Muğla'da gerginlik Çanakkale'de yürüyüş
 29 Aralık 2012, Cumartesi
yeniasir.com.tr, Cem Durna, Mustafa Suiçmez - 29 Aralık 2012

Muğla'da gerginlik Çanakkale'de yürüyüşMuğla'da sağ görüşlü öğrenci grubu, gündüz saatlerinde bir arkadaşlarının karşıt görüşlü grup tarafından bıçakla tehdit edildiğini iddia ederek Kötekli mahallesinde yürüyüş yapmak istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine tansiyon yükseldi. Grupla güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Polis, öğrencileri cop kullanarak durdurmaya çalıştı. Kısa süreli arbede yaşanırken gözaltına alınan bir kişi serbest bırakıldı.

Bin kişilik grup
Bu arada, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okuyan bir grup öğrenci, ODTÜ'lülere destek için eylem yaptı.
Çanakkale'de sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrencilerin oluşturduğu bin kişilik grup Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sedat Laçiner'i istifaya davet etti. Salı Pazarı'ndan, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen grup "Öldüren Rektör İstemiyoruz", "Laçiner İstifa", "AKP Rektörü'nü Al Başına Çal", "YÖK Rektör El Ele Üniversite Nereye", "Her Yer ODTÜ, Her Yer Direniş" sloganları attı.

Sivil örgütler katıldı

DİSK, KESK, TMMOB, Çanakkale Tabip Odası, Üniversite Konseyleri Derneği, İnsan Hakları Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin destek verdiği eyleme Çanakkale CHP milletvekilleri Serdar Soydan Ali Sarıbaş, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz ve Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da katıldı.
CEM DURNA / MUSTAFA SUİÇMEZ

Haberin linki:
https://www.yeniasir.com.tr/gundem/2012/12/30/muglada-gerginlik-canakkalede-yuruyus
 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr