Gazetecilik örgütleri Kaya ve Kızılkaya için Metris Hapishanesi önünde buluştu
 23 Ağustos 2016, Salı
sendika10.org - 23 Ağustos 2016

Gazetecilik örgütleri Kaya ve Kızılkaya için Metris Hapishanesi önünde buluştu

DİSK Basın-İş, TGS, ÇGD ve Haber-Sen, Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın tutuklanmasını protesto etmek için Metris Hapishanesi önünde buluştu

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) DİSK/Basın-İş, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Haber-Sen, dün tutuklanan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın tutuklanmasını protesto etti.

Metris Hapishanesi önünde yapılan açıklamayan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP il yöneticileri ile üyeleri katıldı.

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Kızılkaya ve Kaya’nın tutuklanmasıyla tutuklu gazetecilerin sayısının 78’e yükseldiğini hatırlattı, sadece gazetecilerin değil çok sayıda yazar ve aydının da tutuklu olduğunu söyledi.

Darbe girişiminin ardından “Özgür basın”ı dilinden düşürmeyen AKP’nin, darbenin ardından hemen basını ve gazetecileri hedef aldığını vurgulayan Eren, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

TGS Genel Başkanı Uğur Güç, Türkiye’nin gazeteciler hapishanesine döndüğünü söyledi. Editöryal bağımsızlığı, basın özgürlüğünün hedef alındığını kaydeden Güç, “Halkın haber alma hakkı kutsaldır dememize rağmen basını hedef alıyorlar” dedi.

“Gün geçmiyor ki bir mezarlıkta, bir cenazede, bir hapishane önünde olmayalım” diyen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “İnsanların ortadan kaybedildiği, açıların gerçek edildiği, gerçeklerin ise tutsak edildiği bir ülkede yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Demokrasi havarisi kesilen hükümetin milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırdığını, baskıları arttırdığını söyleyen Kaya, Hürşit Külter’in aylardır kayıp olduğunu belirtti. Kaya, “Faili meçhulleri yeniden hayatımıza girdi” dedi.

“Darbeyi engelledik” diyenlerin, darbe vahşetini halka yaşattığını ifade eden Kaya, “Yaşamı özgürleştirene, barışı inşa edene kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Tutuklanan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’nın ağabeyi Musa Kaya, özgür basın emekçilerinin yükünün ağır olduğunu belirtti, “Yüklendiğiniz özgür düşünce ve demokrasi yüküdür” dedi. Kaya, tutuklu gazetecilerin tümünün serbest bırakılmasını istedi.

Kaynak: ETHAÇGD, 2017 yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı
sendika.org - 8 Mart 2018
ÇGD, Ekim-Aralık 2017 Medya Raporu’nu yayımladı: Saldırılar ve ihlaller artıyor
sendika62.org - 7 Şubat 2018
Özgür Gündem davası savunmaların alınması talebiyle ertelendi
sendika62.org - 26 Ekim 2017
Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiklerimiz anıldı: “Adalet ve barış istiyoruz”
sendika62.org - 9 Ekim 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildi
sendika59.org - 2 Ağustos 2017
ÇGD’nin cezaevinde ziyaret ettiği Ozan Kaplanoğlu: Başım dik şekilde çıkacağım
sendika48.org - 21 Haziran 2017
Tutuklu gazeteci Ozan Kaplanoğlu’na özgürlük
sendika39.org - 7 Mayıs 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 3 aylık “Medya raporu”nu açıkladı
sendika.org - 23 Ekim 2016
Gazetecilik örgütleri Kaya ve Kızılkaya için Metris Hapishanesi önünde buluştu
sendika10.org - 23 Ağustos 2016
Özgür Gündem gazetesine geçici olarak kapatma
sendika10.org - 16 Ağustos 2016
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr