Ebru ORHAN
 

 

EBRU ORHAN

Yalova’da doğdum. Trakya Üniversitesi Radyo-TV Yayımcılığı ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. İş buldukça muhabir olarak çalıştım, bulamadığım zamanlarda ise anketörlük, açılışlarda hosteslik ve palyaçoluk yaptım.

Çalıştığım basın kuruluşları arasında ANKA Haber Ajansı ve Star gazetesi Ankara Büro yer almakta. Bir süre de Altındağ Belediyesi Basın, Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürüttüm.

2010 yılı sonbaharında Türkiye’nin suni gündeminden ve medyadaki yozluktan bunalıp Polonya’ya taşındım. Lehçe öğreniminin ardından Polonya Yüksek Öğrenim Bakanlığı’ndan kazandığım bursla Varşova Üniversitesi Gazetecilik ve Politik Bilimler Fakültesi’nde Gazetecilik ve Toplumsal İletişim bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Yine aynı üniversitede başladığım Medya Çalışmaları alanındaki doktora eğitimime ise beklentilerimi karşılamadığı gerekçesiyle devam etmedim.

Recep Tayyip Erdoğan dönemi Türkiye basınını konu alan yüksek lisans tezim 2017 yılında Adam Marszałek Yayınevi tarafından kitap olarak basıldı. Uluç Gürkan ile yaptığım röportaj ise Ankara Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan Kendi Anlatımlarıyla Duayen Gazeteciler kitabında yer aldı.

Bianet için Polonya’ya ilişkin çok sayıda izlenim, değerlendirme yazısı kaleme aldım. Halen İhlas Haber Ajansı Polonya muhabirliği görevini yürütmekte olup, Polonya’daki çeşitli gazete ve dergiler için de Türkiye siyasetine, toplum yaşamına ilişkin yazılar yazmaktayım.


 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2021   |   bilgi@cgd.org.tr