Basın meslek örgütleri: Sputnik’in yanındayız
 15 Nisan 2016, Cuma
tr.sputniknews.com, Elif Örnek - 15 Nisan 2016

Basın meslek örgütleri: Sputnik’in yanındayızElif Örnek
Spunik’in 31 dilde yayın yapan tüm adreslerine Türkiye'den erişimin engellenmesine basın meslek örgütleri tepki gösterdi. ÇGD Başkanı Ahmet Abakay “Türkiye özgürlükler karnesinde Afrika ülkeleriyle birlikte anılıyor” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün iktidarın ağır baskısı altında olduğunu söyledi. İktidarın kendisini eleştiren herkese ve basına düşman olduğunu ifade eden Abakay “Türkiye, AB İlerleme Raporu’nda ve diğer uluslararası kuruluşların raporlarında, özgürlük karnesi bakımından Afrika ülkeleriyle birlikte anılıyor” dedi.

Sputnik’e sansür uygulanmasının ülkenin itibarını daha da sarstığını vurgulayan Abakay “Türkiye’nin uluslararası camiada itibarını sarsan ve sıfıra indiren bir uygulama bu. İktidarın yanında, Saray gazeteciliği o kadar ileri gitti ki, gazeteci ve yazarlardan bazıları bu olayı sevinçle karşılıyorlar. Eleştiri yapan, muhalif bir yayın organı daha ortadan kalktı diye seviniyorlar. Ama bu uzun sürmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Abakay, sansürün siyasi iktidarla ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çözüm de siyasaldır. Çözüm bu anti demokratik, faşizan iktidarın, diktatörlüğün sona ermesidir. Hiçbir diktatör iktidarını sonuna kadar sürdüremedi. Bunlar da gidecektir, basın ve ifade özgürlüğü ancak o zaman gelecektir. Sputnik’in yayındayız, kararı kınıyoruz.”

TGS: DEMOKRATİK ÜLKELERDE GÖRÜLMEYECEK UYGULAMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, sansürlenen Sputnik’in uzun bir süredir iktidara yakın medya kuruluşları tarafından hedef gösterildiğini belirterek “Dün Putin’in AKP’yi eleştiren açıklamaları sonrasında, TİB Sputnik haber sitesine erişimi engelledi. Yaygın medyayı kontrol altına alan AKP, internetten yayın yapan haber sitelerini ise TİB kararıyla engelliyor. Erişim yasaklarının yüzde 94.2’si  yargı kararıyla değil, TİB kararıyla gerçekleşti” dedi.

Güç, “Sputnik’in TİB tarafından gerekçesiz bir şekilde engellenmesi tesadüf değil. Bu davranış, demokratik ülkelerde örneği görülmeyecek bir biçimde doğrudan basın özgürlüğüne müdahale ve gözdağı vermektir. Bir kampanyaya dönüşen bu müdahaleler ve son olarak Sputnik’in engellenmesi, AKP’nin ‘Ne Avrupa’da ne de diğer ülkelerde, Türkiye’deki basın kadar özgür bir medya var’ söylemlerinin ne kadar büyük bir yalan olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

BASIN KONSEYİ: KURALLARI ZORLUYORLAR

Basın Konseyi de Sputnik’in sansürlenmesine tepki gösterdi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirtti.

“Bütün kuralları zorlayıcı bir tutum sergileniyor. Bir habere bile yasağı kabul etmeyen gazetecilerin, yayıncıların 31 dilde yayın yapan bir kuruma getirilen böylesine kapsamlı bir yasağı kabul etmesi mümkün değil” ifadelerini kullanan Türenç, yasaktan bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulundu. 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr