ÇGD: "Soruşturmalarınız bizleri yıldıramaz!"
 23 Mayıs 2016, Pazartesi
bizhaberiz.net - 23 Mayıs 2016

ÇGD: "Soruşturmalarınız bizleri yıldıramaz!"(BİZHABERİZ)-
Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay hakkında Özgür Gündem Gazetesi'ne destek amacıyla sembolik olarak yaptığı bir günlük genel yayın yönetmenliği nedeniyle, aynı destek eylemine katılan diğer 9 gazeteciyle birlikte soruşturma açıldı.

Özgür Gündem Gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışma için bir günlüğüne sembolik olarak gazetenin Genel yayın yönetmenliğini yapan ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, Ragıp Duran, Nurcan Baysal ve Ömer Ağın hakkında savcılık soruşturma başlattı.

Aynı dayanışma nöbetine katılan gazeteci ve eski CHP milletvekili Melda onur, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Mustafa Sönmez  Ayşe Düzkan ve Disk Basın İş sendikası Başkanı Faruk eren için de soruşturma açılmıştı. Bu 4 gazeteci bugün istanbul çağlayan adliyesinde ifade verdiler.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkan Ahmet Abakay hakkında açılan soruşturma üzerine yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, soruşturmanın ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay ve söz konusu dayanışma nöbetine katılan gazetecileri susturmayı amaçladığı vurgulandı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle:

"Soruşturmalarınız bizleri yıldıramaz!

Demokrasilerin öncelikli araçlarından seçimle iş başına gelen AKP, geçen yılların ardından, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunan toplumun çeşitli kesimlerini, baskı ve sindirme politikalarıyla susturmak, ‘yok etmek’ istemektedir. ‘Yok etme’ politikalarına, hafta sonu yapılan kongrelerinde eski genel başkanları, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını, tüm salon ayakta dinleyerek II. Dünya Savaşı’nın faşist liderlerinden Adolf Hitler anlayışından aldıklarını tartışmasız bir şekilde ortaya koyan AKP, son olarak, aralarında derneğimizin Genel Başkanı Ahmet Abakay’ın da bulunduğu 9 gazeteciyi, soruşturmayla susturmak istemektedir.

Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışma için, sembolik olarak bir günlüğüne Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmeliğini yapan bu isimlere karşı, “Terör örgütü propagandası” suç isnadıyla yürütülen soruşturma, çok iyi bilinmelidir ki Çağdaş Gazeteciler Derneği üyeleri için suç değil, ‘basın özgürlüğü’ nişanıdır.
Suçlamayı yapanlar ve arkasındaki siyasi iradenin unuttuğu bir gerçeği bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye tarihinin 1980 Askeri Darbesi’ne gidilen, her türlü baskı ve sindirme politikalarının uygulandığı yıllardan 1978’de, bu tür ‘yok etme’ politikalarına karşı, ‘düşünce ve ifade özgürlüğü savunusu’ çatısı altında kurulmuş gazetecilik meslek örgütüdür. Korkutma ve sindirme politikalarına karşı kurucularımızın sahip olduğu örgütlenme ve dayanışma iradesi, 1980’ler, 1990’lar ve 2000’li yıllardan teslim alınarak, bugünlere kadar devam etmektedir. Derneğimizin Genel Başkanı Ahmet Abakay da bu dayanışma ve ‘basın özgürlüğü’ idaresinin en somut temsilcilerinden biridir. 1980 Askeri Darbesi sonrası faşist Kenan Evren yönetimine karşı Aziz Nesin ile ‘Aydınlar Dilekçesi’ne öncülük eden Genel Başkanımız Ahmet Abakay’a yönelik açılan bu soruşturma, ne kendisini ne de Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin iki bine yakın üyesinden birini korkutmaz, sindiremez.

Genel Başkanımız Ahmet Abakay’a karşı açılan soruşturmanın; davaya dönüşmesi halinde de davanın ‘düşünce ve basın özgürlüğü davası’, dayanışmamızın da ‘düşünce ve basın özgürlüğü dayanışması’ olduğu Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından her platformda ortaya konacaktır.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ"


Haberin linki:
http://www.bizhaberiz.net/index.php?Did=9724
 
 
 


ÇGD'nin "2017 Yılının Başarılı Gazetecileri" ödül töreni 26 Nisanda
bizhaberiz.net - 22 Nisan 2018
İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA
bizhaberiz.net - 24 Mart 2017
ÇGD'NİN "YILIN BAŞARILI GAZETECİLERİ 2016" BAŞVURULARI BAŞLADI
bizhaberiz.net - 30 Kasım 2016
ÇGD: "Emin Pazarcı'yı kınıyor, gazetecilik adına utanç duyuyoruz"
bizhaberiz.net - 22 Ağustos 2016
ÇGD: "TERÖRÜ DE TERÖR ÜRETEN POLİTİKALARI DA KINIYORUZ"
bizhaberiz.net - 29 Haziran 2016
ÇGD: "GAZETECİLERİN TUTUKLANMASI SİYASÎ KARARDIR!"
bizhaberiz.net - 20 Haziran 2016
ÇGD: "GAZETECİ MURAT GÜREŞ'E SALDIRIYI KINIYORUZ"
bizhaberiz.net - 16 Haziran 2016
5 gazeteci ve avukat ifade verdi
bizhaberiz.net - 31 Mayıs 2016
ÇGD: "Soruşturmalarınız bizleri yıldıramaz!"
bizhaberiz.net - 23 Mayıs 2016
ÇGD: "Gazeteci Tartanoğlu'nun haberi haberimiz, davası davamızdır!"
bizhaberiz.net - 21 Mayıs 2016
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr