Gazeteciye ‘Zaten siz böyle soru sorarsınız’ diyen Bahçeli’ye yanıt: Yanınızda dolaştırdığınız ‘basın danışmanlarınız’ değiliz
 26 Ekim 2016, Çarşamba
diken.com.tr - 26 Ekim 2016

Gazeteciye ‘Zaten siz böyle soru sorarsınız’ diyen Bahçeli’ye yanıt: Yanınızda dolaştırdığınız ‘basın danışmanlarınız’ değiliz

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisine sorulan soruyu beğenmeyip, gazeteci azarlamasına, “Gerçek gazeteciler, beğenmediğiniz, hoşunuza gitmeyen soruları soran, gerçeklerin ortaya çıkması için halk adına kamusal faaliyet yürütenlerdir” diye tepki gösterdi.

Bahçeli, dün partisinin grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken ters çıkışlar yapıp kendisine sorulan soruları geçiştirmişti.

Bahçeli, orada olmamasına rağmen FOX TV’den İsmail Küçükkaya’ya da çıkışmış, yeni anayasaya evet oyu verip vermeyeceklerini, “Önceden karar vermek doğru değil. O CHP’nin işidir. Bir de sütünü içerken İsmail Küçükkaya’nın işidir. İsmail Küçükkaya da Allah muhafaza büyükkaya olmamış. Büyükkaya olsaydı başımız beladan kurtulmazdı” demişti.

Bahçeli, ‘başkanlık sistemi’yle ilgili ANKA Ajansı’ndan bir gazetecinin “Neden şimdi bu tartışmayı gündeme getirdiniz, 15 Temmuz soruşturması var, Türkiye’nin öncelikleri var, AK Parti’nin gündeminden düşen bir tartışmayı zamanlama olarak neden gündeme getirdiniz?” yolundaki sorusuna da, “Onu ileriki günlerde çok daha iyi anlayacaksınız. Türkiye’de fiili durumun devamını arzulayanlar 15 Temmuz’dan sonra çok ciddi olayların yaşandığı bir ortamda kaos kriz arzulayanlar ikinci dalga darbecilerdir. Onu da önümüzdeki günlerde hep beraber görürsünüz” yanıtını vermişti.

Yine aynı gazetecinin devam niteliğindeki “Bekleyin görün dediniz. FETÖ ile ilgili ikinci bir risk mi var? Hala tehlike geçmiş değil mi?” sorusu üzerine, “Siz hangi gazetenin mensubusunuz efendim?” deyip, “ANKA Ajansı” yanıtı verilince de “Zaten siz böyle soru sorarsınız” çıkışını yapmıştı.

Bahçeli’ye ilk tepki Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden geldi.

ÇGD’nin açıklamasında tüm siyasilere seslenilerek şöyle dendi: “Gazeteciler yanınızda dolaştırdığınız ‘basın danışmanlarınız’ da, önceden hazırladığınız yanıtları verebilmeniz için sorular soranlar kişiler de değildir. Gerçek gazeteciler, beğenmediğiniz, hoşunuza gitmeyen soruları soran; gerçeklerin ortaya çıkması için halk adına kamusal faaliyet yürütenlerdir. İngiliz gazeteci ve romancı George Orwell’in da dediği gibi ‘Gazetecilik, birilerinin basılmasını istemediği şeyi yayımlayabilmektir. Geri kalan her şey, halkla ilişkiler faaliyetidir.”
‘Öğrenirseniz benzer hatalar yapmazsanız’

Dernek, Bahçeli’ye de şu yanıtı verdi: “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli şunu da çok iyi bilmelidir ki; kendince küçük göstermeye çalıştığı ANKA Ajansı, Türkiye basın tarihi açısından yeri doldurulmaz bir kurumdur. Aralarında Altan Öymen, Müşerref Hekimoğlu ve Uğur Mumcu gibi Türkiye basınının onur duyduğu yüzlerce gazetecinin çalıştığı ve Türkiye basını için okul özelliği olan ANKA Ajansı’nın, onurlu geçmişini tüm siyasetçilerin öğrenmesi, yarın yapabilecekleri benzeri hataların önüne geçmeleri açısından ciddi önemdedir.” 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr