Büyük bir PR çalışması: Hacı Boğatekin
 02 Nisan 2011, Cumartesi
evrensel.net - 2 Nisan 2011

Büyük bir PR çalışması: Hacı BoğatekinYerel medyada çalışan gazeteciler genellikle pek tanınmazlar. Adıyamanlı Hacı Boğatekin (61), basın özgürlüğünün ateşli tartışmalara konu olduğu şu günlerde Türkiye’nin en “ilginç” yerel gazetecilerden biri. Çünkü yazılarından dolayı Boğatekin hakkında bugüne kadar 121 dava açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Ahmet Şık’ın kitap taslağının imha edilmesiyle ilgili “O gazeteciler ve kitap için en büyük PR (tanıtım) çalışmaları oldu. Savcılar, 10 bin satacak kitabı yüz binlerce sattıracaklar” sözleri Hacı Boğatekin’in başına gelenleri hatırlatıyor. Çünkü Boğatekin’in 4 Ocak 2008’de yazdığı ve hakkında 16 dava açılmasına neden olan “Feto ve Apo” başlıklı yazısı yerel gazetecinin isminin önce tüm ülke, sonra da dünya basınında duyulmasına neden oldu. Yani Cumhurbaşkanının deyişiyle savcılar, Boğantekin için “Büyük PR yaptı.”

Sahibi ve yazarı olduğu Gerger Fırat gazetesinin ismini tüm ülkeye duyurmayı başaran Boğatekin, geçtiğimiz günlerde tutuklu meslektaşlarına destek vermek üzere İstanbul’daydı. Kendisini Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünün haber portalı HaberVs’de ağırlama imkanı bulduk.

GERGER’İN HABERİ VE REKLAMI

Gazeteciliğe Hürriyet Haber Ajansı’nda 1976’da başlayan Boğatekin, memleketi Adıyaman’ın Gerger ilçesinde 16 yıl boyunca bu ajansın muhabirliğini üstleniyor. Simavi ailesinin gazeteyi elinden çıkarması, kendi anlatımına göre Boğatekin’in haberlerini de etkiliyor: “(Erol) Simavi zamanında çok ciddi haberler çıkıyordu. Biz muhabirler, yayınlanan haberlerimize göre prim alıyorduk. Gazete satılınca baktılar ki Antep gibi büyük bir ilin muhabiri, Gerger ilçesinin muhabirinin yarısı kadar prim alıyor. Dikkatlerini çekti. Geldiler baktılar, Gerger köy gibi bir yer. ‘Yav’ dediler, ‘Bu kadar haberi buradan mı çıkarıyorsun?’ Antep’te çok reklam alıyoruz, Gerger’de reklam yok. Böyle kıstılar sesimizi.”
Gönderdiği haberlerin çok azının yayımlanması nedeniyle yerel bir gazete çıkartma kararı verdiğini söylüyor Boğatekin. Gazetenin ismine anketle karar veriyor. “Fırat ismi başta geldi, sonuna Gerger koyduk” diye aktarıyor Boğatekin, yayın hayatına 10 Temmuz 1992’de başlayan Fırat Gerger’i anlatırken.

“ADIYAMAN’DA ÜCRETSİZ: TUVALET VE GAZETE”

Taslaklarını hazırlayan ve bunları yerel bir matbaaya götüren Boğatekin, burada görevli olan arkadaşı İbrahim Çelikel’e “Gazeteyi basalım mı? Basmayalım mı ?” sorusunu sorduğunu ve cevap olarak “Bohçasını alıp da kaçan kıza benziyorsun. Belli ki basacaksın” yanıtını alınca basmaya karar verdiğini anlatıyor. Çelikel’in “Gazeteyi basacaksın ama Adıyaman’da iki şey ücretsizdir: Biri umumi tuvalet, diğeri aylık gazete” demesi üzerine ekonomik bir kaynak oluşturamazsa gazetenin yaşayamayacağını fark ediyor. Abone bulmak için İstanbul’a gidip, Adıyamanlı gurbetçilerle görüşüyor. İlk 250 abonesini böylece edinen gazeteyi bugün yaklaşık 3 bin abone destekliyor.

“HASAN’IN ADI HASO’DUR”

Hacı Boğatekin ismini son iki yılda en çok duymamızı sağlayan şey ise, 4 Ocak 2008’de yazdığı ve hakkında 16 dava açılmasına neden olan “Apo ile Feto” başlıklı yazısı. Boğatekin “Fettullah’ın demir başları, Abdullah’ın yurt severleri, laik cumhuriyetin bekçileri” alt başlığını kullandığı bu yazı yayımladıktan bir saat sonra kendisini Gerger Savcısının karşısında bulmasını şöyle anlatıyor: “Savcı Sadullah Ovacıklı ‘Hacı Boğatekin bu nedir?’ dedi ve gazeteyi fırlattı. Dedim ki, ‘Gazete’. ‘Biliyorum gazete. Nedir Feto, Apo?’ diye sordu tekrar. ‘Sen o terörist başına ne dersen de ama milyonların sevgilisi bir Fettullah Gülen’e böyle diyemezsin’ dedi. ‘Ben hakaret etmedim. İşte Kürtçede Fettullah’ın kısaltması Feto’dur. Abdullah’ınki Apo’dur. Hasan’ın ki Haso’dur. Mustafa’nın ki Musto’dur. Ben sadece üç siyasi görüş arasında bir mücadele var. Bu iktidar mücadelesinden bahsettim.” Savcı’nın tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettiği Boğatekin hakim kararıyla serbest kalıyor.

YAŞAMI ZORLAYAN CEZALAR

Yaşadığı olayı İnternet ve gazetesi üzerinden duyuran Boğatekin’in yazıları ulusal medya da yer bulunca, hakkında 20 soruşturma açılıyor ve bunların 16’sı davaya dönüşüyor. Savcı Sadullah Ovacıklı’ya ait İnternet sitesinin tasarımının Nur Asya cemaatince yapıldığını iddia etmesi üzerine “Yargıyı etkilemek, savcıya hakaret etmek ve iftira atmak” gerekçeleriyle 13 Nisan 2008’de tutuklanarak Kahta Cezaevine götürülüyor.

Boğatekin 109 gün tutuklu yargılandıktan sonra 30 Temmuz 2008’de tahliye ediliyor. Ancak tahliyeden önce 25 Haziranda, yine aynı yazı nedeniyle yargılandığı Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde “Terör örgütü propagandası yaptığı” gerekçesi ile 18 ay hapse mahkum oluyor. Üçü bu yazıyla ilgili olmak üzere dört ayrı davadan toplam 12 yıl hapse mahkum edilen Boğatekin, Yargıtaya yaptığı itirazların sonucunu bekliyor. 61 yaşındaki gazetecinin, bu davaların sonuçları hakkındaki tespiti de çarpıcı: “Cezalar onaylanırsa, belki de yaşamım cezaevinde sona erecek.”

‘DEVLET SIRRI’ CİVCİVLER

Türkiye’de gazetecilik yapmanın zor, Güneydoğu’da gazetecilik yapmanın ise çok zor olduğunu dile getiren Boğatekin bu görüşünü çarpıcı örneklerle anlatıyor: “Kaymakamlık köylülere civciv dağıtıyor. Gidip soruyorsun: ‘Kaç civciv” diye. ‘Aman’ diyor, ‘Devlet sırrı, söyleyemem.’ Yahu civcivin devlet sırrıyla ne ilgisi var? ‘Trafik kazası olmuş, soruyorsun, ‘Kaç ölü kaç yaralı var?’ ‘Aman’ diyor, ‘devlet sırrı!’ ‘Gerger Mezbahası kokuyor’ diye yazıyorsun. Belediye başkanı senin suyunu kesiyor. Seninle birlikte mahalleye gelen hattı kesiyor. Ya da yazıyorsun işte ‘Elektrik direğine çarpılan insan can verdi.’ Sana elektrik cezası kesiyor. Kaymakamı yazıyorsun, yolsuzluk yapmış, belge var elimde. Sana vergi dairesinden birini gönderiyor. Bana 2004’te 400 milyon lira ceza kesildi. Bugün Aydın Doğan’a kesilen ceza gibi.”

‘TUTUKLAMA, AHMET VE NEDİM’E ÖDÜL’

Hacı Boğatekin, hapiste olduğu Mayıs 2008’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ile İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) tarafından ‘Basın ve Düşünce Özgürlüğüne katkı” plaketiyle ödüllendirildi. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2008 yılı Dayanışma Ödülü’nü ona verdi. 2009’da Britanya Basın Ödülleri’nin (British Press Awards) Yılın Uluslararası Gazetecisi dalının ikinciliğine layık görüldü. Boğatekin bu ödülleri önemli buluyor: “Halkın yanında olduğun zaman dayağa, copa, nezarete hazır olacaksın. Biz bunu seçtik. Hakkımda hiçbir dava, tutuklama olmasaydı demek ki ben de ‘şakşakçı’ bir gazeteci olacakmışım. Cezalara bakınca ‘Demek bu türde bir gazetecilik yapamıyorum’ diyorum. Ödüllere bakınca, ‘Demek ki bu işi becerebiliyorum’ diyorum. Tutuklanan Ahmet Şık, Nedim Şener şimdi gerçek birer gazeteci oldular. En büyük ödül tutuklama onlar için.” (HaberVs)


Haberin linki:
https://www.evrensel.net/haber/3311/buyuk-bir-pr-calismasi-haci-bogatekin
 
 

ÇGD'den Muhabirimiz Nazlıer'e Mustafa Ekmekçi haber ödülü
evrensel.net - 27 Nisan 2018
ÇGD'den Doğan ve Demirören gruplarına sorumluluk çağrısı
evrensel.net - 30 Mart 2018
Doğan sendikasızlaştırdı, Demirören gazetecisizleştirecek
evrensel.net - 23 Mart 2018
Cumhuriyet davasında Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye
evrensel.net, Cansu Pişkin - 10 Mart 2018
ÇGD’den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer’e ödül
evrensel.net - 8 Mart 2018
Malatya’da Evrensel’le dayanışma yemeği düzenlendi
evrensel.net - 5 Mart 2018
ÇGD kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutluyor
evrensel.net - 23 Şubat 2018
Eskişehir’de termik santrale karşı deklarasyon yayınlandı
evrensel.net - 10 Şubat 2018
Uğur Mumcu anılıyor: Suikast, 25 yıldır aydınlatılmadı
evrensel.net - 24 Ocak 2018
10 Ekim haberlerine açılan dava düştü
evrensel.net, Birkan Bulut - 14 Ocak 2018
ÇGD'de genel başkanlığa Can Güleryüzlü getirildi
evrensel.net - 10 Ocak 2018
Antalya'da Evrensel okurları kahvaltıda buluştu
evrensel.net - 17 Aralık 2017
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 12 Aralık 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi 28. yaşını kutladı
evrensel.net - 3 Aralık 2017
ÇGD: Muhabirden muhbir yaratamazsınız!
evrensel.net - 1 Kasım 2017
Yüzlerce kişi gazetecilere özgürlük için yürüdü
evrensel.net - 28 Ekim 2017
13 gazetecinin yargılandığı Özgür Gündem davası ertelendi
evrensel.net - 26 Ekim 2017
'Türkiye medyasında LGBTİ görünürlüğü yok'
evrensel.net, Mahir Doğan - 26 Ekim 2017
İlköğretim okulu bahçesinde ölüm tehlikesi!
evrensel.net - 24 Ekim 2017
Kemal Kurkut’u vuran polis 7 aydır tutuksuz yargılanıyor
evrensel.net, Özgür Paksoy - 22 Ekim 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği üç aylık medya raporunu yayınladı
evrensel.net - 22 Ekim 2017
10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler Çankaya'da anıldı
evrensel.net - 9 Ekim 2017
Behçet Aysan Şiir Ödülü Sezai Sarıoğlu’nun
evrensel.net - 25 Eylül 2017
ÇGD, gazetecilere dönük polis saldırısına tepki gösterdi
evrensel.net - 15 Eylül 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği: Meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı kınıyoruz
sendika62.org - 15 Eylül 2017
Adalet Kurultayı'nda son gün
evrensel.net - 29 Ağustos 2017
KHK ile ihraç oldu diye işe alınmadı
evrensel.net, Murat Gültekin - 25 Ağustos 2017
Gazeteci Berhan Soner'in tutuklanmasına ÇGD Bursa'dan tepki
evrensel.net - 12 Ağustos 2017
'Borsa gibi tutuklu gazetecilerin hesabını tutuyoruz'
evrensel.net - 5 Ağustos 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu'ya tahliye kararı
evrensel.net - 2 Ağustos 2017
Gazetecilerin yargılanması bir haberdir!
evrensel.net - 24 Temmuz 2017
Basın özgürlüğünde 1 yıllık rapor: İşsizlik ve tutuklama
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
TGC-KAS 19. Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
ÇGD: MİT TIR’ları davasından çıkan ceza hukuka ihanettir
evrensel.net - 15 Haziran 2017
AKDÜ öğrencileri: Arkadaşlarımızı serbest bırakın
evrensel.net - 13 Haziran 2017
ÇGD: Arda Turan zihniyetini kınıyoruz
evrensel.net - 6 Haziran 2017
Gazetecileri tutuklayabilirsiniz ama gazeteciliği asla!
evrensel.net - 27 Mayıs 2017
ÇGD: Sözcü’ye yönelik operasyon derhal durdurulmalıdır
evrensel.net - 19 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Güven serbest bırakılsın
evrensel.net - 16 Mayıs 2015
Cumhuriyet avukatı: Oğuz Güven kararını AİHM’ye taşıyacağız
evrensel.net, Şerif Karataş - 16 Mayıs 2017
Bursa'da yerel gazeteye silahlı saldırı
evrensel.net - 7 Mayıs 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu’ya özgürlük
evrensel.net - 6 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Ozan Kaplanoğlu derhal serbest bırakılsın
evrensel.net - 5 Mayıs 2017
ÇGD: Wikipedia'ya yasak kabul edilemez
evrensel.net - 29 Nisan 2017
ÇGD yeni yönetimini belirledi
evrensel.net - 22 Nisan 2017
Gazetecilerin 3 aylık raporu: Hapis, yasak, işssizlik
evrensel.net - 20 Nisan 2017
Basın Konseyi ve ÇGD: Cumhuriyetçiler derhal bırakılmalı
evrensel.net - 5 Nisan 2017
ÇGD Bursa Şubesinden anayasa söyleşisi
evrensel.net - 29 Mart 2017
ÇGD'den Erdoğan'a: Ciddiye almıyoruz
evrensel.net - 22 Mart 2017
Muhabirimiz Eylem Nazlıer'e ÇGD Ödülü
evrensel.net - 19 Mart 2017
ÇGD: Gazeteci Demir serbest bırakılsın
evrensel.net - 17 Mart 2017
Dünyadaki tutuklu gazetecilerin yarısı Türkiye’de
evrensel.net - 3 Mart 2017
Çok değerli Yaşar Kemal’e
evrensel.net, Ayşegül Tözeren - 28 Şubat 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 39 yaşında
evrensel.net - 23 Şubat 2017
ÇGD'den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer'e ödül
evrensel.net - 13 Şubat 2017
Meslektaşlarından İrfan Değirmenci’ye destek geldi
evrensel.net - 12 Şubat 2017
'Sizden öğrendik; gazeteciliğin soru sormak olduğunu'
evrensel.net - 11 Şubat 2017
ÇGD: Bir sonraki aşama Saray odalarında başlık atmak mı?
evrensel.net - 3 Şubat 2017
Mumcu anmasına katılan gazetecinin işten atılmasına tepki
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Evrensel’den dayanışma gecesi: Susmuyoruz, söylüyoruz!
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Gökhan Bulut: Gazeteciliğin kendisi ifade özgürlüğüdür
evrensel.net - 30 Ocak 2017
ÇGD Bursa Şubesi’nde Güngör yeniden başkan seçildi
evrensel.net - 29 Ocak 2017
OHAL engeline rağmen Uğur Mumcu Bursa’da anıldı
evrensel.net - 24 Ocak 2017
'Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek'
evrensel.net - 23 Ocak 2017
ÇGD: 2016 yılında iktidar eliyle basına darbe yapıldı
evrensel.net - 15 Ocak 2017
ÇGD'nin onur ödülü Castro'ya
evrensel.net - 15 Ocak 2007
‘Savcı 30 gün gözaltı süresinin tamamını kullanacak’
evrensel.net - 13 Ocak 2017
Basın örgütleri: Çalışan değil, çalışamayan gazeteciler günü
evrensel.net - 10 Ocak 2017
Antalya’daki gazeteciler Metin Göktepe’yi andı
evrensel.net - 9 Ocak 2017
ÇGD: Mahalli'nin tek suçu doğruları söylemek
evrensel.net - 14 Aralık 2016
Gazeteci Kenan Kırkaya da gözaltına alındı
evrensel.net - 12 Aralık 2016
ÇGD'den Kırkaya'nın gözaltına alınmasına tepki
evrensel.net - 12 Aralık 2016
İnsan Hakları Günü’nde gazetecilere TOMA’lı engel
evrensel.net, Vedat Aydemir - 10 Aralık 2016
‘Yılın Başarılı Gazetecileri 2016’ başvuruları başladı
evrensel.net - 7 Aralık 2016
"Adalet ve Özgürlük" nöbeti sürüyor
evrensel.net - 22 Kasım 2016
ÇGD: Çocuk istismarını duyurmak suç değil, haberciliktir!
evrensel.net - 15 Kasım 2016
Dünya Hapisteki Yazarlar Günü'nde ortak basın açıklaması
evrensel.net - 15 Kasım 2016
TGS Bursa’da işçi sağlığı ve güvenliği eğitimi düzenledi
evrensel.net - 12 Kasım 2016
‘Adalet ve Özgürlük İçin Uluslararası Forum’
evrensel.net - 8 Kasım 2016
Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Cumhuriyet önündeki nöbeti RSF devraldı
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Basın meslek örgütleri haber nöbetini devraldı
evrensel.net - 2 Kasım 2016
ÇGD: Cumhuriyet operasyonu özgür düşünceyi yok etme girişimi
evrensel.net - 31 Ekim 2016
Basın meslek örgütlerinden Cumhuriyet’e destek
evrensel.net - 31 Ekim 2016
OHAL’in basın emekçilerine faturası
evrensel.net - 23 Ekim 2016
Emekçiler, 'OHAL'e, sansüre hayır' dedi
evrensel.net - 29 Eylül 2016
Malatya Paşaköşkü’ndeki provokasyon protesto edildi
evrensel.net - 18 Temmuz 2016
ÇGD Medya Raporu: Baskı, sansür cezalar arttı
evrensel.net, Burcu Yıldırım - 5 Temmuz 2016
Mustafa Ekmekçi anıldı
evrensel.net - 21 Mayıs 2016
‘Gazetecilik bölgede iki kat yasak’
evrensel.net, Gözde Tüzer - 16 Mayıs 2016
Bursa ÇGD'den Dündar açıklaması: Yıldıramazsınız
evrensel.net - 7 Mayıs 2016
2016, basın için karanlık bir yıl olarak başladı
evrensel.net - 17 Nisan 2016
Havuz medyası, ekoloji mücadelelerine gözdağı verme peşinde
evrensel.net - 29 Şubat 2016
ÇGD 2015 yılının başarılı gazetecilerini belirledi
evrensel.net - 15 Şubat 2016
İnadına gazetecilik, inadına gerçekler
evrensel.net - 29 Ocak 2016
Gazetecilerin en büyük 3 sorunu ve çözüm önerileri: Örgütlü mücadele şart
evrensel.net, Gözde Tüzer - 11 Ocak 2016
ÇGD Malatya Şubesi dayanışma nöbetine başlıyor
evrensel.net - 15 Aralık 2015
Diyarbakır'da DİHA ve Azadiya Welat'a polis baskını: 32 kişi gözaltına alındı
evrensel.net - 28 Eylül 2015
'Etik gazetecilik yerine tetikçi gazetecilik var artık'
evrensel.net - 16 Eylül 2015
Rahmi Emeç'in yeni kitabı İç Konuşmalar yayınlandı
evrensel.net - 3 Ağustos 2015
1 - 2
> >>>
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2020   |   bilgi@cgd.org.tr