Özgür Gündem gazetesine geçici olarak kapatma
 16 Ağustos 2016, Salı
sendika10.org - 16 Ağustos 2016

Özgür Gündem gazetesine geçici olarak kapatma

Özgür Gündem gazetesi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “PKK örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla kapatıldı. Özgür Gündem’in kapatılma kararı üzerine basın örgütleri başta olmak üzere dayanışma açıklamaları geldi

Özgür Gündem gazetesi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ağustos 2016 tarihli kararıyla kapatıldı. Henüz gazeteye tebliğ edilmeyen kararda gerekçe olarak “PKK terör örgütünün propagandasını yapmak” gösterilirken kapatmanın da geçici olduğu belirtildi.

Kapatma kararı verilen Özgür Günden Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, karara sert tepki gösterdi. Kaya, DİHA’ya verdiği röportajda “Henüz bir tebligat yok. Kararı havuz medyasından öğrendik. OHAL kararı öncesi zaten gazetemize dönük yoğun saldırlar vardı. Dayanışma kampanyamızla bu saldırıları önemli oranda püskürtmüştük. 15 Temmuz darbe girişimini fırsat olarak gören iktidar OHAL’e dayanarak tüm demokratik muhalif yayın organlarına yönelmiş durumda. Bu karar bunun ilanıdır. Özgür Basın geleneği hiçbir darbe kararına boyun eğmeyecek ve halkın haber alma hakkında sonuna kadar savunacaktır. Bütün demokratik basın yayın organlarını gazetecileri basın meslek örgütlerini sivil toplum örgütlerini ve halkımızı gazetemizle dayanışmaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Kararı ilk olarak YeniŞafak muhabiri Burak Doğan Twitter hesabından duyururken Sedat Yılmaz da Twitter hesabından bu duruma tepki gösterdi.


Yeni Şafak, Özgür Gündem Gazetesini kapattı, gazete yetkilileriyle konuştum, bilgileri yok!

— sedat yılmaz (@sedatylzz) 16 Ağustos 2016

DİSK Basın-İş: Özgür Gündem yalnız değildir

Kararın duyulmasının ardından DİSK Basın-İş Özgür Gündem ile dayanışma açıklaması yaptı. Gazetenin kurulduğu günden beri saldırı altında olduğunu hatırlatarak 89 çalışanının görev başında öldürüldüğünü, binasının bombalandığını, yöneticilerinin hapishaneye atıldığını vurguladı.

Bir gazete düşünün kurulduğu 1992 yılından bu yana 89 çalışanı görev başında öldürülmüş olsun. Hatta binası bombalansın, çalışanları, yöneticileri hapishaneyi mesken tutmuş olsun, ama yine de var olsun.

Bir yanda her türlü baskıya karşı yayına devam eden Özgür Gündem geleneği, diğer yanda 1925’den bu yana süregelen Takrir-i Sükun geleneği. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘dokunulmazlıklar boşuna kaldırılmadı ya’ sözünü işaret fişeği görenler Özgür Gündem gazetesinin geçici süreyle kapatılmasına karar verdi.

Özgür Gündem’in mahkeme, Kanal 35’in RTÜK kararı ile kapatılması açık bir sansürdür, “OHAL sokağı etkilemeyecek” diyenlerin gerçek niyetlerinin ortaya çıkmasıdır.

Özgür Gündem yalnız değildir.

TGS: Amaçların tek sesli bir medya yaratmak

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Özgür Gündem’in kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, gazetenin kapatılmasını kınayarak, dayanışma çağrısı yaptı.

15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL’le birlikte kapatılan 132. medya kuruluşu Özgür Gündem gazetesinin olduğunu hatırlatan TGS’nin açıklamasının tamamı ise şöyle:

Özgür Gündem yayın tarihi boyunca defalarca engellendi, bombalandı, yakıldı. Onlarca gazetecisi öldürüldü. En son 14 Nisan 1994’te mahkeme kararıyla kapatılan Özgür Gündem 17 yıl aradan sonra 4 Nisan 2011 tarihinde yeniden yayına başladı. Yayınlanan gazetelerin 486’sı hakkında dava açıldı ve gazete çalışanları toplam 147 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

OHAL bahanesiyle tüm muhalif yayın organlarına yönelmiş durumda. 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kapatma kararı, operasyonların sadece FETÖ/PDY ile sınırlı kalmayacağını gösterdi. TGS olarak darbe girişimi sonrasında AKP’nin bununla yetinmeyeceğini amaçlarının tek sesli bir medya yaratmak olduğunu her açıklamamızda dile getirdik. Bu iktidar gazeteleri, televizyonları kapatarak, gazetecileri hapsederek sorunların çözülemeyeceğini artık görmeli. Özgürlükler baskılanarak bugünlere geldik. Yasakçı zihniyet ve politikaların çözüm üretmek yerine krizleri derinleştirdiği ortadadır. Çatışmaları bitirmenin yolu daha çok özgürlük ve demokratik bir ortam tesis etmektir.

Halkın haber alma hakkını savunan tüm basın yayın organlarının, gazetecilerin yanında olduğumuzu belirtip Özgür Gündem ile dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

ÇGD: İktidarın en koyu karanlığında bile özgür basın hep var olmaya devam edecek

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ve çalışanlarının gözaltına alınmasına “İktidarların en koyu karanlığında bile özgür basın hep var oldu ve var olacak” diyerek tepki gösterdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ankara Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasından sonra ilan edilen OHAL ile ülkenin darbe koşullarından farksız bir siyasi iklime sokulduğu belirtilerek, “Bu kapsamda başlatılan gözaltı, tutuklama, işten atma uygulamaları suçlu-suçsuz ayrımını bulanıklaştırarak sürmektedir. Darbecilere karşı yürütülen operasyonlar bahane edilerek toplumsal muhalefet güçlerine karşı baskı ve şiddet arttırılmıştır” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

Son olarak Özgür Gündem gazetesi, ‘Terör örgütü propagandasını yaptığı’ gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından geçici olarak kapatılmıştır. Kapatma kararının ardından çok sayıda polisle gazete bürosu basılmış ve gazeteciler ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmıştır. Özgür basın geleneği bugüne kadar birçok bombalı saldırı, sokak ortasında infaz, gözaltında kaybedilme gibi baskı ve yıldırma yöntemleriyle susturulmaya çalışılmıştı. Bu gelenek, bugüne kadar olduğu gibi OHAL koşullarında gerçekleştirilen bu baskılara da boyun eğmeyecektir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına ve muhabirlerine uygulanan şiddete karşı meslektaşlarımızın yanında yer alacağız. İktidarların en koyu karanlığında bile özgür basın hep var oldu, var olmaktadır ve var olacaktır. Gazetecilik suç değildir! Özgür Basın Susturulamaz!

KJA: Gazete kapatmak suçtur

Özgür Gündem ile dayanışma açıklaması yapan KJA, gazetenin kapatılma kararını kınadı. Özgür Gündem gazetesinin kadınların, Kürtlerin, farklı inançların, halkların sesi olduğunu söyleyen KJA, gazete kapatmanın suç olduğunu vurguladı.

Özgür Gündem Gazetesi’nin geçici olarak kapatılmasına kararını kınıyoruz. Gazete, Gurbetelli Ersöz’ün, Musa Anter’in Kürt halkına ve halklara bıraktığı mirastır. Yayınlandığı günden bugüne birçok kez kapatılmayla ve çalışanlarına yönelik baskıyla karşı karşıya kalan bir gazetedir. Özgür Gündem çalışanlarıyla gerek okuyucularıyla bugüne kadar hiçbir yasağa ve zulme boyun eğmemiştir. Ezilenin sesi olan Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılar OHAL kararı öncesinde de vardı. OHAL kararı ile bu baskı durumu daha da kaygı verici hale gelmişti. Mahkemenin hiçbir hukuka sığmayan kararının kaygıların ne derece doğru olunduğunun göstergesidir.

Gazeteye yönelik geliştirilen bu baskının nedeni; Kürdistan’da geliştirilen kirli savaş konseptini tüm çıplaklığıyla kamuoyuyla paylaşmasıdır. Ayrıca, hükümet gibi düşünmeyen aydın, sanatçı, gazeteci, demokrat kesimlere yönelik geliştirilen baskı, zulüm, tutuklamaları kamuoyuyla paylaşan sayılı gazetelerden biri olmasıydı.

KJA olarak şunun iyi bilinmesini isteriz ki,Özgür Gündem gazetesi kadınların, Kürtlerin, farklı inançların, halkların sesidir. Bu sesin kapatılarak kısılmasını kınıyoruz. Özgür Gündem gazetesinin derhal yayın hayatına başlamasını, gazete kapatmanın bir suç olduğunu ve bu suçu işleyenlerin yargılanmasını için herkesi gündemle dayanışmaya çağırıyoruz.


ÇGD, 2017 yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı
sendika.org - 8 Mart 2018
ÇGD, Ekim-Aralık 2017 Medya Raporu’nu yayımladı: Saldırılar ve ihlaller artıyor
sendika62.org - 7 Şubat 2018
Özgür Gündem davası savunmaların alınması talebiyle ertelendi
sendika62.org - 26 Ekim 2017
Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiklerimiz anıldı: “Adalet ve barış istiyoruz”
sendika62.org - 9 Ekim 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildi
sendika59.org - 2 Ağustos 2017
ÇGD’nin cezaevinde ziyaret ettiği Ozan Kaplanoğlu: Başım dik şekilde çıkacağım
sendika48.org - 21 Haziran 2017
Tutuklu gazeteci Ozan Kaplanoğlu’na özgürlük
sendika39.org - 7 Mayıs 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 3 aylık “Medya raporu”nu açıkladı
sendika.org - 23 Ekim 2016
Gazetecilik örgütleri Kaya ve Kızılkaya için Metris Hapishanesi önünde buluştu
sendika10.org - 23 Ağustos 2016
Özgür Gündem gazetesine geçici olarak kapatma
sendika10.org - 16 Ağustos 2016
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr