ÇGD 2014 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
 15 Mart 2015, Pazar

ÇGD 2014 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni

Fotoğraflar: Alkan Uçarsu, Kubilay Durmuş

2014 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni'nin açılış konuşmasını ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay yaptı


ÖZEL ONUR ÖDÜLÜ
Devletin malının kendilerine, çocuklarına, yakınlarına peşkeş çekildiği, doğmamış çocuklarımızın haklarıyla KAÇAK SARAYLAR’ın yaptırıldığı, kısaca hırsızlığın 24 saat sürdüğü günümüzde;
“Manisa’nın Soma ilçesinde maden faciasından sağ kurtulduktan sonra ambulansta sedyeye yatırılırken “Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin” diyen Murat YALÇIN ve kendisi son anda faciadan kurtulan, faciada ölen ağabeyi Nuran YANKIN’ın cesedini taşıdığı battaniyeyi “ihtiyacı olan başka biri kullanır” diyerek Kızılay’a iade eden, Ahmet YANKIN şahsında bütün onurlu emekçilerimize ÖZEL ONUR ÖDÜLÜMÜZÜ sunuyoruz.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ödülü DİSK DEV Maden-Sen Soma Temsilcisi Yılmaz Kızılırmak'a veriyor

 

HABER ÖDÜLÜ
Ferit DEMİR - DHA - Tunceli
“TOKİ Zengine Çalışıyor”
Haberde Tunceli Çemişgezek’de TOKİ’nin “Alt gelir grubu”ndaki vatandaşlara yönelik yaptırdığı konutlardan AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş’ın da ev alması işlenmiştir. Bu haberin ardından haberi yapan Ferit Demir’in bir kamu kurumunda çalışan eşi başka bir şehre sürgün edilmiş; bu da Türkiye’de olağanlaştırılmaya çalışılan iktidarın basın üzerindeki baskı yöntemlerinden biri olmuştur.

Ferit Demir'in ödülünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi

 

UĞUR MUMCU ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK ÖDÜLÜ
Uğur KOÇ - BİRGÜN
“Zanlının Telefonundan AKP’li Vekil Aranmış”
Uğur Koç bu haberiyle Gezi eylemleri sırasında polis tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasına ilişkin önemli bir telefon görüşmesini ortaya çıkarmıştır. Söz konusu haberde, Ali İsmail’in ölümüne neden olan asıl şahıslardan, tutuklu polis Mevlüt Saldoğan’ın telefonundan AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir ile 4 kez görüşüldüğü bilgisine yer verilerek katil polis ve iktidar arasındaki ilişki kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Uğur Koç ödülünü Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu'nun elinden aldı

 

MUSTAFA EKMEKÇİ HABER ÖDÜLÜ
Aykut KÜÇÜKKAYA - CUMHURİYET
“Hüseyin Avni Paşa Korusu ve Köşkü Gerçeği”
Haberle, İstanbul Üsküdar’daki Hüseyin Avni Paşa Korusu ve Köşkü’nün, AKP iktidarınca iş adamı sahibi Mehmet Cengiz’e nasıl peşkeş çekildiği ortaya çıkarılmıştır. Aralıklarla yapılan 3 haberde korunun imara açılması, köşkün şüpheli bir yangınla kül olması ve dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Mehmet Cengiz arasında geçen telefon görüşmeleriyle paylaşılan bu büyük rant kamuoyuna duyurulmuştur.

Aykut Küçükkaya ödülünü Mustafa Ekmekçi’nin eşi Aldoğan Ekmekçi'den aldı

 

RAFET GENÇ HABER ÖDÜLÜ
Nurettin KURT - HÜRRİYET
“Türk Hava Kurumunda Yolsuzluk”
Haberde yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan THK Başkanı Osman Yıldırım’ın aylık gelirinin 50 bin TL, oğlu Emre Yıldırım’ın da THK’ya helikopter satan şirketten 1 milyon TL danışmanlık ücreti aldığı anlatılmıştır. Nurettin Kurt, son yıllarda neredeyse kamu kurum ve kuruluşlarının her kademesinde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklere net bir örnek oluşturan bir habere imza atmıştır.

Nurettin Kurt ödülünü Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek'ten aldı

 

BEHZAT MİSER HABER ÖDÜLÜ
Seda BUGARİ - YURT
“Suruç’ta Çocukların Kardeşlik Maçı”
Haberde savaşlardan en çok etkilenen çocukların IŞİD terörünün gölgesinde sığındıkları Suruç’ta verdikleri yaşam mücadelesi ele alınmıştır.

Seda Bugari ödülünü Behzat Miser’in kızı Helin Miser'den aldı

 

İZZET KEZER FOTOĞRAF ÖDÜLÜ
Altan BURGUCU - YURT
“Enerji Bakanlığı Önünde Eylem Yapan Yatağan İşçilerine Polis Şiddeti”
Altan Burgucu, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilme kararına ilişkin Ankara’da günlerce çadır kurarak eylem yapan Yatağan İşçilerine polisin sert müdahalesini böyle görüntülemiştir.

Altan Burgucu ödülünü CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dan aldı

 

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ
Ümit KOZAN – DHA
“Baş”bakan Sevinci”
Ümit Kozan bu fotoğrafıyla IŞİD’in Musul’daki Türk Başkolosluğu’nu basarak kaçırdığı konsolosluk çalışanlarının 101 gün sonra bırakılmasının ardından Esenboğa Havaalanı’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir çocuğu başından tutarak kaldırmasını görüntüleyerek, akıllarda kalıcı bir kareye imza atmıştır.

Ümit Kozan ödülünü Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel'den aldı

 

KARİKATÜR
Musa KART - CUMHURİYET
“2014 yılı çalışmaları”

Musa Kart ödülünü Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'den aldı

 

RÖPORTAJ
Ömür ÜNVER - MİLLİYET
“IŞİD militanı Türk çocuk”
Ömür Ünver’in bu röportajında, Suriyede’ki iç savaşa Türkiye’den giderek IŞİD saflarında yer alan ve kasığından vurulmasının ardından sınıra bırakılan 14 yaşındaki Taylan Y.’nin ve ailesinin yaşadıkları konu edinmiştir. Röportajda IŞİD terör örgütünün gençleri ağına nasıl düşürdüğü net olarak aktarılmıştır.

Ömür Ünver ödülünü Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş'ten aldı

 

MAHMUT TALİ ÖNGÖREN TELEVİZYON PROGRAM ÖDÜLÜ
Göksel GÖKSU – Caner Emre KINACI - CNN Türk
“Ölüm Yolunda Ezidiler”
Haberde Ezidiler’in IŞİD zulmünden kaçarken yaşadıkları ağır şartlar tüm gerçekliğiyle ekranlara taşınmıştır.

Göksel Göksu kendi ödülünü ve Kameraman Caner Emre Kınacı'nın ödülünü Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'den aldı

 

TELEVİZYON HABER (Selçuk ALTAN anısına)
Anıl ERGİN –Volkan NAKİBOĞLU - HABERTÜRK
“IŞİD’den Kaçan Ezidiler”
Bu haberde de geçen yılın Ağustos ayında IŞİD terörünün tehdit ettiği Ezidiler’in Türkiye sınırına çok yakın bir bölgede, Dahok’taki yaşam mücadeleleri konu edilmiştir.

Anıl Ergin ve Kameraman Volkan Nakiboğlu ödüllerini Selçuk Altan’ın eşi Feride Altan'dan aldılar

 

TELEVİZYON PROGRAM
Cüneyt ÖZDEMİR - Kenan TAŞ - KANAL D 5N1K Programı
“GAZZE” ve “MADEN” bölümlerine
Programın 21 Kasım tarihinde yayınlanan bölümünde birbirine tamamen zıt Gazze ve Telaviv’deki yaşam koşulları işlenmiş. Gazze’de her anlamıyla büyük bir yoksulluk, buna karşın Telaviv’de refah içindeki hayat görüntülenmiştir. Ekip, aynı gün yayınlanan diğer haberinde ise Zonguldak’da 2 bin metre derinliğe inilerek ağır koşularda çalışan maden emekçilerini anlatılmıştır.

Cüneyt Özdemir ve Kenan Taş ödüllerini Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt'tan aldılar

 

TELEVİZYON BELGESEL
Mete ÇUBUKÇU - NTV Pasaport Programı
“Sınırda Savaş”
Mete Çubukçu ve ekibi geçen yıl aylarca IŞİD kuşatmasına direnen Kobane’ye o dönemde geçen tek televizyon ekibi olarak sınırdaki çatışmayı, kentteki ve Suruç’taki mültecilerin durumunu ele almıştır.

Törene katılamayan Mete Çubukçu'nun ödülünü ekip arkadaşlarından Funda Görey HDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'dan aldı

 

İNTERNET MEDYASI
Çağıl KASAPOĞLU - BBC Türkçe
“Kobani Sınırında İzlenimler”
Çağıl Kasapoğlu, BBC’deki haberleriyle Kobane’de yaşananlar ile Diyarbakır’daki protestoları, izlenim ve insan hikayeleri üzerinden uluslararası kamuoyunun gündemine taşınmıştır.

Çağıl M. Kasapoğlu ödülünü Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Ozan Çepni'den aldı

 

YEREL HABER YAZILI BASIN ÖDÜLÜ
Arif ARSLAN – BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ
“Ekmek Kuyruğu”
Haberde, Ramazan ayında dar gelirli ailelere ekmek yardımını işlemiş. Uzun kuyruklar ve sıranın gelmesi için saatlerce kuyrukta beklenilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, Türkiye genelinde yardımlarla örtülmeye çalışılan yoksulluk gözler önüne serilmiştir.

Gazeteci Arif Arslan ödülünü Uçan Süpürge Genel Yönetmeni Halime Güner'den aldı

 

YEREL HABER YAZILI BASIN ÖDÜLÜ
Rabia DENİZ – BURSA HAKİMİYET GAZETESİ
“Cahil Kal Dilara!”
Haberde, AKP hükümetlerinin en fazla tahribata yol açtığı alanlardan eğitimdeki ‘4+4+4’ uygulamasının özürlü bir çocuğun hayatında yarattığı sorunlar gündeme taşınmıştır. Yıllardır yürüyemeyen ve tekerlikli sandalyeyle hayata dahil olabilen 14 yaşındaki Dilara, okul dönüşümlerinin ardından evinden 6 km uzaktaki bir okulu kaydedilmiş ve 65 yaşındaki annesinin kucağında okula gidip gelmek zorunda bırakılmıştır.

Rabia Deniz ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ankara Temsilcisi Taylan Erten'den aldı

 

YEREL HABER YAZILI BASIN ARAŞTIRMA İNCELEME ÖDÜLÜ
Saniye DOĞUKAN – ANAYURT
“Eğirdir Gölünden İmdat Çağrısı”
Haberde, Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü’nde karşı karşıya kaldığı çevre sorunu işlenmiş; tarım alanlarından karışan kimyasal ilaç ve gübre atıklarının gölde tehlike düzeyinde kirliliğe yol açtığına dikkat çekilmiş.

Saniye Doğukan ödülünü ÇGD Genel Merkez Yöneticisi Ekrem Meral'den aldı

 

YEREL YAZILI BASIN MAKALE ÖDÜLÜ
Hüsniye KARAKOYUN – Tunceli EMEK GAZETESİ
“Uyanmak İstiyorum Bu Kabustan”
Tunceli’de yayın yapan Tunceli Emek Gazetesi’nin hem imtiyaz sahibi hem de köşe yazarı Hüsniye Karakoyun, yerel basın köşe yazarlarının genel olarak genel siyasete ilişkin yazı yazma arzusunu aşan ve yerelde yaşanan sorunları öykü dili üzerinden anlatan makalelere imza atmaktadır. Gazetecilikten önce sınıf öğretmenliği yaparken Tunceli Valisi’nin kendisi üzerinden o zaman kardeşinin imtiyaz sahibi olduğu Tunceli Emek Gazetesi’ne baskı kurma çabalarına karşı gelen, bu yüzden de Kütahya’ya sürülen Karakoyun, mahkeme kararlarıyla dönmesine karşın baskılar sürünce sınıf öğretmenliğinden ayrılarak gazetenin başına geçmiştir. Yerel basının, yerel otoriterlerce baskılanma şekline en dikkat çekici örneklerden biri olması ve köşe yazılarında kullandığı dil açısından Hüsniye Karakoyun tutumu ve yazılarıyla makale dalında ödüle layık görülmüştür.

Hüsniye Karakoyun'a ödülünü CHP Milletvekili Faik Öztrak verdi

 

YEREL TELEVİZYON HABER ÖDÜLÜ
Kübra ULUTAŞ – BURSA LİNE TV
“Ölmek De Zor”
Bursa Line TV’den Kübra Ulutaş, yarışmaya gönderdiği “Ölmek De Zor”, “Doğanköy Oyunu” ve “Servinaz Oteli” televizyon haberlerinde toplumsal çerçevede konuları işlemiş; olayların özünü aktarmanın yanı sıra etkilerini de ekranlara taşımıştır.

Kübra Ulutaş ödülünü Mülkiyeliler Birliği Başkanı Erdal Eren'den aldı

 

YEREL TELEVİZYON BELGESEL ÖDÜLÜ
Yusuf YAVUZ – Pelin GEL AĞAN - VTV ANTALYA
“İki Ağaç İçin” belgesel programı
Antalya’dan yayın yayan VTV’de yayınlanan ‘İki Ağaç İçin’ belgesel programını yapan gazeteciler Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan, programlarında hayatından içinden konuları ekranlara taşıyarak, sosyal ve kültürel olayları geniş bir çerçevede ele alıyor.

Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan ödüllerini TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan Baran Bozoğlu'ndan aldılar

 

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ DAYANIŞMA ÖDÜLÜ
Direnişteki Maltepe Hastanesi Taşeron İşçilerine
Türkiye’de son yıllarda hem hemen her iş kolunda emek sömürüsü ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Maden emekçilerimiz yerin metrelerce altında öldürülüyor; inşaat, tershane, tarım işçilerimiz çalışmaya değil ölüme yollanıyor. Devlet ve ortağı işverenler bunu yaparken, sadece ve sadece örgütsüzlüğe güveniyor. Ancak Özel Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nde hesapları tutmadı. Burada çalışan sağlık emekçilerinden 98’nin geçen yıllın sonlarında sendikalı oldukları için işten çıkartılmalarının ardından yürüttükleri direniş 2014 yılında işçi sınıfının örgütlü gücünün simgesi oldu. Sağlık emekçilerimizin, bizlere de umut veren direnişlerini saygıyla selamlıyoruz.

Aliye Koç ve Nesrin Kaplan Kural ödüllerini ÇGD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Bulut'tan aldılar

 

ÖDÜL TÖRENİNDEN:

 

 

 


ÇGD 2018 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
ÇGD 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
Attila Aşut'un 60. Yılı
ÇGD "Adalet Yürüyüşü"nde
Mustafa Ekmekçi 20. Yıl Anması
ÇGD 1 Mayıs 2017 Fotoğrafları
ÇGD 23. Genel Kurul
ÇGD Akdeniz Şubesi 22. Kuruluş Yılı
ÇGD 2016 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
10 Ocak 2016 Çalışan Gazeteciler Günü
Bir Kart da Sen Gönder
Cezaevindeki 32 Gazeteciye Kartpostallar Gönderdik
Can Dündar ve Erdem Gül Yalnız Değildir
Dünya Barış Günü 2015
ÇGD 22. Olağan Genel Kurulu
ÇGD 1 Mayıs 2015
Gazetecilerin Objektifinden Ankara'daki Toplumsal Olaylar 2014 Sergisi
ÇGD 2014 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
ÇGD 2011 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
Gazetecilerin Gözaltına Alınmasını Protesto Eylemleri
İnsan Hakları Paneli
ÇGD Bursa Şubesi 22. Kuruluş Yıldönümü
Gazetecilik İçin Ayağa Kalk Yürüyüşü 2011
"Emekçilerin, ezilenlerin sokak meclisi açılıyor" mitingi
ÇGD Çanakkale Şubesi Dayanışma Gecesi
ÇGD 1 Mayıs 2011 - Ankara
ÇGD 2010 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödül Töreni
Gazetecilere Özgürlük Platformu Ankara Yürüyüşü
Söz Ustalarda - Fikret Otyam
ÇGD Ankara Şubesi Yerel Medya Ödül Töreni
Gazetecilik İçin yağa Kalk Yürüyüşü 2010
ÇGD Yılın Gazetecileri 2009 Ödül Töreni
ÇGD Ankara Şubesi 2008 Yerel Medya Ödül Töreni
ÇGD 1 Mayıs 2009
"YIPRANIYORUZ" 22 Ocak 2008
Hrant Dink Ölüm Yıldönümü
ÇGD Ankara Şube Lokali
ÇGD Yılın Başarılı Gazetecileri 2004 Ödül Töreni
ÇGD 2002 Yılının Başarılı Gazetecileri Yarışması Ödül Töreni
ÇGD Yılın Başarılı Gazetecileri 2002 Ödül Töreni
Tarık Eyüp, Taras Protsyuk ve Julio Parrado'nun Öldürülmeleri Protesto Edildi
Gazetecilere Dokunma
ÇGD 2. Genel Kurulu
ÇGD Genel Kurulu, 2009
ÇGD Karabük Şubesi'nin açılışı
ÇGD Ankara Şubesi - Çeşitli Fotoğraflar
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr