim 2016)

 

-Tutuklu gazeteci Kızılkaya: İşkence gördüm
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin tutuklu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, mahkemeye yolladığı dilekçede, Silivri’de gardiyanlarca zorla çıplak aramaya maruz kaldığını; Özgür Gündem Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya ile ağır tecrit altında olduklarını bildirdi. (6 Ekim 2016)

 

-Gazeteci Gül, pasaportuna el konulduğu için ödül törenine gidemedi
Leipzig Basın Özgürlüğü ve Medyanın Geleceği Ödülü’nü Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile birlikte hak eden Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, pasaportuna el konulduğu için törene katılamadı. (8 Ekim 2016)

 

-Gazeteciler, Bakan Albayrak’a soru soramadı
Doğan Yayın Holding Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ üzerinden Medya Grubu’na yönlendirdiği hacker grubu RedHack’in yayımladığı elektronik postalarla ortaya çıkan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Enerji Kongresi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını almadı. Bakan Albayrak, basın toplantısını 10 dakikada sonlandırdı. (9 Ekim 2016)

 

-Bakan Albayrak için internette depolama sistemlerine sansür
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen e-postaların yüklendiği Dropbox, Google Drive ve One Drive depolama sistemleri sansürlendi. Tepkiler üzerine yasak kaldırıldı. (9 Ekim 2016)

 

-Kapatılan basın kuruluşlarının çalışanlarından oturma eylemi
Aralarında İMC TV ve Hayatın Sesi’nin de bulunduğu 10 kanalın çalışanları Diyarbakır’da, 3 gün sürecek oturma eylemi başlattı. (10 Ekim 2016)

 

-Gazeteci Hasan Cemal ifade verdi
T24 yazarı ve P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Kurucu Başkanı gazeteci-yazar Hasan Cemal, 11 Temmuz 2016 tarihinde yayımlanan “Fehman Hüseyin” başlıklı yazısının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından “terör örgütü propagandası, terör örgütü üyesinin görüşlerini yayımlamak ve suçluyu övmek” iddialarıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Hasan Cemal, yazısının ve görüşlerinin mesleki faaliyet çerçevesinde olduğunu ifade ederek “Gazetecilik suç değildir” dedi. (11 Ekim 2016)

 

-Gazeteci Ferit Demir’in evine baskın
DHA Tunceli muhabiri Ferit Demir’in evine sabah saat 05.00’de polis baskını yapıldı. Fotoğraf makinesi, kamerası, flash disklerinin yanı sıra tomografi görüntüleri ve çocuğunun ders CD’lerine de el konulduğunu söyleyen Ferit Demir, “Sadece doğru ve tarafsız haber yazdığım için evim basıldı” dedi. Gazeteci Demir’in yanı sıra EMEP ve DBP yöneticilerinin evleri de basıldı. (11 Ekim 2016)

 

-Nuriye Akman ve Lale Kemal tahliye edildi
"15 Temmuz Darbe Girişimi" sonrası, başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Zaman Gazetesi'nin eski yazarlarından Nuriye Akman ve Lale Kemal, serbest bırakıldı. (12 Ekim 2016)

 

-Tamamı Türkçe çıkmayan gazetelere resmi ilan yok!
Resmi ilanlara ilişkin Basın İlan Kurumu’nca yapılan yönetmelik değişikliği kapsamında, tamamı Türkçe olmayan gazetelere artık resmi ilan verilmeyecek. Yönetmeliğin, "Gazetelerin Genel Vasıfları"nın sıralandığı yedinci bölümündeki 39. maddenin 2. fıkrasında, “Gazetelerin asgari yüzölçümü içerisinde yer alan hususi ilan ve reklamlar dışındaki her türlü yazı metnini Türkçe yayımlaması zorunludur” hükmü yer aldı. (13 Ekim 2016)

 

-Kapatılan Zaman ve Today’s Zaman’ın eski yöneticileri için yakalama kararı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "15 Temmuz Darbe Girişimi"nin ardından medya mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, kapatılan Today's Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, kapatılan Zaman Gazetesi eski muhabiri Şemsettin Efe ve eski yazarı Abdulkerim Balcı hakkında "darbeye teşebbüs" iddiasıyla yakalama kararı çıkardı. (17 Ekim 2016)

 

-DİHA Muhabiri İdris Sayılgan gözaltına alındı
DİHA’nın Muş muhabiri İdris Sayılgan, sabah saatlerinde Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan evine yapılan polis baskınında gözaltına alındı. (17 Ekim 2016)

 

-Can Dündar'a "Özgür Gündem'le dayanışma" davası
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla gazetenin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Can Dündar ve müzisyen besteci Şanar Yurdatapan hakkında dava açıldı. (17 Ekim 2016)

 

-Gazeteciye karikatür davası
Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan basın organlarından Bugün Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi, Türkiye dışında olan Adem Yavuz Aslan hakkında Twitter’da paylaştığı bir karikatür nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açıldı. (20 Ekim 2016)

 

-Tutuklu yazar Bulaç’a, “Reis’in kadrini bilmediniz sürüneceksiniz” tehdidi
FETÖ/PDY üyeliği iddiasıyla Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan kapatılan Zaman Gazetesi eski yazarı Ali Bulaç, ifadesinin alındığı sırada odaya giren bir polisin kendisine ağır hakaretler ettiğini söyledi. Kendisini ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’na yaşadıklarını anlatan Bulaç, hiçbir fiziki şiddet görmediğini ancak sorgu sırasında bir polisin, “Ahmet Taşgetiren gibi hareket etmedin, sen daha çok sürüneceksin. Bak o nerde sen buradasın. Reis’in kıymetini bilemediniz, dürüstlüğünü iyiliğini bilmediniz. Bu yaşta burada sürünüyorsun, daha da sürüneceksiniz” dediğini, daha ağır sözlerin de söylendiğini fakat söyleyemediğini aktardı. (20 Ekim 2016)

 

-Hâkimden gazetecilere engelleme
İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nden, Karaköy’de Mart 2015’te, bir hamamda iki Fransız kadın turiste cinsel saldırıda bulundukları iddia edilen 4 hamam çalışanın yargılandığı dava, keyfi şekilde gazetecilere "kapatıldı". Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Canan Coşkun da dava salonuna girmek isterken şiddet gördü. (20 Ekim 2016)

 

-Dündar’a suikast girişiminde bulunan sanık 5,5 ay sonra tahliye edildi
İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, 6 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde silahlı saldırı düzenleyen; saldırıda sırasında NTV muhabiri Yavuz Şenkal’ı bacağından yaralayan sanık Murat Şahin’i, tahliye etti. Sanık Şahin cezaevinde 5,5 ay kaldı. (21 Ekim 2016)

 

-Doğruhaber ve Rehbet TV’ye silahlı saldırı
İstanbul Esenler’de bulunan Doğruhaber Gazetesi ve Rehber TV’nin binasına silahlı ve molotoflu saldırı düzenlendi. (24 Ekim 2016)

 

-Hürriyet’e ByLock haberi için soruşturma
ByLock'un kuruluşundan bu yana patentini elinde bulunduran David Keynes ile İsmail Saymaz'ın yaptığı röportaj ile ilgili Hürriyet Gazetesi'ne, "delil karatma" suçundan soruşturma açıldı. (24 Ekim 2016)

 

-DİHA muhabiri Sayılgan tutuklandı
Muş merkezde 17 Ekim 2016 tarihinde yapılan ev operasyonunda gözaltına alınan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Sayılgan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. (25 Ekim 2016)

 

-Antalya’daki patlama sonrası yayın yasağı
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın Çevreyolu üzerindeki binasının otoparkında yaşanan patlamanın ardından Valilik tarafından yayın yasağı konuldu. (25 Ekim 2016)

 

- MHP Genel Başkanı’ndan ANKA muhabirine: Zaten siz böyle soru sorarsınız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te bir grup gazetecinin sorusunu yanıtlarken ANKA muhabirinin, başkanlık tartışmaları ile ilgili “Neden şimdi bu tartışmayı gündeme getirdiniz? 15 Temmuz soruşturması var, Türkiye’nin öncelikleri var, AK Parti’nin gündeminden düşen bir tartışmayı zamanlama olarak neden gündeme getirdiniz?” sorusuna karşılık “15 Temmuz’dan sonra çok ciddi olayların yaşandığı bir ortamda kaos kriz arzulayan ikinci darbecilerdir. Onu da önümüzdeki günlerde her birlikte görürsünüz” yanıtı verdi. Aynı gazetecinin, “FETÖ ile ilgili ikinci bir risk mi var? Hâlâ tehlike geçmedi mi?” sorusu üzerine ise “Siz hangi gazetenin mensubusunuz?” sorusunu sordu. “ANKA Ajansı” yanıtını alan Bahçeli, “Zaten siz böyle sorular sorarsınız” dedi. (25 Ekim 2016)

 

-Kanal D’nin sabah haber programı ekibine beraat
Kanal D’nin sabah haber programında, HDP mitingine ilişkin yayınlanan haberde gözüken bir pankart nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edildiği gerekçesi ile haklarında 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan programın sunucusu İrfan Değirmenci, Kanal D Haber Genel Yönetmeni Süleyman Sarılar, Haber Müdürleri Fevzi Yeniçeri ve Ali Ekber Aydın, Bakırköy 39 Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada beraat etti. (25 Ekim 2016)

 

-Evrensel Gazetesi yöneticilerine beraat
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Terör örgütü propagandası yapma”, “Suç ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla yargılanan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında beraat kararı verildi. (25 Ekim 2016)

 

-‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’nin yargılanmasına devam edildi
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla yapılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldıkları için "Örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla haklarında dava açılan Evrensel Gazetesi yazarı İhsan Çaralan, DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren ve gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile Özgür Gündem Gazetesi'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın yargılanmasına İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki 13. ve 14. Ağır Ceza Mahkemelerinde devam edildi. (25 Ekim 2016)

 

-"Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" için bir dava daha
"Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası nedeniyle bir dava daha açıldı. Kabul edilen iddianame kapsamında, Özgür Gündem Gazetesi'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ile oyuncu Deniz Türkali yargılanacak.  (25 Ekim 2016)

 

-Kapatılan Özgür Gündem’in yöneticileri hâkim karşısındaydı
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın, “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarına devam edildi. Hâkim bir sonraki duruşmayı 26 Ocak 2017 tarihine erteledi. Keskin ve Çapan, aynı gün, TCK 301’inci madde kapsamında haklarında açılan iki ayrı davada da hâkim karşısındaydı. (25 Ekim 2016)

 

-Atılım Gazetesi yazar ve muhabirlerinin yargılamasına devam edildi
Atılım Gazetesi'nin 16 muhabir ve yazarının yargılanmasına, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. (25 Ekim 2016)

 

-DİHA’ya 47’nci, sendika.org’a 12’nci kez engelleme
Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve sendika.org internet sitesine bir kez daha erişim engeli konuldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) aldığı bu son erişim engeli kararlarıyla, DİHA’ya 47’nci, sendika.org’a da 12’nci kez erişim engeli konulmuş oldu. (25 Ekim 2016)

 

-Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınması sonrası internet kesintisi
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının hemen ardından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok ilde hem sabit, hem mobil hatlardan internet erişimi kesildi. (25, 26 Ekim 2016)

 

-Hasan Cemal’in davasına devam edildi
T24 yazarı ve P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Kurucu Başkanı Hasan Cemal’in 4 Ekim 2015'te yazdığı "Sen cumhurbaşkanı ol hem de.." ve 4 Ocak 2016'da yazdığı "Her Allah’ın günü ‘anayasa suçu’ işleyen bir Tayyip Erdoğan'la…” yazıları ile ilgili hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü. 5. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada hâkimin değişmesi gerekçesiyle dava 20 Aralık’a ertelendi. (27 Ekim 2016)

 

- Hamza Aktan’ın adli kontrol şartı kaldırıldı; duruşmaya devam
“Terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla hakkında beş yıla kadar hapis cezası istenen kapatılan İMC TV Haber Müdürü gazeteci Hamza Aktan Bakırköy Adliyesi’nde hâkim karşısına çıktı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Aktan hakkındaki “adli kontrol şartı” kaldırılırken, bir sonraki duruşma 10 Ocak 2017’ye ertelendi. 16 tweet nedeniyle suçlanan Aktan, bu tweetlerden dokuzunun kendisi tarafından atılmadığını belirtiyordu. (27 Ekim 2016)

 

-DİHA muhabirine 2 yıl 3 ay hapis cezası
DİHA muhabiri Bilal Güldem hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi. (27 Ekim 2016)

 

-Ceyda Karan 15 bin lira tazminata mahkûm edildi
Gazeteci, yazar Ceyda Karan hakkında bir yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile 15 bin TL tazminat verildi. Karar onandı. (28 Ekim 2016)

 

-Özgür Radyo internetten yayında
Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Radyo, yayın hayatına internetten devam edeceğini duyurdu. (28 Ekim 2016)

 

-Cumhuriyet muhabiri Coşkun’a, TCK 301’den dava
Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında, Şanlıurfa Başsavcılığ’nın, IŞİD’e soğan kamuflajıyla patlayıcı taşınması ile ilgili iddianamesini haberleştirdiği gerekçesiyle TCK’nin 310’nci maddesindeki “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devlet kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamenin kabul edilmesi halinde Coşkun hakkında TCK 301’den dava açılacak. (28 Ekim 2016)

 

-15 yayın kuruluşu daha kapatıldı
AKP Hükümeti, OHAL kapsamında çıkardığı yeni bir kanun hükmünde kararname (KHK) ile yine basın kuruluşlarını kapattı. 675 sayılı KHK ile Dicle Haber Ajansı (DİHA), JİN Haber Ajansı ile Özgür Gündem, Azadiya Welat, Yüksekova Haber, Batman Çağdaş, Cizre Postası, İdil Haber, Güney Expres, Prestij Haber, Urfanatik,  Kızıltepe’nin Sesi gazeteleri ile Tiroj, Evrensel Kültür, Özgürlük Dünyası dergileri kapatıldı. Aynı KHK kapsamında, 668 sayılı KHK ile kapatılan 6 yerel gazete, 1 televizyon ile 2 radyonun yeniden açılması kararlaştırıldı. (29 Ekim 2016)

 

-Cezaevindeki gazete çalışanı hastaneye gönderilmedi
Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi'nde yaşadığı rahatsızlık yüzünden çenesini kullanamaz duruma gelen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Şirin Çoban, hastaneye sevk edilmedi. (29 Ekim 2016)

 

-Cumhuriyet muhabirine dava
Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında, “Soğan TIR’ından MİT izi çıktı” başlığı ile IŞİD’e soğan kamuflajında patlayıcı taşınmasıyla ilgili iddianame haberi nedeniyle “aşağılama suçundan” dava açıldı. (29 Ekim 2016)

 

-Hasan Cemal ve Doğan Akın’ın basın kartları iptal edildi
T24'ün kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın ve T24 yazarı Hasan Cemal’in sürekli basın kartları iptal edildi. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer verilen karar için herhangi bir bildirim yapılmadı, gerekçe belirtilmedi. (30 Ekim 2016)

 

-Cumhuriyet’e operasyon: Yönetici ve yazar gözaltına alındı
Cumhuriyet Gazetesi yazarlarına ve yöneticilerine yönelik operasyon yapıldı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu,  Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turan Günay, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz, yazar ve Uluslararası Basın Enstitüsü'nün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Kadri Gürsel, karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul üyeleri Avukat Bülent Utku, Avukat Önder Çelik, Mali Müşavir Eser Sevinç Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi Bülent Yener gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı verilen İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Nebil Özgentürk yurtdışında oldukları için gözaltına alınmadı. Yurt dışında bulunana ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Can Dündar’ın evinde arama yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili “Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık Anonim Şirketi (Cumhuriyet Gazetesi) ve gazetenin imtiyaz sahibi konusundaki Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkında, PKK/KCK ve FETÖ/PDY Terör örgütlerine müzahir olduklarına, 02/04/2013 tarih ve 2013/4 sayılı yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre öncesinde darbeyi meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18/08/2016 tarihinde soruşturma başlatılmıştır” denildi. Cumhuriyet Vakfı Adına İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Basın suçları nedeniyle açılan soruşturmalar Cumhuriyet Gazetesi'nin yayınları bakımından yadırganmayacak kadar alışılmıştır. Haberler nedeniyle yazar ve muhabirlerimizin Basın Savcılığına çağrılarak ifadelerine başvurulmaları da çok doğaldır. Ancak bu kez Cumhuriyet Gazetesi Vakıf yöneticileri ve yazarları için uygulanan, sabah baskını şeklinde gerçekleşen yakalama/gözaltına alma/arama işlemleri söz konusudur. Bu tür hukuki dayanağı bulunmadığı gibi inandırıcılığı da olmayan iddialarla Cumhuriyet Gazetesi'nin yayınına son vermek amacı basın özgürlüğüne ve halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına açıkça aykırıdır. Cumhuriyet Gazetesi hakkında başlatılan operasyonlardan ve Cumhuriyet Gazetesi'ni susturma çabalarından derhal vazgeçilmelidir. Cumhuriyet Gazetesi'nin, gazetemizin yayınına son verme çabalarını şiddetle kınıyoruz” dedi. (31 Ekim 2016)

 

-Cumhuriyet’e 5 gün avukat yasağı
Gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve yazarları hakkında savcılık 5 gün avukat yasağı verdi. Savcı Murat İmam imzalı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda "Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılmakta olan soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerin 668 sayılı KHK 3/m maddesi uyarınca müdafileri ile görüşme hakkının gözaltına alındıkları tarihten itibaren 5 gün süre ile kısıtlanmasına, bu sürede şüpheli olarak ifadelerinin alınmaması karar verilmiştir” denildi. (31 Ekim 2016)

 

-DİHA’nın bürolarına baskın
DİHA’nın  Ankara ve Adana bürolarına polis tarafından baskın düzenlendi. Büro mühürlenerek eşyalara da el konuldu. Çukurova temsilciliğine de polis ve maliye müfettişleri tarafından baskın yapıldı. (1 Kasım 2016)

 

-Kudus TV’nin yayını durduruldu
Uydu üzerinden yayın yapan Kudüs TV'nin yayını TÜRKSAT tarafından durduruldu. Konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. (1 Kasım 2016)

 

-JİNHA için ‘Haber Noktası’ kampanyası
29 Ekim 2016 tarihli KHK ile kapatılan ilk kadın haber ajansı JİNHA için kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında her gün başka bir yerde JİNHA muhabirlerine haber yazmaları için alan sağlanacak. (1 Kasım 2016) 

 

-Basın örgütlerinden Cumhuriyet için haber nöbeti
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK Basın İŞ), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Haber-Sen, RSF(Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü)  halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için “dayanışma” çağrısı yaptı. “Gazetecilik suç değildir” diyen gazetecilik meslek örgütleri Cumhuriyet Gazetesi önünde “Cumhuriyet İçin Haber Nöbeti” başlattı. (1 Kasım 2016)

 

-Avukat yasağına itiraz sonucu avukatlara verilmedi
Cumhuriyet Gazetesi'nin gözaltına alınana 13 yönetici ve yazarlarına yönelik 5 günlük avukat yasağına yapılan itiraz sonuçlanmasına rağmen karar avukatlara verilmedi. Avukatlar “Karar olumluysa bile fiili olarak 5 günü doldurmaya çalışıyorlar” açıklamasında bulundu. (2 Kasım 2016)

 

-Barış İnce’ye Erdoğan’a hakaret davası açıldı
BirGün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce’ye, “Cumhurbaşkanına hakaret”ten 21 ay hapis cezası verilince İnce de Facebook sayfasına bu sonucu paylaşmak için “21 ay hapis! Biz yine çıkacağız, güleceğiz, konuşacağız. Ama ileride çocuklarımız onların isimlerini hep hırsız olarak faşist olarak bilecek” yazmıştı. Şikâyet üzerine savcılık İnce hakkında yeni bir “Cumhurbaşkanına hakaret” davası açtı. Dava 16 Mart 2017’de görülecek. (2 Kasım 2016)

 

-Dava dosyası avukata değil AA’ya verildi
Cumhuriyet Gazetesi hakkındaki soruşturma dosyası “gizlilik kararı var” denilerek avukatlarla paylaşılmazken, Anadolu Ajansı'na (AA) sızdırıldı. AA, dosyadaki suçlamaların ne olduğu tek tek yazdı. (2 Kasın 2016)

 

-Böhmermann davası Şubata ertelendi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “hakaret şiiri” nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann’a açtığı hakaret davası Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Erdoğan’ın avukatı, şiirin tamamen yasaklanması talebini tekrarladı. Bir sonraki duruşma için Şubat 2017 belirlendi. (2 Kasım 2016)

 

-Kanallara Türkçe ayarı
RTÜK Yasası’na göre hazırlanan yönetmelikte 5 yıl önce yapılan ve yürürlüğe bugün giren değişiklikle, genel ve tematik içerikli yayın yapan televizyon kuruluşları, çizgi filmlere yer vermeleri halinde en az yüzde 20’si Türkçe olacak. Bu kanallardaki çizgi film dışındaki diğer çocuk programlarının da en az yüzde 40’ı Türkçe yapımlardan oluşacak. (2 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet’e soruşturma açan savcı FETÖ sanığı
Cumhuriyet Gazetesi'nin13 yöneticisi ve yazarının "FETÖ/PDY ve KCK/PKK terör örgütleri adına suç işlemek" suçlamasıyla gözaltına alınmasına neden olan soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam'ın “FETÖ” davasından yargılandığı ortaya çıktı. Avukat Fikret İlkiz, soruşturmanın, aynı örgütün üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan bir savcıya teslim edilmesinin bu soruşturmanın çöktüğü anlamına geldiğini belirtti. (2 Kasım 2016)

 

-Avukat yasağına itiraz reddedildi
Gözaltındaki Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve yazarları hakkında verilen 5 günlük avukat yasağı kararına yönelik yapılan itiraz İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından reddedildi. Kararda, “5 günlük müdafilerle görüşme kısıtlaması kararı usul ve yasaya uygundur” denildi. (2 Kasım 2016)

 

-Gazeteci Pehlivan’a,“Cumhuriyet’e FETÖ savcısı” haberi nedeniyle soruşturma
Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan hakkında, “Cumhuriyet’e FETÖ operasyonu yapan savcı, FETÖ üyeliğinden yargılanıyor” başlıklı haberinden dolayı soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya konu olan haberde, Cumhuriyet’e FETÖ soruşturmasını yürüten Savcı Murat İnam’ın, Fethullah Gülen Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla hâlâ yargılanması anlatılıyordu. (3 Kasım 2016)

 

-Adalet Bakanından skandal açıklama
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet soruşturmasını yürüten savcının FETÖ sanığı olmasının ortaya çıkmasının ardından "O savcıya bu soruşturmanın verilmesi talihsizlik" dedi. (3 Kasım 2016)

 

-Diyarbakır patlamasına yayın yasağı
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün Bağlar ilçesindeki ek binası yakınlarında meydana gelen bombalı saldırı ile ilgili yayın yasağı verildi. (4 Kasım 2016)

 

-Evrensel yazarına, Erdoğan’a hakaret davası
Özgür Gündem Gazetesi'yle dayanışma amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasında katılan Evrensel Gazetesi köşe yazarı İhsan Çaralan’a "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasını devraldığı gün gazetede çıkan bir haberle ilgili “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı. (4 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet soruşturmasına 3 savcı daha
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturmaya Başsavcılık daha önce Tahşiye soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Hasan Yılmaz, Ergenekon'da kumpas soruşturmasını yürütmekte olan Başsavcı Vekili Zafer Koç ile Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet savcılarından Özgür Metin'i soruşturmada görevlendirdi. (4 Kasım 2016)

 

-HDP’liler gözaltına alınırken Türkiye genelinde sosyal medya engellendi
HDP’li milletvekillerine yönelik operasyon ve gözaltılar sırasında Twitter, Facebook, Youtube ve WhatsApp’a ulaşım engellendi. Başbakan Binali Yıldırım yasağı, “Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir” dedi. (4 Kasım 2016)

 

-HDP Genel Merkezi’ne gazeteciler alınmadı
HDP’nin yöneticileri ve milletvekillerinin gözaltına alınmasının ardından partinin genel merkezinde yapılması planlanan basın açıklamasına gazeteciler alınmadı. Polis valilik kararını gerekçe göstererek gazetecileri parti binasına sokmadı. (4 Kasım 2016)

 

-Cumuriyet’in avukat yasağı kaldırıldı
Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan yönetici ve yazarlara 668 No'lu KHK gerekçe gösterilerek verilen 5 günlük avukat yasağı kaldırıldı. Cumhuriyet Gazetesi avukatları, gece saatlerinde Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne giderek dört gün sonra ilk görüşmelerini yaptı. Ardından ifade alma işlemlerine başlandı. (4 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet’in yönetici ve yazarlarından 9’u tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi
31 Ekim 2016 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan yönetici ve yazar 13 kişiden 2’si savcılık sorgusu, 2’si de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı; 9 kişi de tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Yazarlar Hikmet Çetinkaya ile Aydın Engin adli kontrol şartıyla, eski yönetici Bülent Yener ile muhasebe müdürü Günseli Özaltay da savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan isimler oldu. Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarına sorguda yöneltilen soruların tamamını, gazetenin manşetleri ve haberleri olduğu kaydedildi. (4 Kasım 2016)

 

-ZarokTV ile YÖN radyo tekrar açıldı
OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile kapatılan basın-yayın organlarından çizgi filmlerin Kürtçe dublajlarını yayınlayan ZarokTV ve YÖN radyonun, Bakanlar Kurulu kararıyla tekrar açılması kararlaştırıldı. (4 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet’in yönetici ve yazarlarına tutuklama
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda "FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla gözaltına alınan isimlerden tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Cumhuriyet Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarından 9’u, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme sorgularında suçlamaları reddeden Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri, “Biz FETÖ’yü yazarken ortada hiçbir gazeteci yoktu. Biz o haberleri yaparken birçok kez hedef olduk. Bu kez de hedef olunca hiç şaşırmadık” dediler."Silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak" suçundan tutuklanan yazar ve yönetici 9 kişi, Silivri Cezaevi'ne götürüldü. (5 Kasım 2016)

 

-NTV’den, Cumhuriyet Gazetesi avukatına sansür
NTV’deki bir tartışma programında, 9 yazar ve yöneticisi tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik iddialarda bulunan Nagehan Alçı’ya yanıt vermek isteyen Cumhuriyet Gazetesi'nin avukatlarından Tora Pekin yayına bağlanmadı. (6 Kasım 2016)

 

-İmam Hatip Lisesinde cinsel istismar haberine erişim engeli
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın, Adıyaman’ın Gerger ilçesindeki İmam Hatip Lisesinde öğrencilere cinsel istismarda bulunulduğunu açıkladı. Bu açıklamanın haberine erişim engeli konuldu. Söz konusu haber bazlı erişim engeli konulan siteler Gerçek Gündem, Cumhuriyet, Evrensel, Artı 49, BirGün, Sol Haber Portalı, Duvar Gazetesi, Habercem, Gazeteport, Omedyam, Anayurt, Habergünce oldu. (7 Kasım 2016)

 

-Gazeteciler Mater ve Okatani fade verdi
Özgür Gündem Gazetesi kapatılmadan önce başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı için haklarında dava açılan gazeteciler Nadire Mater ile Derya Okatan, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. (7 Kasım 2016)

 

-JİNHA’nın 2 muhabiri gözaltına alındı
HDP’li kadın milletvekillerinin tutuklanmasına tepki amacıyla bazı kadın örgütlerinin İstanbul Kadıköy’deki eyleminde gözaltılar oldu. JİNHA’nın iki muhabiri de gözaltına alınanlar arasında yer aldı. (7 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet yazarlarına da kalem ve kitap yasak
5 Kasım 2016 tarihinde tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi’ne gönderilerek burada geçici koğuşlara konulan Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılanan kişilerin tutulduğu 9 No’lu Cezaevi’ne sevk edildiler. Silivri 9 No’luda, OHAL başladığından itibaren kitap, kalem ve mektup alınıp gönderilmesine izin verilmiyor. (8 Kasım 2016)

 

-“Adalet ve Özgürlük Nöbeti”nin beşincisi yapıldı
Aralarında ÇGD, İHD, TİHV, İstanbul Tabip Odası, KESK ve DİSK Basın-İş’in bulunduğu örgütler, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde başlattığı “Adalet ve Özgürlük Nöbeti”nin beşincisini de yaptı. (8 Kasım 2016)

 

-ETHA editörü Demir’in 7,5 yıl hapsi istendi
“Dağın Kadın Hali” isimli kitabı nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan davada yargılanan ETHA editörü Arzu Demir için savcı Ömer Kaya, “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla 7,5 yıla kadar hapis talep etti. Bir sonraki duruşma 19 Ocak 2017’e ertelendi. Arzu Demir, aynı gün “Devrimin Rojava Hali” isimli kitabı nedeniyle de ifade verdi. (8 Kasım 2016)

 

-Tutuklu HDP’li genel başkanların mesajı okunurken Meclis TV’den sansür
TBMM’de her hafta Salı günleri gerçekleştirilen partilerin grup toplantıları Meclis TV’den canlı olarak yayınlanıyor. 8 Kasım 2016 günü de yayında olan Meclis TV, HDP’nin grup toplantısı sırasında yayını kesti. 8 milletvekiliyle birlikte tutuklu bulunan HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da cezaevinden gönderdiği mesajlar okunurken Meclis TV yayını keserek sansür uyguladı. (8 Kasım 2016)

 

-Özgür Gündem’in yönetici ve yazarlarına, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
“Terör örgütü propagandası” iddiasıyla kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturmada savcılık, iddianameyi açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan ve “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak”, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarının yer aldığı 32 sayfalık iddianamede, Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Zana Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut yargılanırken, 4'ü tutuklu bulunan 9 kişi hakkında, ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet cezası ve 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi. (10 Kasım 2016)

 

-Biri yabancı iki gazeteciye gözaltı; yabancı gazeteci sınır dışı edildi
Fransız gazeteci Olivier Bertrand, beraberinde bir foto muhabiriyle Gaziantep’te gözaltına alındı. Olivier Bertrand, iki gün sonra sınır dışı edildi. Bertrand yaptığı açıklamada, “Ben sadece gazeteciyim. Düşmanım yok, suç ortağım yok. Korkarım Türkiye’de bunu anlatabilmek gittikçe zorlaşıyor” dedi. (11, 13 Kasım 2016)

 

-CNN Türk’ten, ÇHD’ye sansür
İçişleri Bakanlığı tarafından OHAL kapsamında 370 derneğin faaliyetlerinin durdurulması kararının ardından, aralarında Barış Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) de bulunduğu çok sayıda dernek gece baskınlarıyla mühürlendi. ÇHD'ye yapılan baskında avukatlar darp edilerek gözaltına alındı. CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu derneklerin faaliyetlerinin tartışıldığı "Şirin Payzın ile Ne Oluyor?" programına katılmak isteyen Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı, "koşullar böyle" denilerek yayına bağlanmadı. (11 Kasım 2016)

 

-Diyarbakır’da Evrensel’in dağıtımına engel
Diyarbakır’da Evrensel Gazetesi'nin dağıtımı, “toplatma kararı" gerekçesiyle engellendi. Gazete dağıtımını yapan Abdullah Aktay’ı durduran sivil polisler, “Gazete hakkında toplatma kararı var. Emniyete gidiyoruz” dedi. Aktay daha sonra polisler tarafından Yenişehir İlçe Emniyet binasına götürüldü. (12 Kasım 2016)

 

-İHL’de taciz haberini ilk duyuran site gerferfirat.com kapatıldı
Adıyaman’ın Gerger ilçesindeki İmam Hatip Lisesi’nde görevli M.S.G. adındaki hademenin 76 öğrenciye cinsel istismarını ilk duyuran haber sitesi www.gergerfirat.com kapatıldı. Haberden kaynaklı gazeteci Özgür Boğatekin’in evi de basıldı. (12 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet’e operasyon yapan FETÖ sanığı savcıyı FETÖ sanığı hâkimler korumuş

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturmayı yürüten ve FETÖ/PDY soruşturması kapsamında sanık olduğu ortaya çıkan savcı Murat İnam’ın, atılı suçlamaya karşın savcı kalmasını sağlayan Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun iki üyesi Mustafa Kemal Özçelik ile Mahmut Şen’in de FETÖ/PDY üyesi olmaktan tutuklandığı ortaya çıktı. (12 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Atalay tutuklandı
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturma kapsamında hakkındaki gözaltı kararı yurtdışında olduğu için işleme konulamayan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, yurtdışından dönüşünde İstanbul’da havaalanında gözaltına alındı. Atalay, tutuklanma istemiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Akın Atalay ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar ve yöneticisi toplam 10 kişi tutuklanmış oldu. (11, 12 Kasım 2016)

 

-Özgür Radyo yayına başladı
KHK ile kapatılan Özgür Radyo www.ozgurradyo1.com  üzerinden yeniden yayına başladı. (14 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet yazarlarının tutukluluklarına itiraz
Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyon kapsamında tutuklana gazetenin yazarları ve yöneticilerinin tutukluluk hallerine itiraz edildi. (14 Kasım 2016)

 

-3 gazeteci hâkim karşısında
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, tutulu Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ile Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan Öncü Akgül hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma, savunmaların alınmasının ardından 21 Şubat 2017’ye ertelendi. (15 Kasım 2016)

 

-Cezaevinde gazetecilere kağıt verilmiyor
CHP milletvekilleri Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci ve yazarlarla görüştü. Görüşmenin ardından hazırlanan raporda “ Yaşamlarını yazmakla sürdüren insanların mektup dahi yazıp göndermelerine izin verilmediği, açık görüşe gelirken kâğıt kalem verilmediği, notları ellerine yazmak durumunda kaldıkları gözlemlendi. Telefon hakkı haftada birden 15 günde bire çıkarılmış, daha önce kitap sorun olmazken, OHAL sonrası cezaevine kitap sokulması imkânsız hale geldi. Görüşmelerde birçok yazar, AKP’nin bu duruma gelmesinden kendilerini sorumlu tuttuklarını, önceleri AKP’nin Avrupa’da ve dünyada meşrulaştırılmasına yardım ettikleri için pişmanlık duyduklarını ve sorumluluk hissettiklerini ifade etti. Görüşülen tutukluların cezaevi çalışanlarından şikâyetleri olmamakla birlikte, OHAL nedeniyle hakların kısıtlandığını, sohbet, spor, kurs ve etkinliklere katılım gibi haklardan faydalanamadıklarını belirtti. Tutuklulara tam bir tecrit hali uygulanıyor” tespitlerine yer verildi.  (15 Kasım 2016)

 

-Paris Mahkemesinden Med Nuçe kararı
Paris Ticaret Mahkemesi, Fransa merkezli Eutelsat tarafından sinyali kesilen Newroz TV’nin yayınlarının yeniden başlatılmasına hükmetti. Ayrıca Eutelsat’ın bu karardan itibaren yayının başlatılmasını geciktirdiği her gün için 10 bin Euro tazminat kararı aldı. (16 Kasım 2016)

 

-MİT TIR’ları davasında Soner Yalçın kararı
MİT TIR'ları davasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun duruşması bugün görüldü. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı oturumda görülen duruşmaya Erdem Gül ve Enis Berberoğlu ile avukatları katıldı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı adına 2 avukat da duruşmada hazır bulundu. Ara kararını açıklayan mahkeme, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın davaya katılma talebini, "suçtan doğrudan zarar görme" ihtimalini göz önünde bulundurarak kabul ederken, Enis Berberoğlu’nun beraat talebiyle dosyaların ayrılması talebini reddetti. Mahkeme, Berberoğlu’nun savunmasında, gazeteci Soner Yalçın’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi kabul ederek, Yalçın hakkında davetiye çıkarılmasına hükmetti. Mahkeme, Berberoğlu’nun savunmasında, gazeteci Soner Yalçın’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi kabul ederek, Yalçın hakkında davetiye çıkarılmasına hükmetti. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’na yazı yazılarak Enis Berberoğlu’nun kullandığı GSM hattına ilişkin 1 Nisan 2015-31 Mayıs 2015 tarihleri arasındaki döneme ilişkin HTS kayıtlarının istenilmesine karar veren mahkeme duruşmayı 11 Ocak 2017 tarihine erteledi. (16 Kasım 2016)

 

-Şaban İba’nın evine baskın
KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yazarlarından Şaban İba, evine yapılan baskınla gözaltına alındı. (16 Kasım 2016)

 

-Sınır dışı edilen gazeteciden Erdoğan’a mektup
Gaziantep’te gerekçesi belirtilmeden üç gün gözaltında tutulduktan sonra sınırdışı edilen Fransız gazeteci Olivier Bertrand, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hitaben bir mektup kaleme aldı. Bertrand “Döndüğümden beri, her çıktığım TV veya radyo programında, her röportajda Türkiye’deki endişe verici dönüşüm, işkence ve demokrasi görüntüsü arkasında oluşan diktatörlüğü tasvir eden diktokrasi hakkında konuşma fırsatı yakaladım” dedi. Fransız gazeteci, Gazetesi Les Jours’un her geçen gün yeni aboneler kazandığını da vurguladı ve “Sayenizde, Türkiye hakkındaki çalışmalarımıza daha fazla asılacağız. Yarın, polislerinizle beraber geçirdiğim o üç günü yazarak işe başlıyoruz” dedi. (16 Kasım 2016)

 

-İsmail Çoban’a hapis cezası
Türkiye’nin günlük Kürtçe yayın yapan tek Gazetesiyken 29 Ekim 2017’de yayınlanan kanun hükmünde kararname ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban hakkında gazetenin 21 Şubat 2014 tarihli sayısında “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Çoban’a 2 yıl 4 ay hapis cezası verildi. (17 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet İmtiyaz Sahibi Erinç ifade verdi
Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve yazarı Orhan Erinç, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi. (17 Kasım 2016)

 

-K24 kameramanı yaralandı
Kürdistan24 kameramanı Mehmet Halepceyi, Musul'da Tahrir mahallesinde Irak güçleri ile IŞİD arasında yaşanan çatışmayı görüntülemeye çalıştığı sırada, iki ateş arasında kalarak yaralandı. (17 Kasım 2016)

 

-Gazeteciler Şahin ve Günsever, "diktatör"den beraat etti
Yurt Gazetesi'nin, Türkiye’nin Suriye politikasının analizinin yapıldığı 3 Temmuz 2015 tarihli sayısındaki “Kirli savaş ihaneti” ve “Diktatörün savaş ihaneti” başlıklı haberleri nedeniyle o dönemki Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Orhan Şahin ile gazeteci Başak Günsever’in, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat kararı çıktı. Mahkeme, "diktatör" ibaresinin Anayasa’nın 26 ve 28’nci maddeleri ile Basın Kanunu’nun 3’ncü maddesi uyarınca düşünce ve basın özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, iki gazetenin beraat ettiğini açıkladı. (17 Kasım 2016)

 

-AGOS’a "tehdit" suç sayılmadı
İstanbul 62. Asliye Ceza Mahkemesi, AGOS Gazetesi'nin önüne siyah çelenk bırakan ve “Bir gece ansızı gelebiliriz” diye tehditte bulunan Milliyetçi Türkiye Partisi (MTP) üyesi 2 sanığın 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada, “tehdit yok” diyerek sanıkların beraatına karar verdi. (17 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin tutukluluğu devam etti
Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyon kapsamında tutuklu bulunan gazetenin yazarları ve yöneticilerinin tutukluluklarına yapılan itiraz 10. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi (18 Kasım 2016)

 

-KCK basın davasına devam edildi
46 gazetecinin tutuksuz yargılandığı “KCK Basın Davası”, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti avukatların savunmalarının ardından dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 28 Şubat 2017 tarihine erteledi. (18 Kasım 2016)

 

-IFJ’in kampanyasına destek sürüyor
IFJ’in, Türkiye’deki gazetecilere destek amacıyla başlattığı kampanyada toplanan imza sayısı 7 bine ulaştı. (18 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet operasyonunu yürüten savcının davasında başsavcı tanık
Cumhuriyet Gazetesi hakkında başlatılan soruşturmayı yürüten savcı Murat İnam’ın başka bir Selam Tevhid davasında sanık olduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi ise davada Başsavcı İrfan Fidan’ın yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi soruşturmasını İnam ile birlikte yürüten savcı Mehmet Akif Ekinci’nın tanık olduğu ortaya çıktı. (18 Kasım 2016)

-İsviçreli 2 gazeteci gözaltına alındı
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde bulunan bir otelde kalan ve İsveç’te yayın yapan bir televizyon kanalına çalışan L.N.B ve R.A.S. adlı iki gazeteci, kaldıkları otelin yakınında bulunan 7. Kolordu Komutanlığının bulunduğu bölgede çekim yaptıkları için gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılan gazetecilerin, Türkiye’de çalışma izinleri ve basın kartlarının bulunduğu kaydedildi. (19 Kasım 2016)

 

-Reha Muhtar’a köşe yazısı sansürü
10 yıldan fazla süredir yazarlığını sürdürdüğü Vatan Gazetesi'nden, son yazısının yayımlanmaması üzerine ayrıldı. Muhtar, gazete yönetimi tarafından yayımlanmayan yazısında "Ahmet Kaya’nın anısına saygı adına; HDP’li milletvekilleri, HDP’den yana gazeteci, yazarlar; Cumhuriyet Gazetesi yazarları; FETÖ örgütüne üye olmadığı halde ‘destek yazısı yazdığı gerekçesiyle suçlanan tüm yazarlar’ özgür olmalı. Bu Vatan bizim, bu memleket hepimizin" ifadelerine yer verdi. (19 Kasım 2016)

 

-Güneş’e yalan haber cezası
AKP iktidarına yakın Güneş Gazetesi, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde 19 Şubat 2016 tarihli sayısındaki, CHP aleyhine “Kumpasın Tarifesi 250 Bin Dolar”, “CHP’yi Seçim Harçlığı” ve “Hoca Efendi ile Görüşmek İstiyor” haberleri nedeniyle tazminata mahkum edildi. CHP’nin “paralel yapı ile seçim ittifakı kurduğu” iddiasını içeren haberinden kaynaklı Güneş Gazetesi'nin 15 bin TL ödemesi kararlaştırıldı. Güneş gazete, CHP eski milletvekillerinden Umut Oran’a ilişkin haberlerinde de “iftira attığı” gerekçesiyle 6 bin TL tazminata çarptırıldı. (19 Kasım 2016)

 

-Gazeteciye terör örgütü propagandası cezası
Gazeteci Ali Barış Kurt’un hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan açılan davanın karar duruşması görüldü. Mahkeme gazeteci Kurt’a 2 yıl hapis cezası verdi ve cezayı ertelemedi. (20 Kasım 2016)

 

-HDP, CNNTürk’ü, CNN’e şikâyet etti
HDP’nin, CNN’e gönderdiği yazıda “Son olarak 7 Kasım 2016 tarihinde yine partimizin tartışıldığı bir programa, Parti Sözcümüz ve Kars Milletvekilimiz Sayın Ayhan Bilgen telefon bağlantısıyla katılarak cevap hakkını kullanmak istemiş, CNN Türk yöneticileri başvuruyu ‘telefon bağlantısı almıyoruz’ şeklinde yanıtlamışlardır. Ancak aynı programın ilerleyen dakikalarında, bir AKP milletvekili telefon ile canlı yayına bağlanarak cevap hakkını kullanmıştır. Bu tür sayısız örnek vardır” denildi. (21 Kasım 2016) 

 

-CİHAN Medya grubu TMSF’ye devredildi
İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, kapatılan Cihan Medya Dağıtım A.Ş.’nin de aralarında bulunduğu 6 şirkete atanan kayyımların görevlerine son verilmesine ve kayyımlara ait tüm yetkilerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmesine karar verdi. (21 Kasım 2016)

 

-Gazeteciye yazmadığı yazıdan gözaltı
Gazeteci Cafer Solgun, İzmir’de gözaltına alındı. Serbest kaldıktan sonra Twitter’dan başına gelenleri anlatan Solgun, “Yazmadığım yazıdan dolayı kelepçelenerek, İzmir nezarethanelerinde sabahlamak da varmış… sorun ve sıkıntı yok. Sonuçta serbest kaldım. Hâkime ‘Aziz Nesinlik bir dava’ dedim. Anlatınca hak verdi. Memleketin halleri” dedi. (21 Kasım 2016)

 

-JİNHA muhabiri tutuklandı
Şırnak’ta gözaltına alınan JİNHA muhabiri Aysel Işık sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt üyeliği” iddiası ile tutuklandı. (21 Kasım 2016)

 

-AKP’li vekil müdahale edine CNN Türk, KJ’yi değiştirdi
Nevşin Mengü'nün sunduğu bültende AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık canlı yayında AKP tarafından Meclis’e sunulan ve “cinsel istismar önergesi” olarak bilinen önerge ile ilgili müdahalede bulundu. KJ’de yazan “Cinsel istismar önergesi” cümlesinin değişmesini istedi. Bu müdahale sonrası CNN Türk'te KJ değişti. Kısa bir süre sonra aynı KJ tekrar geri geldi bu kez Çalık'ın ifadesi tırnak içinde verildi. (21 Kasım 2016)

 

-Avrupalı heyette Cumhuriyet Gazetesi'ne destek
Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev ve 5 farklı ülkenin milletvekillerinin de bulunduğu 'Avrupalı heyet' Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyon ve tutuklamalara karşı destek için gazeteyi ziyaret etti. (21 Kasım 2016)

 

-Haber takibi yapan gazetecilere engel
Siirt Şirvan’da maden faciasını haber yapmak isteyen DİHABER muhabirleri jandarma tarafından engelledi. Gazetecilere GBT kontrolü yapılarak, çekimlerin sürmesi durumunda gözaltı işlemi yapılacağı söylendi. Evrensel muhabirleri Serpil Berk ve Hasan Akbaş ile birlikte Gazete Duvar Muhabiri Vecdi Erbay da özel güvenlik tarafından engellendi. Ailelerle görüştükleri sırada Berk ve Erbay’ı ayrı bir bölgeye götüren özel güvenlik, “Valilik ailelerle röportaj yapılmasını yasakladı. Firma müdürüne tekrar sordum haber yapmanız yasak” dedi. (22 Kasım 2016)

 

-Erdoğan’ın "basın özgürlüğü" tanımı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara'da İsrail televizyonu Kanal 2'ye verdiği röportajda, sunucunun, Türkiye'de basın ve medya özgürlüğüne ilişkin sorusu üzerine, "Bu ülkede gazetecilik yaptığı için kimse tutuklanmamıştır. Bu ülke bir hukuk devletidir. Soruyorum, gazeteci dedikleriniz sınırsız özgürlüğe sahip midir, gazeteciler sınırsız özgürlüğe sahip midir? Onların özgürlüğünün de bir sınırı yok mu?" dedi. Erdoğan, sunucunun "Peki, sınır nerede efendim?" sorusuna, "Benim sınırımın başladığı yer, benim özgürlük sınırım nereye kadarsa, o da ancak oraya kadar gelebilir, ondan daha ileriye gidemez. Sen istediğin gibi köşende siyasetçiye, cumhurbaşkanına, başbakanına, bakanlara, partisine istediğin gibi hakaret edeceksin, ailelerine hakaret edeceksin, onlar sizinle ilgili bir dava açtığı zaman rahatsız olacaksın; böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın hiçbir yerinde medya mensupları layüsel değildir, hepsinin hesap verme mecburiyeti vardır, bu hesabı da verirler" karşılığını verdi. (22 Kasım 2016)

 

-AİHM Kaos GL dergisinin toplatılmasını görüştü
AİHM’e yapılan, Kaos GL dergisinin 2006'da toplatılması, derginin müdürü Umut Güner'e "müstehcenlik" davası açılmasına dair şikâyet görüşüldü. (22 Kasım 2016)

 

-TRT’den 45 kişi ihraç edildi
15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayımlana 677 ve 678 sayılı iki yeni kanun hükmünde kararnameyle TRT’den 45 kişi ihraç edildi. İhraç edilen isimler arasında spikerler Ayşen Yılmaz, Muhammet Taha Can muhabirlerden Yavuz Şimşek, Selim Doğan, Mehmet Ceyhan, Celal Çeşitçioğu da bulunuyor. (22 Kasım 2016)

 

-Meclis TV yayın kesti
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’nin Meclis’e sunduğu “cinsel istismar önergesi” hakkında konuşma yaptığı sırada Meclis TV canlı olarak aktardığı grup konuşmasına sansür uyguladı. Özellikle kadınların yoğun katılım gösterdiği salondaki yayını kesin Meclis TV yalnızca Kılıçdaroğlu’nın sesini verdi. (22 Kasım 2016)

 

-KHK ile 7 gazete, 1 dergi, 1 radyo kapatıldı
OHAL kapsamında çıkartılan 677 sayılı kanun hükmünde kararname ile Adana’da Ekspres, Çorum’da Türkiye Manşet, Hatay’da Dağyeli, Kütahya’da Akis, Ordu’da İpekyolu, İzmir’de Son Dakika ve Ankara’da Yedigün yerel gazeteleri; Samsun’da Haberexen dergisi; Batman’da Batman FM radyosu kapatıldı. (22 Kasım 2016)

 

-Özgür Gazeteciler Derneği kapatıldı
OHAL kapsamında çıkartılan 677 sayılı kanun hükmünde kararname ile 370 dernek kapatılırken, kapatılan dernekler arasında Diyarbakır’da merkezli Özgür Gazeteciler Derneği de yer aldı. (22 Kasım 2016)

 

-Gazeteci Eryılmaz, savunma yaptı
Gazeteci Tuğrul Eryılmaz, Özgür Gündem Gazetesi kapatılmadan önce başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı için hakkında açılan dava kapsamında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmada, “Gazeteci haber verir ve toplumda çatışma alanlarını tartışma alanına çekmek için elinden gelen çabayı gösterir. Bu yüzden Türkiye’nin en temel sorunlarından biri olan Kürt sorununda farklı düşünenlerin düşüncelerinin yok olmaması için dayanışmayı bir gazetecilik görevi bildim” dedi. (22 Kasım 2016)

 

-Atılım Gazetesi'ne dayanışma cezası
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'ne destek olmak için özel sayı çıkartan Atılım Gazetesi'ne 10 bin TL para cezası kesildi. (22 Kasım 2016)

 

-Taraf yazarlarının yargılanmasına başlandı
Kapatılan Taraf Gazetesi'nin yazar ve yöneticileri Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Mehmet Baransu’nun “Balyoz Davası’nda kumpas” kapsamındaki yargılanmalarına başlandı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ‘Balyoz Davası’ndan yargılanan ve beraat eden bazı askerler, müdahillik talebinde bulundu. Müdahillik talepleri 15 Şubat 2017 tarihine bırakılan duruşmada karara bağlanacak. (23 Kasım 2016)

 

-Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay için karar
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi soruşturması kapsamında yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. İddianamenin kabul edilmesiyle birlikte Erdoğan ve Alpay’ı, "devletin birliği ve bütünlüğünü bozma" suçundan tahliye eden mahkeme, "örgüt üyeliği" suçundan tutukluluğun devamına karar verdi. (23 Kasım 2016)

 

-Suriye’de Türk askerlerinin öldürülmesi sonrası yayın yasağı
Türkiye’nin Suriye topraklarında sürdürdüğü ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna yönelik, Suriye uçakları düzenlendiği ifade edilen hava harekâtında 3 Türk askerinin ölmesi, 10 askerin de yararlanmasının hemen ardından, konuyla ilgili yayın yasağı konuldu. Başbakanlığının kararıyla RTÜK yasağı ilan etti. (24 Kasım 2016)

 

-"Cumhuriyet Vakıf Davası" ertelendi
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gündeme getirilen, Cumhuriyet Gazetesi'nin en üst yönetim organı vakfın seçimlerine ilişkin usulsüzlük iddiasının konu edindiği dava İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme hâkiminin emekli olması nedeniyle davanın bir sonraki duruşması 30 Mart 2017 tarihine ertelendi. (24 Kasım 2016)

 

-Adana Valilik otoparkındaki saldırıya yayın yasağı
Adana Valiliği’nin otoparkında meydana gelen bombalı saldırının ardından konu ile ilgili yayın yasağı konuldu. (24 Kasım 2016)

 

-Sosyal medya paylaşımına hapis cezası
Nusaybin’de "sokağa çıkma yasağı" döneminde haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve haklarında "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" iddiasıyla dava açılan gazeteciler Meltem Oktay ve Uğur Akgül hakkında, sosyal medya paylaşımlarından dolayı 4 yıl hapis cezası verildi. (25 Kasım 2016)

 

-Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine avukat kısıtlamasına itiraz
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan yazar ve yönetici 10 kişinin, haftada bir gün bir saat avukatlarıyla görüşebilme uygulamasına itiraz edildi. Yapılan itirazda, uygulamanın, OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnamelere dahi uymadığı, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) aykırılık taşıdığı ifade edildi. (25 Kasım 2016)

 

-Erdoğan’dan Dündar’a tepki; Dündar’dan Erdoğan’a yanıt
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu açılı töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gazeteci Can Dündar’ın yurtdışında yaptığı görüşmelere tepki göstererek, “İşte bir tane terörist, köşe yazarı müsveddesi, 5 yıl 10 aya mahkûm oluyor, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor, kaçarak Almanya’ya gidiyor. Almanya da bunu ağırlıyor. Çıkmış İngiltere televizyonlarında, Fransız televizyonlarında Türkiye’yi açık hava hapishanesine benzetiyor, ya bu nasıl hapishane ki sen bu kadar kolay kaçıp gittin ya.” dedi. Erdoğan’ın sözlerine Twitter hesabından yanıt veren Dündar ise “Suçumuz, ülkemizi yangın yerine çeviren bir suçu deşifre etmekti. Hiç kimse, yaptığımız haberleri yalanlayamadı. Hapiste olduğu gibi bugün de cesaretle konuşmaya, yazmaya, kimlerin gerçek ‘gazeteci’, kimlerin ‘terörist’ olduğunu anlatmaya devam ediyoruz” dedi. (26 Kasım 2016)

 

-BBC muhabiri Hatice Kamer gözaltına alındı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emin Erdoğan’ın, 17 Kasım 2016 günü heyelan sonucu meydana gelen maden göçüğünün yaşandığı Siirt’in Şirvan ilçesi Maden köyüne yaptığı ziyarete takip etmek isteyen BBC Türkçe haber servisi muhabiri Hatice Kamer, gerekçesiz şekilde gözaltına alındı. Geceyi Siirt Emniyeti’nde geçiren Kamer, bir gün sonra serbest bırakıldı. (26, 27 Kasım 2016)

 

-Amerika’nın Sesi için çalışan serbest muhabire gözaltı
Amerika’nın Sesi (VOA) için çalışan serbest gazeteci Khajijan Farqin, Diyarbakır’da gözaltına alındı. (27 Kasım 2016)

 

-Öğrenci yurdundaki yangına yayın yasağı
Adana’nın Aladağ ilçesindeki kız yurdunda çıkan ve 10’u öğrenci 12 kişinin ölümüne sebep olan yangına dair haberlere, Adana Aladağ İlçesi Sulh Ceza Hâkimliği’nce, yangına ilişkin soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konuldu. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın itirazı üzerine Kozan Sulh Ceza Hâkimliği’nce yayın yasağı kaldırıldı. (30 Kasım, 1 Aralık 2016)

 

-Can Dündar’ın sürekli sarı basın kartı yenilenme talebi reddedildi
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın sürekli basın kartı yenileme talebinin reddedildiğini duyurdu. Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, Dündar’ın sürekli basın kartının tamamen iptal edilip edilmeyeceğinin Basın Kartı Komisyonu’nun ilk toplantısında karara bağlanacağı belirtildi. (1 Aralık 2016)

 

-Haber takibi sırasında gözaltı
Mardin’den Kızıltepe'ye haber takibi için gittiği esnada ilçe girişinde gözaltına alınan gazeteci Fethi Balaman, emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde 2 gün bekletilen Balaman'ın “şüphe” üzerine gözaltına alındığı belirtildi. (1 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Eskin’in duruşması ertelendi
Gazeteci İsmail Eskin'in örgüt propagandası yapmak suçundan yargılandığı dava görüldü. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın iddianamesi Eskin’e verilmediği için dava 28 Şubat'a ertelendi. (1Aralık 2016)

 

-Hürriyet’in idari yöneticisine "FETÖ gözaltısı"
Doğan Holding Ankara Sorumlusu, Hürriyet Gazetesi'nin Ankara İdarisi Sorumlusu Barbaros Muratoğlu, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Muratoğlu, 15 gün sonra İstanbul 9. Sulh Ceza Hâkimliği’nce “terör örgütüne yardım etmek” suçlamasıyla tutuklandı. Mahkeme tutuklama kararında, Muratoğlu’nun, Fethullah Gülen ile çekilmiş bir fotoğrafında ceketinin ilikli olmasını gerekçe gösterdi. (1, 16 Aralık 2016)

 

-Hrant Dink davasında Ramazan Akyürek’in savunması
Dink cinayetinde aralarında Ramazan Akyürek, Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler ve Engin Dinç’in de bulunduğu kamu görevlileri hakkında açılan dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek savunma yaptı. Akyürek, İstanbul Emniyetinin Dink'i korumadığını, Cerrah’ın Trabzon’dan İstanbul’a gelen evrakın imha edilmesini kendisinden istediği iddiasını da yineledi. (1-2 Aralık 2016)


 -Dink cinayeti davası hâkimine gözaltı
Dink davası duruşması sırasında verilen arada İstanbul 14. Mahkemesi’nin yedek heyetinin üyesi hâkim Bünyamin Karakaş’ın, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındığı duyuruldu. Karakaş, Can Dündar ve Erdem Gül’ün MİT TIR’ları davasında mahkûmiyet kararı veren heyette de yer alıyordu. (2 Aralık 2016)


 -Zaman muhabiri hakkında FETÖ suçlaması
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, kapatılan Zaman Gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği" suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede,  Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Parıldak hakkında 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. (2 Aralık 2016)

 

-Hükümet tutuklu gazetecilerin sayısını bilmiyor
HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın tutuklu gazeteciler ile ilgili verdiği soru önergesine Adalet Bakan Bekir Bozdağ yanıt verdi. Cevapta, geçtiğimiz mayıs ayı itibariyle basın kartı sahibi olanlar göz önü alındığında sadece üç olduğu belirtilirken, “Ceza infaz kurumlarına alınan kişilerle ilgili tutulan bilgi formunda, meslek ve eğitim durumuna ilişkin sorular da yer almakla birlikte bu bölümün doldurulması zorunlu olmadığı gibi, sıhhat ve doğruluğunun Bakanlığımızca resen araştırılması da söz konusu değildir. Kaydedilen veriler hükümlü ve tutukluların beyanları esas alınarak oluşturulduğundan, mesleği olmadığı halde gazeteci olduğunu söyleyen veya mesleği gazeteci olduğu halde başka bir meslek beyanında bulunan kişilerin olabileceği; ceza infaz kurumlarında bulunan ve mesleği gazeteci olarak bildirilenlerin sayısı esas alınarak değerlendirme yapmanın eksik ve yanlış olacağı; işlenen veya işlendiği iddia edilen suçların gazetecilik faaliyeti kapsamında olup olmadığının önemli olduğu değerlendirilmektedir” denildi.  (2 Aralık 2016) 

 

-BirGün Gazetesi destek çağrısında bulundu
Dolardaki artış nedeniyle gazetelerini basmakta zorlanan BirGün Gazetesi bir kampanya başlattı. Gazete, “BirGün Gazetesi olarak ayakta kalmak için bir süredir aylık periyotlarla baskı adedimizi düşürüyoruz. Buna paralel satışlarımızda bir düşüş gerçekleşiyor. Bu durum tamamen ayakta kalma kaygıları ile bilinçli yaptığımız bir mali politikadır. İnternet sitemizde ise daha fazla yenilik yaparak sizlere daha fazla anlık haber ve bir çeşit internet televizyonu hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Bu emeğimizin karşılığını da sizlerin daha yoğun ilgisiyle alıyoruz. Siz de bizlere destek olmak istiyorsanız internetten PDF üyesi olabilirsiniz. Ya da düzenli aynı bayiden gazetemizi alarak iade yüzdesini düşürebilirsiniz” çağrısında bulundu. (3 Aralık 2016)

 

-Haber takibi yapan gazeteciye gözaltı
Gazeteci Mehmet Güleş, Elazığ'da haber takibi yaparken gözaltına alındı. (5 Aralık 2016)

 

-Wikileaks’ten basın belgeleri
Wikileaks, AKP'nin medya üzerindeki baskısının boyutunu da gözler önüne seren bir e-posta arşivi yayımladı. (5 Aralık 2016)

 

-sendika.org’a yine erişim engeli
İnternet üzerinden yayın yapan haber sitesi sendika.org’a 14. kez yayın yasağı getirildi. Haber sitesi sendika13.org olarak yayın hayatına devam ediyor.  (5 Aralık 2016)

 

-Meclis TV’den sansür
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin resmi televizyon kanalı olan Meclis TV, HDP milletvekillerinin Meclis’teki konuşmaları sırasında, kürsüde yer alan tutuklu HDP’li vekillerin fotoğrafları sansürlendi. (5 Aralık 2016)

 

-Çiğdem Toker’in yazısına erişim engeli
Gayrı nizami harp, ileri muharebe ve tahrip gibi askeri eğitimler veren ilk özel şirket SADAT A.Ş'nin kontrgerilla faaliyet yürüttüğü iddiaları ile gündeme gelmesinin ardından Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker’in konu ile ilgili yazdığı yazısına erişim engeli getirildi. (6 Aralık 2016)

 

-Rasim Ozan Kütahyalı’ya hapis istemi
Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı'nın geçtiğimiz ağustos ayında kaleme aldığı "Türk Futbolu ve FETÖ" başlıklı yazısında Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e iftira ve hakaret ettiği gerekçesiyle 6 yıl 4 aya kadar hapsi istendi. (6 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Gökhan Biçici’ye engelleme
Gazeteci Gökhan Biçici, Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Medya ve Haberleşme Özgürlüğü” paneline davet edildi. Ancak Biçici üniversite yönetiminin engellemesi nedeniyle panele katılamadı. (6 Aralık 2016)

 

-STK’lardan Cumhuriyet’e destek yürüyüşü
Yazar ve yöneticileri tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi'ne destek amaçlı aralarında İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası, İstanbul Barosu, İstanbul Mali Müşavirler Odası ile TMMOB İl Koordinasyonu’nun bulunduğu sivil toplum kuruluşu üyeleri İstanbul Şişli Camisi önünde bir araya gelerek Cumhuriyet Gazetesi'ne yürüdü. (7 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Mollaveisoğlu’na  1 yıl 3 ay hapis
Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, darbe girişiminin ardından yazdığı bir yazı nedeniyle “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme cezayı ertelemedi, paraya da çevirmedi. Kararı değerlendiren Mollaveisoğlu, bu kararla Türkiye’de hiçbir gazetecinin güvende olmadığının bir kez daha kanıtlandığını söyledi. (7 Aralık 2016)

 

-Başbakan Yıldırım: 15 Temmuz’un kahramanı basındır
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bilişim Derneği’nce (TBD) düzenlenen 33. Bilişim Kurultayı’nda darbe girişiminin engellenmesinde medya ve iletişimin önemine dikkat çekerek, “Bana göre bu işin gizli kahramanı medya mensupları, basındır” dedi. (8 Aralık 2016)

 

-Yeniçağ Gazetesi'ne saldırı
Yeniçağ Gazetesi'nin İstanbul Yenibosna’da bulunan merkez binasına 30 kişilik bir grup tarafından saldırı gerçekleştirildi. Silahlı ve kar maskeli saldırganlar, kaldırım taşlarıyla Gazete binasının camlarını kardı. (8 Aralık 2016)

 

-Bakan Özhaseki’nin ortağı olduğu şirketi haber yapan gazeteye toplatma
Kayseri’de çıkan Kayseri Deniz Postası Gazetesi, “Skandal… Zehirli atıkları doğaya gömdüler, bakan bunu yaparsa” manşeti nedeniyle toplatıldı. Haberde, zehirli atıklarının doğaya gömüldüğü söz konusu şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ortağı olduğu belirtiliyordu. Habere konu şirketin yönetici Aytekin Aydemir’in şikayeti üzerine Kayseri Deniz Postası’na, dağıtımı yapılmadan sabaha karşı baskın düzenlendi. (8 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Doğan’a tahliye
Mardin’de 23 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınan ve gizli tanık beyanlarına dayandırılarak “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan, kapatılan JİNHA editörü gazeteci Zehra Doğan’ın yargılanmasına Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Savunmasını Kürtçe yapan ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla canı pahasına habercilik yaptığını söyleyen Doğan, adli kontrol şartıyla tahliyesi kararlaştırıldı. (9 Aralık 2016)

 

-Basın örgütlerinin, tutuklu gazetecilerle dayanışma açıklamasına engel
Uluslararası Basın Enstitüsü Derneği (IPI), Uluslararası PEN, PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın-İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Haber-Sen, Türkiye Yazarlar Sendikası, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye üyeleri ile tutuklu yazar ve yöneticilerin ailelerinin, tutuklu gazeteciler için Silivri Cezaevi önünde yapmayı planladığı açıklama, İstanbul Valiği’nin yasağıyla engellendi. (10 Aralık 2016)

 

-Beşiktaş’taki saldırı sonrası yayın yasağı
İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki bombalı saldırı sonrası RTÜK ve İstanbul Hâkimliği tarafından yayın yasağı konuldu. (10 Aralık 2016)

 

-BirGün yazarı Şahiner’e, Bilal Erdoğan’a gözaltısı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a “üstün zekâlı” dediği gerekçesiyle 2 bin 610 lira tazminata mahkum edilen BirGün Gazetesi yazarı Seray Şahiner, kararı temyiz etmişti. Şahiner, temyiz sonucu kendisine tebliğ edilmemesine karşın bir panele katılmak için gittiği Bursa’da gözaltına alındı. Şahiner, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. (11 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Kırkaya gözaltına alındı
Gazeteci Kenan Kırkaya sabah evine yapılan operasyonla gözaltına alındı. (12 Aralık 2016)

 

-Evrensel muhabiri Uğur tahliye edildi
Evrensel Gazetesi Mersin muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile yargılandığı davanın ilk duruşması, dün Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada tutuklu yargılanan muhabir Cemil Uğur’un adli kontrol uygulamasıyla tahliye edilmesine karar verildi. Halil İbrahim Polat’ın ise adli kontrol uygulaması kaldırıldı. (13 Aralık 2016)

 

-‘Odatv Davası’nda 6 yıl sonra beraat istemi
Aralarında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener’in de bulunduğu ve kamuoyunda "Odatv Davası" olarak bilinen davanın görüldüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savcı Ali Kaya, sanıklar için beraat talebinde bulundu. Sonraki duruşma tarihi olarak 15 Şubat 2017 belirlendi. (14 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Hüsnü Mahalli tutuklandı
Suriye konusunda uzman gazeteci Hüsnü Mahalli, Twitter hesabından 12 Aralık 2016 günkü paylaşımında Türk Ceza Yasası’nın 301. maddesinde yer alan “Türk milletini, Cumhuriyeti'ni aşağıladığı” suçlamasıyla gözaltına alındı. Mahalli hakkında 301. maddeden soruşturma açılabilmesi için Adalet Bakanlığı’ndan alınması gereken izin alınmadığı anlaşılınca suçlama değişti ve Mahalli’nin “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla ifadesi alındı. Mahalli savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hüsnü Mahalli’nin tutuklanma kararında, Mahalli’nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve kamu görevlileri üzerinde baskı kurabileceği savunuldu. (14, 15 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Mahalli’nin tutuklanması üzerin gazeteci Arslan mesleği bıraktı
Halk TV’de yayımlanan “Medya Mahallesi” programının hazırlayıp sunan gazeteci Ayşenur Arslan, gazeteci Hüsnü Mahalli’nin tutuklanmasının ardından tepki olarak mesleği bıraktığını açıkladı. Gazeteci Arslan, sosyal medya hesabından “Bazen susmak en güçlü tepkidir. Susarak bağırıyorum. Hoşça kalın!” mesajı attı. (16 Aralık 2016)

 

-Kayseri saldırısına ilişkin yayın yasağı
RTÜK, Başbakanlığın kararı üzerine, askerlerin bulunduğu otobüse yönelik saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı koydu. (17 Aralık 2016)

 

-Rus Büyükelçisi Karlov suikastine yayın yasağı
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Ankara’da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin olaya Başbakanlığın kararı üzerin RTÜK tarafından geçici yayın yasağı konuldu. (19 Aralık 2016)

 

-Hasan Cemal’e iki davada beraat
T24 yazarı ve P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Kurucu Başkanı Hasan Cemal, iki yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a "hakaret ettiği" gerekçesiyle yargılandığı davalardan beraat etti. (20 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Mahalli hastaneye sevk edildi
15 Aralık 2016 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan gazeteci Hüsnü Mahalli, Silivri devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Mahalli, nöroloji ve dâhiliye servislerden tedavi görecek. (21 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Kırkaya adli kontrol şartıyla serbest
HDP’ye yönelik operasyonlar kapsamında gözaltına alınan kapatılan DİHA’nın eski Ankara Temsilcisi Kenan Kırkaya, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (21 Aralık 2016)

 

-TRT’ye ‘ByLock’ operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘Gülen Cemaati Soruşturması’ kapsamında TRT’nin 68 çalışanına yönelik, "ByLock" kullandığı iddiasıyla operasyon başlatıldı. 68 kişiden 35’i gözaltına alındı. (22 Aralık 2016)

 

-YOL TV’nin yayını durduruldu
RTÜK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında ‘hakaret’ içerikli yayın yapıldığı iddiasıyla YOL TV’nin yayınlarını durdurdu, kanal TÜRKSAT’tan çıkarıldı.  (22 Aralık 2016)

 

-FETÖ’den, yazar ve gazeteci 54 kişinin malvarlıklarına el konuldu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle, haklarında "FETÖ Soruşturması" yürütülen 54 gazeteci ve yazarın tüm mal varlıklarına el konuldu. (22 Aralık 2016)

 

-Gazetecilik öğrencilerine "soru sorma" soruşturması
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, İletişim Fakültesi’ndeki "Medya ve 15 Temmuz" konulu panelde, CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş’ı, "soru sorarak" protesto eden gazetecilik bölümü öğrencisi dört öğrenci hakkında soruşturma başlattı. (22 Aralık 2016)

 

-Başsavcılık, gazeteciler Dündar ve Gül’ün cezalarına onama talebi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT TIR’ları haberleri nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a 5 yıl 10 ay, Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e ise verilen 5 yıl hapis cezasının onanmasını istedi. (22 Aralık 2016)

 

-"Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" davası
Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında, Özgür Günden Gazetesi için kapatılmadan önce başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan davada yakalama kararı çıkartıldı. Dava 11 Nisan 2017’ye ertelendi. Öte yandan müzisyen Şanar Yurdatapan hakkında aynı gerekçeyle 10.5 yıl hapis cezası istendi. (22 Aralık 2016)

 

-RTÜK’ten, ATV Avrupa’ya ceza
RTÜK, ATV Avrupa kanalına, yayınlarında, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’ye "hakaret ettiği" gerekçesiyle ceza verdi. (23 Aralık 2016)

 

-Sosyal medyaya "yakılan askerler görüntüleri" nedeniyle engel iddiası
IŞİD'in TSK mensubu olduğu iddia edilen 2 askerin yakılarak katledildiğine dair bir video yayımlaması sonrası Türkiye çapında sosyal medyaya erişim zorlaştı. Kullanıcıların çok sayıda VPN servisinin de engellenmesi sebebiyle VPN'e de erişmekte güçlü çektiği belirtildi. Konuyla ilgili resmi makamlardan net bir açıklama yapılmazken, sonraki günler de dâhil olmak üzere BirGün, Evrensel ve Cumhuriyet gazeteleri dışındaki basın organlarında herhangi bir haber yer almadı. (23 Aralık 2016)


-Cumhuriyet Gazetesi yazarı Engin’e tehdit
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan, daha sonra serbest bırakılan yazar Aydın Engin, 17 Aralık 2016 tarihinde yakınına yaklaşan birinin “Güneşe iyi bak, son görüşün olacak” dediğini, 18 Aralık 2016 günü de telefonla ölüm tehdidi aldığını açıkladı. (24 Aralık 2016)

 

-Sosyal medyaya büyük gözaltı
İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi, "terörle mücadele" kapsamında sosyal medya alanında son 6 ay içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında 3 bin 710 kişi hakkında adli işlem yapıldığını, bunlardan bin 656’sının tutuklandığını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, kimlikleri tespit edilen 10 kişi hakkında da soruşturma ve adli süreçlerin devam ettiği duyuruldu. (24 Aralık 2016)

 

-6 gazeteci gözaltına alındı
İstanbul ve Diyarbakır’da 6 gazeteci gözaltına alında. İstanbul’da kapatılan DİHA’nın muhabiri Metin Yoksu, Diken’in eski çalışanlarından Tunca Öğreten, Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Saygın, BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat; Ankara’da ETHA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan ile Diyarbakır’da kapatılan DİHA’nın eki haber müdürü Ömer Çelik gözaltına alındı. Gazeteci Ömer Çelik’in gözaltına alınması sırasında, özel harekât polisleri tarafından darp edildiği, kendisi ve ailesinin hakaret ve tehdide maruz kaldığı belirtildi.(25 Aralık 2016)

 

-Muhalif yayın organlarına resmi ilan kısıtlaması yargıdan döndü
Terör davası açılan gazetelerin resmi ilanlarının kesilmesine yönelik Basın İlan Kurumu yönetmeliğinin yürütmesi, Danıştay 10. Dairesi tarafından durduruldu. (25 Aralık 2016)

 

-Muhabirin görüntüleri zorla silindi
İki Türk askerinin IŞİD tarafından yakıldığı iddiaları üzerine konunun açıklığa kavuşması için protesto eylemi yapan Halkevleri üyelerinden bazıları gözaltına alınırken, eylemi görüntülemek isteyen www.sendika.org haber sitesinin muhabirine polis müdahale etti; polis çekim yapan muhabirin telefonundaki görüntüleri sildi ve kimlik kontrolü yaptı. (25 Aralık 2016)

 

-Bilal Erdoğan’a “üstün zekâlı" diyen yazar Şahiner işinden atıldı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a “üstün zekâlı” dediği gerekçesiyle 2 bin 610 lira tazminata mahkum edilen ve 11 Aralık 2016 günü Bursa’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan BirGün Gazetesi yazarı Seray Şahiner, senaryosunu yazdığı ATV’de yayımlanan ‘Aşk ve Gurur’ dizisinin kadrosundan da çıkarıldı. (26 Aralık 2016)

 

-Büyükelçi Karlov suikastının soruşturmasına yayın yasağı
Ankara 7. Sulh Ceza Hâkimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu’nun talebi üzerine, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un 19 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da uğradığı suikasta ilişkin yürütülen soruşturmaya yayın yasağı koydu. (26 Aralık 2016)

 

-ABD’li gazeteciye İstanbul’da gözaltı
Wall Street Journal (WSJ) Gazetesi'nin Türkiye temsilci ABD’li gazeteci Dion Nissenbaum, İstanbul’da ailesiyle kaldığı evde polis tarafından gözaltına alındı. Nissenbaum’un, “yayın yasağı getirilen bir IŞİD videosunu sosyal medyada paylaşmaktan” kaynaklı gözaltına alındığı ve üç gün boyunca ailesiyle görüştürülmediği kaydedildi. Nissenbaum, serbest bırakıldıktan sonra ABD’ye döndü. (27, 30 Aralık 2016)

 

-Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Medyadaki bazı arkadaşlar lütfen ayaklarını denk alsın
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, basın açıklaması sırasında bir gazetecinin, görüntüleri kamuoyuna yayılan IŞİD’in yaktığı iki askerin Türk askeri olduğu yönündeki iddiaları sorması üzerine “Bu tür terör örgütleri, dünyanın en aşağılık, en kirli mekanizmalarıdır. Olsun olmasın herhangi bir video görüntüsünü yayınlayarak, zaten ne yapmak istiyor. Halka korku salmak, halkı çaresizliğe itmek istiyor. Halkı kendi içine kapatmaya çalışıyor. Herkes birbirinden, yanındakinden korksun istiyor. Sadece bu örgüt değil hepsi için söylüyorum. Medyadaki bazı arkadaşlar da lütfen ayaklarını denk alsınlar” dedi. (27 Aralık 2016)

 

-Cumhuriyet yazar ve yöneticileri, AYM’ye başvurdu
Tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar ve yöneticileri, tutukluluklarına itiraz amaçlı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvurularda, tutuklama kararıyla “kişi güvenliği ve özgürlüğü”, “düşünce ve basın özgürlüğü” ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. Maddesinde düzenlenen “sınırlamaların amaç dışı kullanılmaması” haklarının ihlal edildiği belirtildi. (27 Aralık 2016)

 

-Gazeteci Ahmet Şık gözaltına alındı
İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine Gazeteci Ahmet Şık'ı sabah saatlerinde evinde gözaltına aldı. Ahmet Şık’a yöneltilen suçlamalara delil olarak Twitter’dan attığı, “Katil devlet deyince bozuluyorsunuz”, “İktidar nezdinde savaş gerektirecek durumun adı artık belli. O da rejim değişikliğine konulacak son kaktadır” mesajları da yer aldı. Ahmet Şık’a, "Türkiye Cumhuriyetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak'' ve ''terör örgütü propagandasını yapmak" suçları yöneltiliyor. (29 Aralık 2016)

 

-Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Zana Kaya'ya tahliye
Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin yayın danışma kurulunda yer aldıkları gerekçesiyle 19 Ağustos'tan beri tutuklu bulunan yazar Aslı Erdoğan ve 31 Ağustos'tan beri tutuklu olan dilbilimci Necmiye Alpay’ın da aralarında bulunduğu isimlerin yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya’nın tahliyesine, Gazete’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. (29 Aralık 2016)

 

-RTÜK’ten, TRT’ye, Kanal A’ya ve Ülke TV’ye ceza
RTÜK, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikast ile ilgili Başbakanlığın koyduğu yayın yasağından önce yaptığı yayında, “terör övdüğü” gerekçesiyle TRT’ye ceza verdi. Yasa gereği, RTÜK, TRT’ye doğrudan yaptırım uygulayamadığından, yayın ihlaline ilişkin RTÜK kararı, yine TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a gönderildi.

Öte yandan Kanal A’ya, kanalın Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan’ın “Terör destekçisi, devlet düşmanı CHP’yi tanıyalım” ifadelerinin de yer aldığı köşe yazısını okuması üzerine RTÜK tarafından ceza kesildi.

Ülke TV’ye de, kanalın Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk’ün, Hürriyet Gazetesi’nin Atatürk resimli “Türkiye Türklerindir” logosunu anımsatarak “Türkiye, öyle bir ‘kelle’ koyup, altına da ‘Türkiye Türklerindir’ yazanların değil kardeşim” sözleri nedeniyle yayın cezası verildi. (29 Aralık 2016)

 

-Ahmet Şık tutuklandı
Özellikle sosyal medyadaki paylaşımları suç delili gösterilerek 29 Aralık 2016 gününün sabahı gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce “PKK ve FETÖ/PDY örgütlerinin propagandasını yaptığı” suçlamasıyla tutuklandı. Gazeteci Şık, hâkimlik sorgusunda, yaptığı haberlerin ve değerlendirmelerin gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu, örgüt üyeliği suçlamasını reddettiğini belirterek, “Tüm meslek yaşamım boyunca siyasi rengi ne olursa olsun her türlü iktidar ve güç odağını gazetecilik yaparak rahatsız etmeye çalıştım. Gazetecilik faaliyetlerim nedeniyle her devrin kötüsü olmayı başardım. Bu benim için onur nişanıdır. Buradan bakarsanız haklısınız, bir örgütüm var, adı hakikat. Sırtını dayadığım bir güç var, onların adı da hakikati bilmesi gerektiğine inandığım halkın kendisi” dedi. (30 Aralık 2016) 

 

 

2-)BASIN ÜZERİNDEN İKTİDAR KAVGALARI VE MANİPÜLASYON

 

-AKP’ye yakın medyanın Lozan manşetleri
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Sevr'i gösterdiler, Lozan'a ikna ettiler" şeklindeki açıklamasının ardından, havuz medyası hep bir ağızdan Lozan Antlaşması'nı eleştiren haberlere imza attı. Star Gazetesi, birinci sayfadan "İsmet İnönü de hezimeti biliyordu" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "4 Şubat 1923'te Lozan'da kaldığı otelde basınla buluşan İnönü, 'Her şeyi kabul ettim' dedi" ifadeleri kullanıldı. Yeni Şafak Gazetesi ise "Osmanlı'nın defin ruhsatı" başlıklı bir haber yaparak, haberde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan eleştirileri, dün Türkiye'nin en çok konuştuğu konu oldu. Erdoğan'a destek veren Prof. Mehmet Çelik, 'Lozan, Osmanlı İmparatorluğu'nun defin ruhsatıdır. Lozan'a gidenler, Osmanlı'nın varlığını ve bütünlüğünü savunmak için gitmediler" denildi. Yeni Akit, "Lozan hezimettir" manşetiyle çıktı. Haberde, "CHP'nin Lozan ile ilgili resmi tarihin zafer olduğu yönünde dayatmalarına karşın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bu mu zafer?" çıkışına destek yağdı. (1 Ekim 2016)

 

-"Şortlu saldırgana hapis" Akit'in hoşuna gitmemiş
Yeni Akit, "Şortluya saldırana hapis, şortlu saldırgana tahliye" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "15 Temmuz akşamı sela veren müezzine saldıran vandallar tahliye edilirken, şortlu kadına saldıran meczup, tutuklu olarak 8 yılla yargılanıyor" denildi. (4 Ekim 2016)

 

- Akşam’ın, “BBC İngiliz Terör Ajansı” manşeti
Akşam, "BBC İngiliz Terör Ajansı" manşetiyle İngiliz haber kanalı BBC'yi hedef aldı. Haberde, "Üst akıl yine devrede. İngiltere'nin resmi yayın kuruluşu BBC, 10 ülkedeki ofisini aynı anda ayaklandırdı. Yayın kuruluşu tüm ofislerinden, FETÖ'nün okullarını övücü haberler yaparak servis etmelerini istedi" denildi. (6 Ekim 2016)

 

-Esprili dille anlatmış!
Milli Gazete, "Sosyal vaka" manşetiyle çıktı. Haberde, "Son günlerde sosyal medya paylaşımları üzerinden adeta algı operasyonu yürütülüyor. Özellikle muhafazakâr çevrelerin yaptığı paylaşımlar, bir anda linç kampanyasına dönüşüyor. Bu kampanyanın etkisinde kalan yetkililer, başörtüsünün faziletine vurgu yapan müdürü açığa alıyor, cuma namazına gitmeyenleri esprili bir dille camiye çağıran imama görevden el çektiriyor. Her gün yüzlerce benzer mesajların paylaşıldığı sosyal paylaşım sitelerinde bir kişi ortaya atılıp hayatı karartılıyor. Uyarı ya da idari ceza verilebilecek küçük hatalar, görevden el çektirmelerle sonuçlanıyor" denildi. (9 Ekim 2016)

 

-Takvim'in “Sirkte Skandal” manşeti
Takvim Gazetesi, "Sirkte skandal" manşetiyle dünyanın en ünlü canlı gösteri topluluğu Kanadalı Cirque du Soleil'in İstanbul gösterisi hakkında yaptığı haberle pes dedirtti. Haberde, "Fransız sirki İstanbul'a geldi. Gösterideki kötü adamın başına 'ampul' geçirdi. Sonra da o soytarıyı ters çevirdi. Ampulü patlatıp küfürler etti. Büyük bir küstahlık örneği sergiledi. Üstelik bu rezaleti, kişi başı bin liraya izletti" denildi. (13 Ekim 2016)

 

-Güneş, Doğan ve Saymaz'ı hedef gösterdi
Güneş Gazetesi, "Bu neyin çabası?" manşeti ile Aydın Doğan'ı hedef gösterdi. Haberde, "15 Temmuz öncesi FETÖ ile iş tutan Aydın Doğan medyası, fabrika ayarlarına geri döndü. FETÖ'cülerin kullandığı ByLock programı üzerinden yürütülen soruşturmaları itibarsızlaştırma çabasına girişti. Fetullahçıları suçsuz göstermeye kalkıştı" denildi. Gazete, aynı haberde Hürriyet Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'ı da doğrudan hedef gösterdi. "Operasyonun mimarı Saymaz" başlıklı kutu haberde, "ByLock kullanan FETÖ'cüleri aklamak için manşetten verilen röportajı Aydın Doğan'ın son tetikçisi İsmail Saymaz yaptı" ifadeleri kullanıldı. (25 Ekim 2016)

 

-Takvim’in “Sallama Hürriyet'i” haberi
Takvim Gazetesi de, "Al sana ByLock" manşetiyle Hürriyet Gazetesi'ni hedef aldı. Haberde, "Hürriyet, 'ByLock darbede kullanılmadı' yalanıyla FETÖ'cü alçaklara can simidi uzattı. 15 Temmuz gecesi çekilen bu delili karatmaya çalıştı" ifadeleri kullanıldı. Haberde, askerlerin ellerinde telefonlarla çekilmiş bir fotoğrafı kullanan Takvim, "Sallama Hürriyet'i" başlığını da kullandı.

Takvim Gazetesi, iki gün sonra "İşte By Yok" manşeti ile yine Hürriyet Gazetesi ve gazeteci İsmail Saymaz'ı hedef gösterdi. "Saçmalama Hürriyet'i" alt başlıklı haberde, "Bâb-ı Âli böyle çark görmedi. David Keynes ile röportaj yapan Hürriyet, önce 'ByLock darbede yoktu' dedi. Ama tepki gördü, işler ters tepti. 2 gün önce söylediğini dün inkâr etti: FETÖ ByLock kullandı; bu da açık bir kanıttır" ifadeleri kullanıldı. (26, 28 Ekim 2016)

 

-Akit, 3 gazeteciyi doğrudan hedef yaptı
Yeni Akit, "FETÖ'nün kullanışlı solcuları" başlıklı haberiyle gazeteciler Can Dündar, İsmail Saymaz ve Ahmet Şık'ı doğrudan hedef gösterdi. Haberde, "FETÖ, aklanmak için Kemalist ve ulusalcı çevreleri kullanıyor. 17-25 Aralık kirli operasyonları ile hükümete kumpas kuran FETÖ, Can Dündar'ı sahaya sürerken, MİT TIR'ları ihaneti ve Reyhanlı Katliamı'nda 52 kişinin ölümüne sebep olan tutuklu savcı Özcan Şişman'ı, Ahmet Şık aklamaya girişti. Son olarak ByLock operasyonlarını sulandırmak için Hürriyet'ten bir başka kullanışlı solcu olan İsmail Saymaz rol aldı" denildi. (29 Ekim 2016)

 

-Güneş’in, “Her taşın altında onlar” manşeti
Güneş Gazetesi, "Her taşın altında onlar" manşetiyle çıktı. Aydın Doğan ve Fetullah Gülen'in fotoğraflarının kullanıldığı haberde, "Türkiye'yi karıştırmak için her yolu deneyen kaos ittifakı bir kez daha deşifre oldu. İç savaş çıkarma amacıyla FETÖ-Doğan-PKK-DEAŞ dörtlüsünün nasıl birlikte çalıştığı, JeansBiri adlı Twitter hesabını kullanan kişinin yakalanmasıyla net bir şekilde ortaya çıktı" denildi. (29 Ekim 2016)

 

-Sabah, Cumhuriyet'i hedef aldı
Sabah Gazetesi, "Cumhuriyet'teki FETÖ-PKK'lı yapılanmaya soruşturma" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, eski Yayın Yönetmeni Can Dündar ve yeni Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun fotoğraflarına da yer verilen haberde, "Cumhuriyet Gazetesi'ni FETÖ ve PKK destekçisi bir yayın organına dönüştürmekle eleştirilen yönetici ve yazar ekibine operasyon düzenlendi" ifadeleri kullanıldı. Gazete, bağlantılı bir başka habere de "Cumhuriyet'in terör arşivi" başlığını attı. ( 1 Kasım 2016)

 

-Yeni Şafak’ın “Teröre destek verdi; darbeyi kışkırttı” manşeti
Yeni Şafak, "Teröre destek verdi; darbeyi kışkırttı" sürmanşetiyle Cumhuriyet Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ı hedef gösterdi. Haberde, "FETÖ ve PKK'nın sözcüsü gibi manşetler atan ve 15 Temmuz darbesini kışkırtıcı yayınlar yapan Cumhuriyet Gazetesi'ne operasyon yapıldı" denildi. Gazete, operasyon haberini "İhanet manşetleri" başlıklı bir başka haberle de destekledi! İhanet manşetleri başlıklı haberde de gazetenin görselleri kullanılarak, "Cumhuriyet Gazetesi, attığı manşetlerle ülkenin bütünlüğünü hedef aldı; Türkiye'ye müdahale etmeye çalışan güçlerin tetikçisi gibi hareket etmeye çalıştı" ifadeleri kullanıldı. (1 Kasım 2016)

 

-Akşam, Cumhuriyet'i FETÖ'cü, PKK'lı, DHKP-C'li ve IŞİD'li ilan etti!
Akşam Gazetesi, "Kimin Cumhuriyeti" manşetiyle çıktı. Cumhuriyet Gazetesi'nin görsellerinin kullanıldığı haberde,  gazetenin "IŞİD'e giden silahlar" konusunu haberleştirdiği "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" manşetini "FETÖ sözcüsü";  KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık röportajının yer aldığı "Ya Apo Kandil'e, ya biz İmralı'ya" manşetini "PKK destekçisi"; Gezi olaylarında öldürülen 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın dosyasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesi olayını haberleştirdiği "Karanlığa girdiğimiz gün" manşetini "DHKP-C PR'cısı" ve IŞİD'in Sultanahmet 'te yaptığı canlı bombalı saldırıyı haberleştirdiği "Katliam ülkesi" manşetini "Batı şakşakçısı" üst başlıklarıyla verdi. Haberde ise, "Can Dündar'la birlikte geleneksel çizgisinden savrulan Cumhuriyet, yayınlarıyla ihanet odaklarının operasyonlarına gönüllü ortaklık yaptı! Savcılık dün düğmeye basıp gazetenin 16 yazarı ve yöneticisi hakkında gözaltı kararı aldırdı" denildi. (1 Kasım 2016)

 

-Güneş'in, “Terörün kalesine operasyon” manşeti
Güneş Gazetesi, "Terörün kalesine operasyon" manşetiyle tüm 1. sayfasını Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyona ayırdı. Haberde, "FETÖ ve PKK'ya verdiği destek nedeniyle terörün kalesi haline gelen Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, FETÖ tetikçisi gazetenin 16 yazarı ve yöneticisi hakkında gözaltı kararı verdi. 13'ü yakalandı. Gazetenin patronu dâhil 3 kişi firarda" denildi. Manşetle bağlantılı diğer haberler de gazete, "İşte o ihanet manşetleri", "Ses Almanya'dan geldi", "Sözcü'nün patronu da kaçak", "Bir gün önce haberini almış",  "Avrupa panikledi", "Bu nasıl bir çark Balbay" gibi başlıklar kullandı. (1 Kasım 2016)

 

-Milat'ın, "İç kargaşanın adresi Cumhuriyet" haberi
Milat Gazetesi, "FETÖ Cumhuriyet'i" başlıklı haber ile Cumhuriyet Gazetesi'ni hedef gösterdi. Haberde, "Cumhuriyet Gazetesi'nin gerçeği perdeleyip FETÖ'nün amacına uygun hareket ederek iç kargaşa çıkartmaya ve ülkeyi yönetilemez hale getirmeye yönelik haberleri yayımladığı belirtildi" denildi. (2 Kasım 2016)

 

-Akit, İnönü'yü "hainlerin hamisi", vatandaşı "militan" ilan etti
Yeni Akit, "Hainlerin hamisi Şişli Belediyesi" başlıklı sürmanşet haberinde, hem Şişli Belediye Başkanı’nı hem de Cumhuriyet Gazetesi'ni hedef gösterdi. Haberde, "CHP'li Hayri İnönü'nün yönetimindeki Şişli Belediyesi, terörden gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine destek vermeye giden militanlara belediye kasasından battaniye dağıttı" ifadeleri kullanıldı. (2 Kasım 2016)

 

-Sabah, Akın Atalay'ı hedef aldı
Sabah Gazetesi, "Cumhuriyet'e kaynaktan çuvalla para aktı" başlıklı bir haber yayımladı. Gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın fotoğrafının kullanıldığı haberde, "Eski Cumhuriyet çalışanı FETÖ'nün gazeteyi nasıl ele geçirdiğini anlattı: 2014'te Akın Atalay, usulsüz genel kurulla Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanlığına geldi. Bundan sonra gazeteye Kaynak Holding'den çuval çuval para akışı oldu. Gazetede hiçbir ekonomik sıkıntı kalmadı. Atalay, gazetenin FETÖ'nün eline geçmesinde en önemli ayaklardan biri" ifadeleri kullanıldı. (2 Kasım 2016)

 

-Akit'ten "Aleviler Cumhuriyet'e destek verdi" haberi
Yeni Akit, "Alevilerden Cumhuriyet'e tam destek" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "Terör örgütünün sözcülüğünü yapan Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarına bir destek de Alevilerden geldi. Gazete binası önünde bekleyen kalabalığın önceki güne göre oldukça azaldığı gözlenirken, terör destekçisi bir grup militan da bekleyişlerini sürdürüyor" denildi. (3 Kasım 2016)

 

-Akit’in “Alman uşağına Alman pasaportu” haberi
Yeni Akit, "Alman uşağına Alman pasaportu" haberi ile Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ı hedef aldı. Haberde, "Kirli tarihinde faşist Hitler Almanya'sına övgüler yağdırarak faşizmin üssü haline gelen, bugün ise FETÖ ve PKK'yı meşru gösteren yayınları doğrultusunda terör örgütlerinin kalesine dönüşen Cumhuriyet Gazetesi'nin, hakkında yakalama kararı çıkartılan eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a Gezi destekçisi Almanya tarafından pasaport verildi" denildi. (4 Kasım 2016)

 

- Takvim'in, “Canlı bomba” manşeti
Takvim, "Canlı bomba" manşetiyle Can Dündar'ı ve Almanya'yı hedef aldı. Haberde, "Merkel kafayı terör örgütleriyle bozdu. PKK, DHKP-C ve FETÖ'den sonra casusluktan aranan Can Dündar'ın cebine de Alman pasaportunu koydu. Yüzyıllık dostluğu havaya uçurdu" ifadeleri kullanıldı. (4 Kasım 2016)

 

-Dündar'a Alman pasaportu Güneş'i kızdırdı
Güneş Gazetesi, "ihanetin ödülü" başlıklı haberi ile Can Dündar'ı hedef aldı. "Gerçek pasaportuna kavuştu" alt başlıklı haberde, "MİT TIR'ları ihanetine imza atan Can Dündar, aylardır sığındığı Almanya'dan ödülünü aldı. Almanya, yıllardır kullandığı Can Dündar'a gri pasaport verdi. Aynı zamanda geçici kimlik olarak da kullanılabilen pasaport, Dündar'ın Türk pasaportu iptal edilse bile her ülkeye seyahat edebilmesine imkân sağlıyor" denildi. (4 Kasım 2016)

 

-"Havuz medyası", şimdi de spor programı spikeri Onay’a saldırdı
NTV Spor kanalında "GOL" isimli programı sunarken, Beşiktaş taraftarlarının AKP’ye yakın yayın organlarından A Spor ve Fotomaç için boykot çağrısında bulunmasının ardından, Turkuvaz Medya Grubu muhabirlerinin antrenman tesislerine alınmamasına değinerek “Gazeteciye şöyle destek olabiliriz. Bir yolsuzluk haberi yaparsın ve o haber kimsenin hoşuna gitmez. O haberi sansürlemeye çalışırlar, o zaman arkanda dururuz. Bu ülkede gazeteciler hapiste mi? Hapiste! İşsiz kaldılar mı? Kaldılar! Tutuklanıyor mu? Tutuklanıyor! Baskı yapılıyor mu? Yapılıyor! O zaman basın özgürlüğü konusundaki hassasiyetleri başka taraflara da kaydırmamız lazım. Bir tane muhabir antrenmana alınmadı diye ‘basın özgürlüğü’nü tartışanlar o zaman bu konuları da konuşsunlar” dedi. Gültekin Onay’ın bu açıklamaları nedeniyle AKP’ye yakın yayın organları tarafından “terör destekçisi” ilan edildi. (9 Kasım 2016)

 

-Star’ın “Trump vurgunu” haberi
Star Gazetesi, "Trump vurgunu" başlıklı bir haber yayımladı.  Haberde, "Doğan grubu, seçim kampanyası boyunca Clinton'ı açıkça destekledi. Hatta dün gazeteleri, 'Clinton başkan' manşeti bile attı. Trump seçilince, 'Ortağımız ABD Başkanı oldu' algı operasyonu ile borsada haksız kazanç sağladı" denildi. (10 Kasım 2016)

 

-Akit, yine bel aşağı vurdu
Yeni Akit, "Can gay kulübe üyeymiş" başlıklı 1. sayfa haberinde Can Dündar'ı çirkin bir şekilde hedef aldı. Haberde, "İngiltere'ye 1986 yılında devlet tarafından bir grup gazeteci ile birlikte dil öğrenmesi için gönderilen Can Dündar'ın Londra günlerinde, bıyıklarını kestirip kulağına küpe taktığı, eşcinsellerin gittiği gay kulübe üye olduğu iddia edildi. Olayı anlatan Misyon adlı kitap, gizli bir el tarafından piyasadan toplatıldı" ifadeleri kullanıldı. (11 Kasım 2016)

 

-Güneş, "Clinton" eylemlerini Gezi'ye bağladı
Güneş Gazetesi, "Küresel çapulculuk" manşeti ile ilginç bir habercilik örneğine imza attı. ABD'nin başkanlık seçimlerinden sonra yapılan haberde, "ABD derin devleti, halkın oylarıyla başkan seçilen Trump'a savaş açtı. Clinton yanlılarını sokaklara döküp ortalığı yangın yerine çevirdi. ABD'li vandalların taşıdığı pankarttan, attığı slogana kadar Gezi çapulcularıyla benzerlik göstermesi, aynı oyunun aynı kişiler tarafından bu kez ABD'de oynandığını net bir şekilde ortaya koydu" denildi. (11 Kasım 2016)

 

-"Kürtçe tabelayı kaldırdı" haberi ile hedef göstermiş
Güneş Gazetesi, "Doğan-FETÖ hedef gösterdi, PKK saldırdı" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "FETÖ'nün kaçak gazetecisi Bülent Keneş, Safitürk'e düzenlenen alçak saldırıdan bir süre önce, 'Şimdiden Allah rahmet eylesin. PKK affetmez' diyerek kayyımları tehdit  etmişti. Aydın Doğan'ın haber ajansı DHA da, restorasyon için sökülen tabelaları, 'Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı' diye haber yapıp, Safitürk'ü hedef göstermişti" denildi. (12 Kasım 2016)

 

-Takvim’in “ZDF’nin Can’ı” haberi
Takvim Gazetesi, "ZDF'nin Can'ı" başlıklı haberiyle Can Dündar'ı hedef gösterdi. Haberde, "Merkel'in vekili Erika Steinbach, firardaki casusluk sanığı Can Dündar'ı himayesine aldı. Devlet televizyonu ZDF'de ekrana çıkardı. Alman pasaportlu Dündar ise yine ülkesini karaladı. Avrupa'nın Türkiye'nin terörle mücadelesini engellemesi çağrısını yaptı" denildi. (13 Kasım 2016)

 

-Güneş’in “Bizans ruhu” manşeti
Güneş Gazetesi, "Bizans ruhu" manşetiyle, Aydın Doğan ve Hürriyet Gazetesi'ni hedef gösterdi. Haberde, "Aydın Doğan'ın Gazetesi Hürriyet, yine büyük bir rezalete imza attı. Türkiye'nin en çok seyredilen dizisi Diriliş Ertuğrul'un oyuncuları ve senaristini, ödül veriyoruz diye düzenlediği törene çağırdı ancak aşağılayıp geri gönderdi. FETÖ'cülere ise şov yaptırdı" denildi. Gecenin sunucusu oyuncu Okan Bayülgen için "eşek seslendiricisi" tabirini kullanan gazete, "Bayülgen espri adı altında diziyle alay edip aşağılamaya çalıştı. O da yetmedi, Hürriyet'in yazarı Cengiz Semercioğlu, izlenme rakorları kıran dizinin reklam için ödülü geri verdiğini iddia etti"  ifadeleri kullanıldı. Haberde, "Diriliş'e yasak, Portakal'a serbest" alt başlıklı bölümde ise, "FETÖ'yü her fırsatta savunan Fatih Portakal'a da en iyi erkek sunucu ödülü verildi. Diriliş ekibinin bir teşekkür konuşması yapmasına bile engel olanlar, Portakal'a anında mikrofon uzattı. Portakal da dakikalarca tutuklu FETÖ'cülerin propagandasını yaptı" denildi. (15 Kasım 2016)

 

-Akit’in “CHP aile düşmanı” manşeti
Yeni Akit, "CHP aile düşmanı" manşetiyle çıktı.  AKP'nin çocukların, istismarcılarıyla veya tecavüzcüleriyle evlendirilmesini içeren yasa tasarısına itiraz eden CHP'nin hedef alındığı haberde, "Eşcinsellerin hamiliğine soyunan CHP'nin tamamen aileyi korumak adına çıkarılan bir yasayı çarpıtması, 'kirli zihniyetlerini bir defa daha gözler önüne serdiler' yorumlarına sebep oldu" denildi. (19 Kasım 2016)

 

-Star’in “CHP tecavüze sarıldı” manşeti
Star Gazetesi, "CHP tecavüze sarıldı" manşetiyle çıktı. "HDP çizgisine kayınca adı 'terör destekçisi'ne çıkan CHP, eşi görülmemiş bir istismara kalkıştı" spotunun kullanıldığı haberde, "Yaş şartı nedeniyle resmi nikâh yapamayan ailelerin mağduriyetini gidermek amacıyla düzenlenen tasarıyı eleştirirken, dini nikâhlı erkekleri tecavüzcü ilan etti" ifadeleri kullanıldı. Aynı haberi, Türkiye Gazetesi "Kanayan bir yaraya daha parmak basıldı / 3 bin mağdur aile için" manşetiyle duyurdu.  (19 Kasım 2016)

 

-Akit'ten çirkin karikatür
Yeni Akit, tartışma yaratan "çocukların, istismarcılarıyla veya tecavüzcüleriyle evlendirilmesi tasarısının" savunuculuğunu, belirlediği örnekler üzerinden yaptı. "Babasız büyüyen çocuklar Meclis'e seslendi: Babamı istiyorum" manşetiyle çıkan gazete, haberinde, "Erken yaşta ailelerin izniyle evlenip çocuk sahibi olan çocuk sahibi olduktan sonra açılan davalar nedeniyle cezaevine gönderilen mağdurların çocukları baba yolu gözlüyor" ifadeleri kullanıldı. Akit, haberde 14 yaşında evlenip 2 çocuk sahibi olan bir kız çocuğunu örnek göstererek, onun ağzından, 'Eşim başımda olsun, ben aç kalmaya razıyım' diyor" ifadelerini kullandı. Akit aynı haberin yanında çirkin bir karikatüre de yer verdi. Karikatürde hapishanede 2 erkek mahkûm aralarında konuşurken biri diğerine, "Senin suçun ne?" diye soruyor. Diğeri de "Zina etmeyip, erken yaşta evlenmek" diye yanıt veriyor. (20 Kasım 2016)

 

-Akit'in “Meclis'teki yasa tasarısına karşı çıkanlar nikâhtan değil zinadan yana" manşeti
Yeni Akit, "tecavüz" yasasına desteğini "Meclis'teki yasa tasarısına karşı çıkanlar nikâhtan değil zinadan yana" manşeti ile sürdürdü. Haberde, "3 bin ailenin mağduriyetini gidermek adına hükümetin TBMM'ye getirdiği yasa tasarısını çarpıtarak 'tecavüzcülere af geliyor' algısını oluşturmaya çalışanlar, nikâhtan değil zinadan yana tavır alıyor" denildi. (21 Kasım 2016)

 

-15 yaşında sevgili olmuşlar!
Yeni Akit, "Sen sus Ertuğrul" başlıklı haber ile Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ü hedef gösterdi. Haberde, "Ak Parti hükümetini devirmek için planlanan Gezi olaylarında yaptığı provokasyonlarla adından sıkça söz ettiren, aileyi korumak adına çıkarılan yasa teklifi için 'tecavüz meşrulaştırılamaz' diyen Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün karısıyla 15 yaşında 'sevgili' olduğu 17 yaşındayken de evlendiği ortaya çıktı" denildi. (21 Kasım 2016)

 

-Takvim’in “Hürriyet’in teğmeni” manşeti
Takvim Gazetesi, "Hürriyet'in teğmeni" manşetiyle çıktı. Hürriyet'in 17 Mayıs 2015 tarihli "O şimdi CEO" manşetinin görselinin kullanıldığı haberde, "Teğmen Cem Hacıoğlu, askeri lisenin ardından ABD Kara Harp Akademisi'ne gönderildi. Sonra da iş hayatında hızla yükseldi. Bunu haber yapan Hürriyet ise FETÖ'cü olduğunu gizledi" denildi. (23 Kasım 2016)

 

-Star’ın, Doğan Medya İdari Temsilcisi ile ilgili manşetleri
Star Gazetesi, "Aydın Doğan'ın kriptosu" manşetiyle çıktı. Haberde, "Doğan Holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu'nun 17/25 Aralık'tan sonra üst düzey FETÖ'cülerle sıkı ilişki içinde olduğu tespit edildi" denildi. Bu haberden sonra Muratoğlu, 1 Aralık 2016'da gözaltına alındı;  16 Aralık 2016'da da tutuklandı. (24 Kasım 2016)

 

-Tutuklu gazeteciler terörist katilmiş
Yeni Akit, "Can'ın gazetecileri hem terörist hem katil" sürmanşetiyle hem Can Dündar'ı hem de tutuklu tüm gazetecileri hedef gösterdi. Haberde, "Askeri casusluk suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılınca Almanya'ya kaçan ve burada hiç utanmadan, 'Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesinden geliyorum' diyen Can Dündar'ı yalanlayan bilgiler ortaya çıktı. Hükümlü ve tutuklu gazeteci olarak lanse edilen isimlerin büyük çoğunluğunun PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine üye olmak veya yardım etmek suçundan cezaevinde bulundukları belirlendi" denildi. (28 Kasım 2016)

 

-Selahattin Duman hedefte
Yeni Akit, "Şehide hakarete hem beraat hem ödül" sürmanşetiyle eski Hürriyet yazarı Selahattin Duman'ı hedef gösterdi. Haberde, "Şehit ailelerinin yaşadığı evlat acısıyla dalga geçen Hürriyet Yazarı Selahattin Duman, yargılandığı davadan beraat etti. Ayrıca bin 800 lira da para aldı" denildi. Mayıs 2016'da Hürriyet'ten ayrılmasına rağmen haberde Duman'dan, Hürriyet Yazarı olarak bahsedilmesi dikkati çekti. (29 Kasım 2016)

 

-Star’ın, “Gezi’nin doğum yeri Fatih Üniversitesi” haberi
Star Gazetesi, "Gezi'nin doğum yeri Fatih Üniversitesi" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "Türkiye'yi uçurumun kenarına getiren Gezi olaylarının FETÖ'ye bağlı üniversitede planlandığı, futbolda şike iddianamesinde ilk kez tanık ifadeleri ile kayıtlara geçti" denildi. (3 Aralık 2016)

 

-Akit'e dokununca DHKP-C'li
Yeni Akit Gazetesi, "Oda TV'nin muhabiri DHKP-C militanı çıktı" başlıklı bir haber yayımlayarak, gazeteci Sami Menteş'i hedef gösterdi. Haberde, "Akit’te yayınlanan işadamı Serhat Serbes’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası 1,5 milyon dolarını bozdurarak TL’ye çevirmesi haberini konu alarak Serbes’i hedef gösterip gazetemize de çamur atan Odatv muhabirinin DHKP-C militanı olduğu ortaya çıktı" ifadeleri kullanıldı. (7 Aralık 2016)

 

-Sabah’ın “Ve kripto çözüldü” manşeti
Sabah, "Ve kripto çözüldü" manşetiyle çıktı. Haberde, "Doğan holding Ankara Temsilcisi Barbaros Muratoğlu, davalar lehlerine sonuçlansın diye FETÖ'ye yakın avukatlık ofisiyle anlaşmış" denildi. (10 Aralık 2016)

 

-Akşam'ın “Siz kimlerin köpeğisiniz?” manşeti
Akşam Gazetesi, "Siz kimlerin köpeğisiniz?" manşetiyle aralarında CHP'li Melike Basmacı, gazeteci Mirgün Cabas ve oyuncu Levent Üzümcü'nün de bulunduğu  6 ismi hedef gösterdi. Haberde, "Türkiye, kahpe saldırının yasını tutarken, 'dahili ve harici bedhahlar' küresel güçlerin taşeronluğunu yapan eli kanlı terör örgütüne yine toz kondurmadı" denildi. Gazetenin bahsettiği isimlerin attığı tweetleri de paylaşan gazetenin haberine göre, Basmacı, twitter hesabından "Neredeyse patlama olmadan yayın yasağı geldi"; Cabas, "Geçen gün bir arkadaşım anlattı... İstanbul'daki her bombadan sonra Beyrut'taki arkadaşları arayıp  'Buraya geal, burası güvenli' diyormuş"; Üzümcünün ise,  "Yayın yasağı gelirse IŞİD'dir; gelmezse TAK'dır" mesajlarını paylaşmış. (12 Aralık 2016)

 

-Türkiye’nin “Yaz saati İnönü'den kalma” haberi
Türkiye Gazetesi, "Yaz saati İnönü'den kalma" başlıklı ilginç bir haberle çıktı. Haberde, "Sabitlenen yaz saati tepki çekti. İnsanlar işe, öğrenciler okula karanlıkta gidiyor. Ama bu mesele İsmet İnönü'den miras" denildi. (15 Aralık 2016)

 

-Güneş’in “Peki bunlar ne?” manşeti
Güneş Gazetesi "Peki bunlar ne?" manşetiyle Aydın Doğan'ı hedef gösterdi. Haberde, "Terör saldırıları sonrası herkes sağduyu çağrısı yaparken, Doğan Medyası yine iğrenç bir provokasyona imza attı. Sonra da 'hata' deyip özür diledi. Ancak bu ilk değil" ifadelerini kullandı. (19 Aralık 2016)

 

-Karlov manşetleri
Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov'un bir Türk polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından gazeteler şu manşetlerle çıktı: (20 Aralık 2016)

Türkiye: Türk-Rus ilişkilerine suikast - Saldırıda FETÖ izi

Sabah: Kalleş FETÖ'den dostluğa suikast

Yeni Şafak: Büyük sabotaj - CIA'in FETÖ'cü suikastçileri harekete geçirildi

Star: FETÖ'den Türk Rus ilişkilerine suikast

Milliyet: Rus elçiye suikast

Hürriyet: Rus elçiye suikast

Akşam: Rus elçiye FETÖ kurşunu

BirGün: Rus Büyükelçi Karlov'a suikast

Cumhuriyet: Rus Büyükelçiye karanlık suikast

Güneş: Kurşun 9 bin kilometreden

HaberTürk: Hain plan

Karar: Büyükelçiye zaman ayarlı suikast

Milli Gazete: Oyun büyük proje büyük

Posta: Vatan haini

Sözcü: Bir bu eksikti Suikast

Takvim: Küçük elçi

Vatan: Sırtımızdan vurulduk

Yeni Akit: Derin provokasyon

Milat: Zirve öncesi kirli eller devrede

 

-Akit, gençleri adres vererek hedef gösterdi
Yeni Akit, "Mahalle arasında bar mı olur" başlıklı bir haber yayımladı. "Bu rezaleti bitirin" başlıklı haberde tehditkâr ifadeler kullanan gazete, "Beyoğlu Bereketzade Mahallesi'nde apartmanın girişlerinde merdiven altı olarak açılan barlarda sabahlara kadar yüksek sesli müzik eşliğinde, içki tüketilip, naralar atılmasına, yarı çıplak kadın ve erkeklerin ahlaksız danslar yapmasına tepki gösteren mahalle sakinleri, bu rezaletin derhal bitirilmesini istiyor" denildi. (20 Aralık 2016)

 

-Akit'ten piyongo bileti alanlara "cehennemli" uyarı
Akit Gazetesi, "Cehenneme bilet almayın" başlıklı haberiyle "Milli Piyango" bileti alanları hedef aldı. Haberde, "Allah'ın Maide Suresi ile açıkça haram kıldığı kumar illeti 'Milli Piyango' adıyla her yıl olduğu gibi yine toplumumuzun imanına kastediyor. 1 Ocak'ta büyük ikramiye adı altında insanlarımızı kumara teşvik eden piyango sistemine karşı Müslümanları ikaz eden ilahiyatçılar, "Cehenneme bilet almayın" uyarısında bulunuyor" denildi. (21 Aralık 2016)

 

- El Nusra yeminini birkaç gün önce ezberlemiş
Akşam Gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş adlı polisin "FETÖ'cü olduğuna" yönelik açıklamasının ardından ilginç bir haberi manşet yaptı. Karlov'a yönelik suikastin hemen ardından olayın yaşandığı Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne yapılan operasyonla öldürülen Altıntaş'ın FETÖ'cü olduğunu ispat etmeye çalışan Akşam, Altıntaş'ın suikast sırasında ettiği El Nusra yeminini birkaç gün önce ezberlediğini iddia etti. Ancak gazetenin bu bilgiye nasıl ulaştığı anlaşılamadı. (22 Aralık 2016)

 

-Milli Gazete "yılbaşı kutlamalarını" hedef aldı
Milli gazete, "Haram İfsad İsraf" manşetiyle yılbaşı kutlamalarını hedef aldı. Haberde, "Kendi öz kimliğinden ve kadim geçmişinden koparılmak istenen toplumumuz, Batı'dan gelen tüm gelenek ve adetleri sorgusuz sualsiz ithal eder oldu. Noel kutlaması da bunlardan birisi. Hristiyan adeti olan yılbaşı kutlamasının bizim bir geleneğimiz gibi toplumumuza dayatmaları yetmezmiş gibi, sembolü olan çamı bile ithal ediyoruz. İfsad (düzeni bozma) projesindeki israfın boyutları ise 100 milyon dolar. Buna, ithal edilen 36 milyon dolarlık havai fişek de eklendiğinde israfın boyutları daha da büyüyor" denildi.

 

-D&R'da satılan kitap Akit'i rahatsız etti
Yeni Akit Gazetesi, "Teröristlerin kitapları D&R mağazalarında" başlıklı haberle Aydın Doğan'ı hedef gösterdi. Haberde, "Terör örgütü PKK'nın propagandasını yapmaktan, hakkında birçok kez soruşturma açılan Arzu Demir'in "Devrimin Rojava hali" isimli kitabını satışa sunan ve terör propagandası içerdiği gerekçesiyle mahkeme kararıyla toplatılan kitapların ardından Aydın Doğan'ın sahibi olduğu  D&R mağazaları, terör ticaretinden beslenmeye devam ediyor. Almanya'ya sığınan FETÖ tetikçisi Can Dündar'ın kitapları da D&R raflarını süslüyor" denildi. (23 Aralık 2016)

 

-Müslüman yılbaşı kutlamazmış!
Yeni Akit Gazetesi, 1. sayfasından "Müslüman yılbaşı kutlamaz" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "Müslümanların acilen Kur'an ve sünnete dönmesi gerektiğine dikkat çeken ilahiyatçılar, yılbaşı kutlamasının İslam'da yeri olmadığını hatırlattılar" denildi.  (26 Aralık 2016)

 

-Milli Gazete, "KutlaMA" diye uyardı
Milli Gazete, "KutlaMA" manşetiyle yılbaşı kutlamalarını hedef aldı. Haberde, "Gücümüzün yettiğince, sesimizin ulaştığı en ücra köşeye kadar sesleniyoruz. Planlanan tüm resmi yılbaşı kutlama programları iptal edilsin. O yıl, bu yıl olsun. Resmi bataklık kurutulsun. Maneviyatımıza yerleştirilen yılbaşı bombasını kontrollü bir şekilde patlatalım. Gelin içki ile kumar ile eğlence ile taşkınlık ile değil, şehitlerimize dua ile alnımızda secde ile meşgul olalım" ifadeleri kullanıldı. (26 Aralık 2016)

 

-Akit: Kanlı Noel'e alet olmayın
Yeni Akit, "Bu kanlı Noel'e alet olmayın" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, "Suriye başta olmak üzere İslam ülkelerini kan gölüne çeviren Haçlı Batı dünyası akan kana aldırmadan zevk-sefa içerisinde Noel kutlaması yaparken, Müslümanların bu kanlı Noel kutlamalarına alet olmaması istendi" denildi.  Milli Gazete de aynı gün 1. sayfasından aynı başlıkla bir haber yayımladı. Milli Gazete'nin haberinde ise "İslam dünyası ağlarken, İslam beldeleri tek tek düşerken Hristiyanların eğlencesi olan Noel ile değerlerinizi taksim etmeyin" denildi. (28 Aralık 2016)

 

-Akit: Yılbaşı kutlayıp, ahretinizi yıkmayın
Yeni Akit Gazetesi, "Yılbaşı da, piyango da haram" sürmanşetiyle çıktı. Haberde, "Yılbaşı kutlamaları ve piyangonun haram olduğunu vurgulayan ilahiyatçılar, Müslümanları, 'Hem dünyanızı hem ahiretinizi yıkmayın' sözleriyle uyardı" ifadelerini kullandı. (30 Aralık 2016)

 

-Güneş, Guardian'ın seçimini beğenmedi
Güneş Gazetesi, 1. sayfasından "Yılın alçaklığı" başlıklı haberiyle İngiliz The Guardian Gazetesi'ni hedef gösterdi. Haberde, "İngiliz Guardian Gazetesi, Türkiye düşmanlığını bir kez daha gösterdi. Nusaybin'de çekilen ve elinde roketatar olan PKK'lı teröristin çekilen saçma sapan bir fotoğrafını 2016 yılının en iyileri arasına ekledi. Teröristlerin propagandasını yaptı" denildi. (30 Aralık 2016)

 

-Milli Gazete, "Bu son uyarı" dedi; gece katliam yapıldı
Milli Gazete, yılbaşında İstanbul'daki bir gece kulübünde 39 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamdan saatler önce "Bugün Son Gün, Bu Uyarı Son Uyarı: KutlaMA" sürmanşetiyle çıktı. Gazetenin 1. sayfasında yine aynı haberi destekleyici "Müslüman Allah'a isyan etmez", "Bu gece tarafını seç" şeklinde 2 ayrı haber daha yayımlandı. Haberde, "Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür" ifadeleri kullanılmıştır. "Müslüman Allah'a isyan etmez" başlıklı manşetle de desteklenen haberde, "Bu gece batıl ile yoğrulmuş bir anlayışın Allah'a isyanda cephe genişlettiği bir gece. Bu gece içki, kumar ve fuhuş ile zihinlerin iğdiş edildiği bir gece. Bugün son gün, bu uyarı son uyarı! Gel bu sese kulak ver! İmanını isyana, amelini hüsrana çevirme! Senden olmayan bir kavme amelde de zihinde de benzeme" denildi. Aynı sayfadaki "Bu gece tarafını seç" başlıklı diğer yılbaşı haberinde ise şunlar kaydedildi: "Bu gece yine hak ile batılın amelde mücadelesinin yaşanacağı gecelerden biri olacak. Nefislerini batıl ve bidat geleneklere uymaktan kurtaramayanlarla, Allah ve resulünün yoluna sadık kalmak için gayrimüslimlere benzememek uğruna elinden geleni yapanların farkının ortaya konduğu gece olacak. Bir tarafta 'Müşriklere muhalefet ediniz' ve 'Yahudi ve Hristiyanlara benzemeye özenmeyiniz'  buyuran kainatın efendisinin yoluna uyanlar, öte tarafta kâfirlerin peşine takılıp, dinini ve kültürünü nefsinin ayakları altına alan zavallılar... Müslüman uyan! O çetin gün geldiğinde sevdiklerinle hasredileceksin! Bu gece tarafını seç..." (31 Aralık 2016)

 

3-) İŞTEN ÇIKARMALAR, İSTİFALAR, VERİLMEYEN HAKLAR ve KAPANAN BASIN ORGANLARI

 

-Kapatılan kurumlardan 345 kişi işsiz kaldı
Geçen yılın son 3 ayında OHAL kapsamında çıkartılan 675 ve 677 sayılı kanun hükmünde kararnamelerle yine basın kuruluşlarının kapasını kilit vuruldu. Kapatılan basın kuruluşlarından bazıları, raporumuzu hazırlarken çıkartılan yeni kanun hükmünde kararnamelerle açılırken,  aralarında ulusal düzeyde haber servisi yapan ajansları ile yerel gazeteler, dergiler ve radyoların da bulunduğu kapatılan 21 basın organından, tespit edebildiğimiz kadarıyla çoğunluğu haber faaliyeti yürüten 345 kişi işsiz kaldı. Söz konusu kanun hükmünde kararnamelerle kapanan basın organlarından çıkartılan basın emekçilerinin sayısı şöyle:

 

-Dilce Haber Ajansı (DİHA): 120 kişi.

-Jin Haber Ajansı (JİNHA): 90 kişi.

-Azediya Welat Gazetesi: 30 kişi.

-Yüksekova Haber Gazetesi: 10 kişi.

-Evrensel Kültür, Özgür Dünya ve Tiroj dergileri: 15 kişi.

-Özgür Gündem Gazetesi: 50 kişi.

-Cizre Postası Gazetesi: 15 kişi.

-Ordu’da yayın yapan İpekyolu Gazetesi: 5 kişi.

-Samsun’dan yayın yapan Haberexen dergisi: 4 kişi.

-Mardin’den yayın yapan Rengin radyo: 3 kişi.

-Batman’dan yayın yapan Batman FM: 3 kişi.

 

-Kanal B’den 8 kişi işten çıkartıldı
Kanal B’nin İstanbul ve Ankara bürolarından toplam 8 basın çalışanı işten çıkarıldı. (18-21 Aralık 2016)

 

-ES MEDYA 5 kişiyi işten çıkardı
Akşam ve Star Gazetesi ile Kanal 25, TV 360’ın içinde bulunduğu ES Medya kapsamında, belgeselci ekipten 5 kişi işten çıkartıldı. (Aralık 2016) 

 

4-) DİĞER GELİŞMELER VE ULUSLARARASI TESPİTLER

-AK’den, Türkiye raporu: Birçok medya kurumu nefret söylemini yayıyor
Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (AK) 5. Türkiye Raporu’nda, Türkiye’de bazı medya kuruluşlarına sert eleştiriler yer aldı. Raporda, “Birçok medya kurumu etik kurallarına uymuyor ve nefret söylemini yayıyor” denildi. (3 Ekim 2016)

 

-AP’de Zarok TV mektubu
Avrupa Parlamentosu’ndan 13 ülkeden 59 milletvekili, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı FedericaMogherini’ye hitaben mektup göndererek, aralarında Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’nin de bulunduğu çoğu Kürtçe yayın yapan bazı televizyon kanallarının OHAL kapsamında kapatılmasından büyük kaygı duyduklarını belirtti. (16 Ekim 2016)

 

-Avusturyalı milletvekillerinden Aslı Erdoğan’a destek
Viyana’da, Avusturya Parlamentosu’nda, aralarında Yeşiller Partisi’nden Alev Korun’un da olduğu 4 kadın milletvekili, Türkiye’de tutuklu bulunan kapatılan yazar Aslı Erdoğan’ın Almancaya çevrilen 4 kitabından birer bölüm okudu. (20 Ekim 2016)

 

-AP: Haklarında somut delil olmayan gazeteciler serbest bırakılsın
Avrupa Parlamentosu’nda (AP), “Türkiye’de Gazetecilerin Durumu” başlıklı karar tasarısı oyçokluğuyla kabul edildi. Tasarıda Türkiye’ye, “suç işlediklerine dair somut delil olmayan” gazeteci ve medya çalışanlarını serbest bırakması çağrısı yapıldı. (27 Ekim 2016)

 

-Basın Konseyi: Bu kararlar açık bir tehdit oluşturmaktadır
Basın Konseyi, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonun hukuk dışı, ölçüsüz ve siyasi karar niteliğinde olduğunu belirtti. “Amacın, gazetenin yayınlarını denetleme, sindirme, hatta kayyım atayarak bitirmeye yönelik olduğu endişesi içindeyiz. Yalnızca Cumhuriyet Gazetesi'ne değil, diğer kapatılan çok sayıda basın organlarına karşı yapılan bu müdahaleler kabul edilemez. Belirtilen gerekçeler ve kararlar, bütün yurttaşlarımız, basınımız ve kurumlarımız için ağır ve açık bir tehdit oluşturmaktadır” dedi. (31 Ekim 2016)

 

-Cumhuriyet’e baskına uluslararası tepkiler
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyona tepki gösterirken, bunun Türkiye’de ifade özgürlüğünde bir kırmızıçizginin daha aşılması” anlamına geldiğini ve “Cumhuriyet sadece bir başka bağımsız gazete değil, ülkedeki en eski seküler gazete, Cumhuriyet’in bir kurumu” dedi.

Alman Gazeteciler Sendikası da (DJV), Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının serbest bırakılması için Alman hükümetine çağrı yaptı. Sendika, gözaltılarla ilgili hükümetin harekete geçmesini istedi.

Aralarında Hollanda, Danimarka, İsveç, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Norveç büyükelçilerinin siyasi müsteşarları ile AB Delegasyonu temsilen bazı diplomatlar Cumhuriyet Gazetesi Ankara bürosuna destek ziyareti yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyona ilişkin PEN de açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu olay, Türkiye’deki ifade özgürlüğüne dair hiç görülmemiş bir kriz. Temelsiz suçlamalarla, yıldırmalarla ve tacizlerle karşı karşıya kalan tüm yazar, gazeteci ve editör ve yayıncılar için fena halde endişeliyiz” denildi.

Uluslararası Basın Enstitüsü, Gazetecileri Koruma Komitesi, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Etik Gazetecilik Ağı ve Dünya Gazeteciler Birliği’nin de aralarında olduğu 14 uluslararası basın örgütü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili acil görüşme talebinde bulundu.

Uluslar arası Basın Enstitüsü Başkanı (IPI) John Yearwood, Cumhuriyet Gazetesi'nin İstanbul’daki merkezini ziyaret ederek, “15 Temmuz’dan bu yana hep mağdur olan ve kurban edilen gazeteciler oluyor. IPI olarak durumdan endişeliyiz ve son bulmasını istiyoruz. Türk hükümetine çağrımız, derhal salıverilmeleridir” dedi.

Batı Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) editörler i ve onun temsilcisi Editörler Kurulu yaptıkları açıklamayla, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonu kınadı. (31 Ekim, 1-2, 3 Kasım 2016)

 

-Freedom House’dan açıklama
Freedom House, “Türkiye’de hükümet basın ve muhalefeti boğuyor” dedi. (1 Kasım 2016)

 

-Erdoğan RSF’nin listesine girdi
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü 2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Mücadele Günü’nde “Basın Özgürlüğü Düşmanları” listesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da ekledi. Türkiye’den en son eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu 2002 yılında “Basın Özgürlüğü Düşmanları” listesinde yer almıştı. Erdoğan ile Türkiye 14 yıl sonra yeniden listede yer aldı. RSF Erdoğan’ı “2009’dan beri basın özgürlüğü düşmanı” diye nitelendirdi. (2 Kasım 2016)

 

- Uluslar arası Basın Özgürlüğü Koaslisyonu’ndan Erdoğan’a çağrı
IPI, CPJ, RSF, IFJ, EFJ, ARTICLE 19, Index on Censorship, EJN, PEN International, WAN-IFRA, SEEMO, IFEX, AEJ, ECPMF’den oluşan Uluslararası Basın Özgürlüğü Koalisyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu. “Sayın Cumhurbaşkanı” sözleriyle başlayan çağrı metninde, “ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için hapsedilen tüm gazetecilerin derhal salıverilmesi yönünde çağrı yapıyoruz. Türkiye’deki kanun yapıcılarını, OHAL yetkilerini meşru muhalefet susturmaya, özgür medyaya daha fazla baskı yapmaya ve tüm bunlardan arda kaldığı kadarıyla hukuk devletinin altını oymaya son vermeye davet ediyoruz” denildi. (2 Kasım 2016)

 

- Almanya’daki gazetecilerden Merkel’e eleştiri Cumhuriyet’e destek
Almanya’da gazeteciler Cumhuriyet konusunda açık tavır almadığı gerekçesiyle Federal Başbakan Merkel’i ve hükümetini eleştirdi. Almanya’nın önde gelen gazeteci örgütü ve sendikalarından Alman Gazeteciler Birliği (DJV), yaptığı açıklamada, Almanya’yı Cumhuriyet yönetici ve yazarlarının serbest bırakılması için resmen tavır almaya çağırdı ve “Şansölye’nin suskunluğuna katlanmak mümkün değil” dedi. (2 Kasım 2016)

 

-AK’den Cumhuriyet’e ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’
Avrupa Komisyonu, 7-9 Kasım 2016 tarihlerinde geçekleştirilecek 5. Dünya Demokrasi Forumu programı içinde, Cumhuriyet Gazetesi ve gazetecilere “Basın Özgürlüğü Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. (2 Kasım 2016)

 

-IPI’den Cumhuriyet’e destek kampanyası
Ulusalararası Basın Enstitüsü (IPI) Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. (2 Kasım 2016)

 

-AB: Böyle giderse vize serbestisi 2018’e kalır
Cumhuriyet Gazetesi ve basına yönelik operasyonlar 2017’de başlaması öngörülen vize serbestisini de etkiledi. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff “Gazetecilerin tutuklanması nedeniyle vize serbestisi 2018’e kalabilir” dedi. (2 Kasım 2016)

 

-İsveç PEN’den Cumhuriyet’e destek
İsveç yazarlar birliği PEN, Cumhuriyet Gazetesi yazarlar ve yöneticilerinin gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, operasyonun hükümetin yapılan eleştirileri sistematik bir şekilde susturma eyleminin bir parçası olarak görüldüğünü belirtti. (2 Kasım 2016)

 

-AB 2016 İlerleme Raporu’nda, Türkiye’de basın ihlalleri tespitleri
Avrupa Birliği’nin (AB) 2016 İlerleme Raporu’nda, Türkiye’de basın yönelik baskılar da yer aldı. Cumhuriyet Gazetesi kast edilerek MİT TIR'ları haberi nedeniyle gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen hapis cezaları ile Ekim ayında yönetici ve yazarlarının tutuklanmasına değinilen raporda, “Nefret söyleminin özellikle de üst düzey temsilciler tarafından sıklıkla kullanılması büyük endişe kaynağıdır. Birçok gazete hükümet tarafından akreditasyon yasağıyla karşılaştı. Yabancı gazeteciler ise sınır dışına kadar zorluklar yaşadı” denildi. (9 Kasım 2016)

 

-Almanya’da Türkiye Büyükelçiliğinin önüne "Tutuklu Gazeteci" özel sayısı
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği'nin önüne "tutuklu gazeteciler" özel sayısı bıraktı. Gazetelerin baş sayfasında, Türkiye’de hapiste olan yazar ve gazetecilerin fotoğrafları yer aldı. (14 Kasım 2016)

 

-Freedom House: Türkiye internet kullanımında özgür değil
Dünyadaki özgürlük ve hak ihlalleri üzerine çalışan ve raporlar hazırlayan Freedom House, 2016 yılı için İnternet Özgürlük Raporu’nu yayımladı. Raporda, incelenen 65 ülkenin 34’ü, bir önceki yıldan bu yana Internet özgürlükleri bakımından düşüş yaşandığı ve Türkiye, Brezilya, Rusya, Libya, Tayland, Venezuela gibi ülkelerle birlikte ciddi düşüş yaşayanlar arasına girdiği belirtildi. Türkiye, sosyal medya yasakları ve kullanıcıların iktidarı ya da dini aşağıladığı gerekçesiyle soruşturmaya tâbi tutulmaları nedeniyle, "özgür değil" kategorisine düştüğü belirtilen raporda, kısıtlama ve yasaklar, 2016 Temmuz’undaki başarısız darbe girişimi sonrasında daha da arttığına vurgu yapıldı. (15 Kasım 2016)

 

-CRNI’den çağrı
Uluslararası Karikaturist Hakları Ağı (CRNI), Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan operasyon kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart’ın tahliyesini istedi. (16 Kasım)

 

-BM Rapörtörü’nden ifade özgürlüğü yorumu
BM İfade Özgürlüğü Raportörü David Kaye, bir hafta boyunca bakanlıklar, Anayasa Mahkemesi, sivil toplum örgütleri ve hapishanedeki gazetecilerle yaptığı görüşmeler sonucunda elde ettiği verilere ilişkin Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye’deki bir haftalık incelemelerini açıkladı. “Karamsar” ve “vahim” nitelemesi yapan Kaye, hükümete “Acilen cezaevinde bulunan yazar, gazeteci ve akademisyenleri serbest bırakmalı, alınan her türlü önlemin ve uygulanan kısıtlamaların ‘orantılı’ olmasına dikkat etmeli, herhangi bir hakkı elinden alınanlar için bu kararlara yasal itiraz yolları açık olmalı, özellikle istihdam hakkından mahrum bırakılan kişilere yönelik düzenlemeleri gözden geçirmeli, asın ve tüm bireyler kamuyu ilgilendiren konularda yorum yapma, görüş beyan etme hakkına sahip olmalı, terörle Mücadele Kanunu gözden geçirilmeli. medya kuruluşları ve internet medyası üzerindeki engellemeler kaldırılmalı” çağrısında bulundu. (18 Kasım 2016)  

 

-İsveçli gazetecilerden “Türkiye’ye tepki” çağrısı
İsveç’in önde gelen basın kuruluşlarında çalışan 13 gazeteci ve medya yöneticisi, kendi hükümetlerine yazdıkları mektupta, Türkiye’de basın özgürlüğünün ayaklar altında olduğunu ve ülkenin bir ‘gazeteciler hapishanesini’ andırdığını belirtirken, hükümete acilen harekete geçip Türkiye’ye bu konuda baskı uygulaması çağrısı yapıldı. (23 Kasım 2016)

 

-IFJ: Gazeteciliğin yok edilmemesinde ısrarcı olacağız
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) tarafından 15 ülkeden 35 gazetecinin katılımıyla düzenlenen “OHAL’de örgütlenme” başlıklı uluslararası toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, “OHAL sürecinde bağımsız gazeteciliğin yok edilmemesi için ısrarcı olacağız. Tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılması için hazırlanan kampanyaya destek vereceğiz. Üyelerimizi ve kamuyu Türkiye’deki medya krizi hakkında bilgilendireceğiz” denildi. (30 Kasım 2016)

 

-CRIN’den Musa Kart için çağrı
Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı (CRNI) Karikatür Hareketi ve Barış için Karikatür inisiyatifinin ortak bildirisinde, 32 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve karikatürist Musa Kart’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. (6 Aralık 2016)

 

-“Tutuklamalar herkese tehdit”
Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) İletişim Direktörü Steven Ellis, “IPI Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Kadri Gürsel ve diğer pek çok gazetecinin hâlâ tutuklu olmasını, sadece korkunç bir adaletsizlik olarak değil, Türkiye’de yaşayan herkesin özgürce düşünmesi ve konuşması açısından bir insan hakları tehdidi olarak görüyoruz” dedi. (10 Aralık 2016)

 

-AGİT Temsilcisi Mijatovic’ten tepki
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Medya Haklarından Sorumlu Baş Temsilcisi DunjaMijatovic, Türkiye’de basın özgürlüğü ilgili derin endişe duyduklarını; Türkiye’de medyanın sadece gazeteciler değil, tüm toplum üzerinde cesaret kırcı etki yapan ‘dehşet verici’ bir sorun olduğunu söyledi. (9 Aralık 2016)

 

-“Türkiye, hapiste en fazla gazeteci bulunan ülke”
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) raporuna göre, Türkiye hapiste en fazla gazeteci bulunan ülke olduğu belirtilirken, gözaltına alınan gazetecilerin sayısının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yüzde 22 arttığı kaydedildi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından hazırlanan raporda da Türkiye, 2016 yılı içerisinde 81 gazeteci tutuklayarak rekor kırdı. Türkiye’nin ardından 38 tutuklu gazeteciyle Çin ikinci, 25 tutuklu gazeteciyle Mısır üçüncü sırada yer aldı. (13 Aralık 2016)

 

-HRW’den Türkiye’de basın özgürlüğü raporu
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından hazırlanan “Türkiye Basınını Susturmak-Hükümetin Eleştirel Gazetecilik Üzeninde Derinleşen Saldırısı” başlıklı raporda, gazetecilere yönelik baskıların sona erdirilmesi istendi. Gazetecilerin yargılandığı davalarda tutukluluğun istisnai olması gerektiği kaydedilen raporda, uluslararası kuruluşlara da “Türkiye ile ilişkilerde basın özgürlüğüne saygının önemini vurgulama” çağrısı yapıldı. (14 Aralık 2016)

 

-PEN Başkan Yardımcısı Schoulgin’den, Aslı Erdoğan protestosu
PEN Başkan Yardımcısı EugeneSchoulgin, Oslo Türkiye Büyük Elçisi Esat Şafak’ı ziyaret ederek, tutuklu yazar Aslı Erdoğan hakkında suç işlendiğini belirterek, Erdoğan hakkındaki dosyayı İsveçli parlamenterlere ileteceğini söyledi. (21 Aralık 2016)

 

-AGİT raporuna Türkiye damgasını vurdu
57 ülkenin üye olduğu AGİT’in ‘Medya Özgürlüğü’ Temsilcisi Dunja Mijatovic’in basın özgürlüğü raporunun Türkiye kısmı ile ilgili, “Türkiye, AGİT ülkelerinin hepsinden daha fazla gazeteciyi hapiste tutuyor” dedi. Mijatovic, Türkiye’yi ziyaret etmek için hâlâ tarih beklediğini anımsattı. (2 Aralık 2016)Medya İzleme Raporu - Nisan-Mayıs-Haziran 2019
ÇGD Faaliyet Raporu 2017-2019
Medya İzleme Raporu - Ocak-Şubat-Mart 2019
Medya İzleme Raporu - Ekim-Aralık 2018
Medya İzleme Raporu - Temmuz-Eylül 2018
Medya İzleme Raporu - Nisan-Mayıs-Haziran 2018
Medya İzleme Raporu - Ocak-Mart 2018
Medya İzleme Raporu - Ekim-Aralık 2017
Yeni Anayasa Sürecini İzleme Raporu - Şubat - Haziran 2012
Medya İzleme Raporu - Temmuz-Eylül 2017
Medya İzleme Raporu - Ocak-Mart 2017
Medya İzleme Raporu - Ocak-Mart 2015
Medya İzleme Raporu - Nisan-Haziran 2015
Medya İzleme Raporu - Temmuz-Eylül 2015
Medya İzleme Raporu - Ekim-Aralık 2015
Medya İzleme Raporu - Ocak-Mart 2016
Medya İzleme Raporu - Nisan-Haziran 2016
Medya İzleme Raporu - Ekim-Aralık 2016
Medya İzleme Raporu - Temmuz-Eylül 2016
Medya İzleme Raporu - Nisan-Haziran 2017
CHP Medya Raporu 2016
CHP Cezaevi Komisyonu "Tutuklu Gazeteciler Raporu" Temmuz 2013
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2019   |   bilgi@cgd.org.tr