ÇGD ödül töreninde Tutuklu gazeteciler unutulmadı
 28 Nisan 2018, Cumartesi
anayurtgazetesi.com, Tamer Arda Erşin - 28 Nisan 2018

ÇGD ödül töreninde Tutuklu gazeteciler unutulmadı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde (ÇSM) düzenlenen törenle sahiplerini buldu.ANKARA- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde (ÇSM) düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

23 Şubat 1978 yılında kurulan ve basının başından geçen zorlu süreçlere tanıklık eden ÇGD'nin 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri sahiplerini buldu. Çankaya Belediyesi ÇMD'de düzenlenen ödül törenine HPD Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş'ın yanı sıra bu yılki Dayanışma Ödülüne layık görülen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyeleri katıldı.

Tören ÇGD'nin kuruluş sürecinden bu güne gelişini konu alan sinevizyon gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından konuşan ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü, 12 Eylül faşist darbesine giden süreçte kurulan derneğin 40. yaşını geride bıraktığını söyledi. Aziz Nesinlerin, Mustafa Ekmekçilerin çatısını kurduğu derneklerinin savaşa karşı barışın, emperyalizme karşı tam bağımsızlığın yanında olduğunu belirten Güleryüzlü, 12 Eylül faşist darbesine giden süreçte kurulan derneğin 40. yaşını geride bıraktığını söyleyerek Aziz Nesinlerin, Mustafa Ekmekçilerin çatısını kurduğu derneklerinin savaşa karşı barışın, emperyalizme karşı tam bağımsızlığın yanında olduğunu belirtti. Güleryüzlü, bugün itibariyle 140 basın emekçisinin tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde olduğunu aktararak “Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik yürürken dava Türkiye basın özgürlüğüne karşı yürütülen saldırıdır. Hapis cezası alan meslektaşlarımız ise onurumuzdur. Önümüzdeki 1 Mayıs var. OHAL ile grevlerin engellendiğini sermayeye müjde gibi verenlere karşı işçi sınıfının bir parçası olarak yine alanlarda olacağız” dedi.

GAZETECİ ARKADAŞINI UNUTMADI

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü'nü alan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker, Toker, Uğur Mumcu adına bir ödüle değer görülmenin kendisi için büyük ödül olduğunu söyleyerek “Gazeteciliği biraz bilinçaltı ve gayri ihtiyarı hukuk öğrencisi iken nasıl seçtiğimi fark ettim. Suçlular ve güçlüler kitabından çok etkilendim. Bizler evrensel gazetecilik ilkeleri çerçevesinde halkın haber alma hakkını sürdüreceğiz. Çünkü gazeteciliğin bizleri yönetenleri denetlemek olduğunu unutmamalıyız. Bu ödülü başta gazetemizin ceza alan arkadaşlarımız olmak üzere bütün bedel ödeyenler adına aldığımı bildiriyorum” diye konuştu. Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü'nü alan Evrensel Gazetesi Muhabiri Eylem Nazlıer, "Basın üzerinde çok yoğun baskılar söz konusu. Alanda haber takip ettiğimiz arkadaşlarınız cezaevindeler. Bunlardan birisi de ETHA muhabiri Havva Tuşhan" diyerek sahadan çalışma arkadaşını unutmadı.

'SAĞLIĞI SAVUNDUĞU İÇİN'

Dayanışma Ödülüne layık görülen TTB Merkez Konsey üyeleri adına konuşan İkinci Başkan Sinan Adıyaman, "savaş halk sağlığı sorunudur" diye yayınladıkları bildiriyi hatırlatarak, "Biz bir hekim örgütüyle yaşamı savunduğumuz için cezalandırılmaya çalışıldık. Bu nesne yapıldı sadece barışı ve yaşamı savunduğu için değil, TTB sağlıkta dönüşümün karşısında durduğu için saldırıya uğradı. Tüm kamu kaynaklarının özele devredilmesine karşı duyduğu için başına bunlar geldi. Bu ödülü cezaevinde olan tüm tabipler ve demokrat insanlar için alıyoruz" sözleriyle şuan cezaevinde olan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nu selamladı.

Bu yıl Rafet Genç Genç Haber Ödülü’nün sahibi  Birgün Gazetesi’nden Uğur Şahin oldu. Behzat Miser Kent Haber Ödülü’nü Habertürk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan alırken; Röportaj Ödülü’ne Hürriyet Gazetesi’nden Gülseven Özkan layık görüldü. İnceleme-Araştırma Haber Ödülü’ne Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Pelin Ünker layık görüldü. İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü’nü ise Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kadri Gürsel’in eşiyle buluşma fotoğrafından dolayı AFP’den Yasin Akgül aldı. İnternet Haber Ödülü journo.com.tr’den Fırat Yeşilçınar’ın, Yerel Basın Haber Ödülü İskenderun SES gazetesinden Akın Bodur’un oldu.

Tamer Arda ERŞİN

Haberin linki:
http://www.anayurtgazetesi.com/haber/CGD-odul-toreninde-Tutuklu-gazeteciler-unutulmadi/669706
 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr