'KCK-Basın' davasında Kürtçe krizi
 10 Eylül 2012, Pazartesi
bbc.com - 10 Eylül 2012

'KCK-Basın' davasında Kürtçe kriziKumru Başer
İstanbul

36’sı tutuklu 44 gazeteci ve medya çalışanının “örgüt üyeliği” veya “yöneticiliği” ile suçlandığı ve kamuoyuna “KCK-Basın” adıyla sunulan davada sanıklar savunmalarını Kürtçe yapmayı talep etti.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava iki saat gecikmeli olarak başlayacağı sırada, hakim Ali Alçık, avukatların oturmayı geciktirmesi üzerine oturuma ara verdi.

Salondaki sanıklar, yakınları, gazeteciler ve avukatlar salonun boşaltılması talebine tepki gösterdi. “Özgür basın susturulamaz” sloganları arasında sanıklar salondan çıkarıldı.

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda tutuksuz sanıklar yoklama yapılırken Kürtçe “Burada” anlamında “Ez li vi rim” diye yanıt verdiler.

Tüm sanıklar adına söz alan avukat Baran Doğan, yargılamanın "aleniyet, eşitlik, yargıç güvencesi, etki altında olmama" kriterlerine uymadığı için adil yargılama yapılamayacağını savundu.

Avukat Doğan, Özel Yetkili Mahkemelerin adil yargılama yapamayacağı gerekçesiyle lağvedilmesine rağmen bu davaların hâlâ bu mahkemelerde görülmesinin de Anayasa’nın ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Sanık avukatları, 9 aydır tutuklu bulunan müvekkillerinin tahliyesini istedi.

Ana dilde savunma talebi

Sanıklardan Ertuş Bozkurt’a söz veren hakim, Bozkurt’un Kürtçe konuşmaya başlaması üzerine, “Kürtçe konuşacaksanız size niye söz hakkı veriyoruz” diyerek sözü geri aldı.

Bu aşamadan sonra duruşma, sanıkların ana dilde savunma yapma talebine odaklandı.

Hakim, duruşmanın dört gün süreceğini, taleplerin Perşembe günü değerlendirileceğini söyledi.

Sanık avukatlarından Ramazan Demir, duruşmadan önce BBC’ye, tahliyeler konusunda umutlu olduklarını söyledi.

Duruşmayı izlemek üzere Çağlayan’daki Adalet Sarayı’na gelenler arasında Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Gültan Kışanak, BDP'li milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Sebahat Tuncel ve bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ile Cumhuriyet Halk Partisi milletekilleri İlhan Cihaner ve Melda Onur da bulunuyor.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Özgür Gündem gazetesi, Dicle ve Fırat Haber Ajansları, Demokratik Modernite dergisi, Etik Ajans, Fırat Dağıtım, Birgün ve Vatan gazetelerinde çalışan gazeteciler yargılanıyor.

800 sayfalık iddianamede, 44 medya çalışanı hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 314. Maddesi kapsamında, “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddiaları ile 20-25 yıla varan çeşitli hapis cezaları isteniyor.

2011’in Aralık ayı sonlarında polisin Özel Yetkili Mahkeme emriyle yürüttüğü “KCK Basın Komitesi” operasyonunda, çoğunluğu Kürt 49 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alınmış, bunlardan 36'sı tutuklanmıştı.

CHP milletvekili ve eski savcı İlhan Cihaner, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Özel Yetkili Mahkemelerde görülen diğer benzer davalar gibi bağımsız yargının asgari temel kriterlerine aykırı bir dava” yürütüldüğünü söyledi.

Cihaner şöyle konuştu: “Dünyanın hiçbir yerinde kaldırılmış, işi bitmiş bir mahkemede dava görüldüğüne tanık olunamaz. Evrensel hukuk kriterlerinin hiç birine uyulmuyor. Suç olan eylemin işlendiği iddiasından hareket edilmesi ve kişinin o suç ile bağının hukuka uygun delillerle ortaya konması gerekir. Özel Yetkili Mahkemeler bunun tersini yapıyor. Önce kimin suçlanacağına karar veriyor.”BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü de 800 sayfalık iddianamede gazetecilerin yazdıkları haberler ve haber başlıkları ile suçlandığını söyleyerek, “Bu, Nazi Almanya’sında Goebbels’in aklına gelmezdi. Bir nebze adalet diye bir şey kaldıysa sanıkların bir an önce tahliyesini bekliyoruz” diye konuştu.

Meslek örgütleri izlemede

Meslek örgütleri ve gazeteciler duruşmaya yoğun ilgi gösterdi.

İzlemeye gelenler arasında Gazetecilere Özgürlük Platformu, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu, Dışarıdaki Gazeteciler Grubu, Çağdaş Gazeteciler Derneği temsilcileri ile Uluslararası Basın Enstitüsü IPI, Sınır Tanımayan Gazeteciler RSF, Alman Gazeteciler Sendikası temsilcileri de vardı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu dönem başkanlığı adına BBC’ye konuşan Kadri Gürsel, hükümetin çıkardığı üçüncü yargı paketi ile bazı gazeteciler serbest bırakılmış olsa bile ülkedeki basın özgürlüğü açısından hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

Gürsel’e göre kaldırılan Özel Yetkili Mahkemelerde bazı davaların hâlâ devam ediyor olması bu mahkemeleri daha da “özel” hale getiriyor ve Avukat Turgut Kazan’ın tanımıyla “düşman hukukunun doğrudan uygulayıcısı” yapıyor.

Kadri Gürsel şu ifadeleri kullandı: “Başbakan daha geçen gün, ‘Yargıya talimat verdik, gereği yapılacak’ demekte beis görmeyerek Türkiye’de yaşadığımız şeyin bir hukuk meselesi değil bir siyasi irade sorunu olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

Kadri Gürsel bugün başlayan davayı ise “Hem Türkiye’nin en önemli meselesi olan Kürt sorunu ve hem de basın özgürlüğüyle ilişkili bir dava” diye tanımlayarak önemine işaret etti.

Benzer bir görüşü dile getiren Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Türkiye sözcüsü Erol Önderoğlu da, “Türkiye’de aslında hep bir basın özgürlüğü sorunu oldu ve genellikle bu iş hep aflarla çözüldü. Biz artık af değil özgürlüklerin genişletilmesini istiyoruz” diye konuştu.


Haberin linki:
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2012/09/120910_kck_trial.shtml
 
 

Uğur Mumcu Suikastı: O tuğla 25 yıldır neden halâ çekilmiyor?
bbc.com, Adnan Gerger - 24 Ocak 2018
ÇGD ödülleri sahiplerine verildi
bbc.com, Fundanur Öztürk - 20 Mart 2017
BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer'e ödül
bbc.com - 13 Şubat 2017
İmc TV Haber Müdürü Hamza Aktan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
bbc.com - 30 Nisan 2016
Silvan'da yine çatışma var, zırhlı araç takviyesi yapılıyor
bbc.com, Hatice Kamer - 24 Ağustos 2015
BBC Türkçe'ye Kobani haberleri için ÇGD ödülü
bbc.com - 16 Mart 2015
BBC Türkçe muhabirine gazetecilik ödülü
bbc.com - 1 Şubat 2015
ÇGD'den BBC Türkçe'ye ödül
bbc.com - 10 Mart 2014
Yeni 'sansür' tartışması: Yayın yasakları
bbc.com, Sinan Onuş - 21 Şubat 2014
ÇGD'den BBC Türkçe'ye ödül
bbc.com - 27 Ocak 2014
Odatv davasında tahliye kararı çıkmadı
bbc.com - 16 Kasım 2012
Odatv davası sürüyor
bbc.com - 16 Kasım 2012
Gazeteciler basın özgürlüğü için yürüdü
bbc.com - 5 Kasım 2012
'KCK-Basın' davasında Kürtçe krizi
bbc.com - 10 Eylül 2012
Dink davası ardından vicdan ve cezasızlık tartışılıyor
bbc.com - 18 Ocak 2012
Son KCK operasyonunda gazetecilere gözaltı
bbc.com - 20 Aralık 2011
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr