Metroda satış yasağı belgelendi
 05 Ocak 2014, Pazar
evrensel.net - 5 Ocak 2014

Metroda satış yasağı belgelendiTaksim-Hacıosman ile Aksaray-Atatürk Havalimanı arasındaki metro istasyonlarında gazetemiz evrensel ile Sözcü, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışına yönelik yasağı dağıtım şirketinin iade sevk irsaliyesiyle de belgelendi.

Taksim-Hacıosman ile Aksaray-Atatürk Havalimanı arasındaki metro istasyonlarında gazetemiz evrensel ile Sözcü, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışına yönelik yasağı dağıtım şirketinin iade sevk irsaliyesiyle de belgelendi. Muhabirimize bu gazeteler için “kalmadı” yanıtı verilen bayideki tüm gazetelerin iade edildiği ortaya çıktı.

Taksim Metrosu içinde bulunan Smart Cube büfesinden önceki gün yapılan gazete satışlarına ilişkin YAYSAT tarafından tutulan iade sevk irsaliyesinde, gazetemiz evrensel’in bu bayiye 3 tane yollandığı ve 3’ünün de iade edildiği belirtiliyor. Yine aynı belgede bayiye Sözcü gazetesinden 75 tane gönderildiği ve 75’inin de iade edildiği yazıyor.

CEP MESAJI ATILMIŞTI

İstanbul Metrosu’nda, 3 Hatta, toplam 18 noktada faaliyet gösteren Smart Cube yetkilisi, geçtiğimiz perşembe günü saat 20.51’de büfe sorumlularına cep telefonuyla yasak kararını bildirmişti. Gönderilen mesajda, “Arkadaşlar yarın sabah Sözcü, Evrensel, Yurt Aydınlık Gazetelerini standart dizmeyin tezgah arkasına gözükmeyen bir yere kaldırın bu gazetelerin satışını yaşayacak sorulması halinde ise kalmadı bitti diye müşteriye bilgi verilecek satmıyoruz değil kalmadı denilecek akşam da geldiği gibi iadesini yapacaksınız” denilmişti. Gazetemize mesajın ulaşmasının ardından Taksim Metrosu’na giden muhabirimize evrensel’in yanı sıra Aydınlık, Yurt ve Sözcü gazetelerinin de kalmadığı söylenmişti.


ENGELLENEN HALKIN HABER ALMA HAKKIDIR

Gazeteci örgütleri yolsuzluk operasyonu sonrası, hükümete yönelik eleştirel yayın yapan basın üzerinde artan baskıya tepki gösterdi. Hürriyet, Milliyet, Radikal gazetelerinin Başbakanlık uçağına alınmaması, Gazetemiz evrensel, Sözcü, Aydınlık ve Yurt gazetelerinin ise İstanbul’da Metro içinde bulunan bayilerde satışının engellenmesi olaylarını değerlendiren gazeteci örgütleri, “Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasi de olmaz” dedi. Bu yolla halkın haber alma hakkının engellendiğine dikkat çeken gazeteci örgütleri, bu yanlışın derhal giderilmesini istedi.

DAĞITIMA ENGEL

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Turgay Olcayto, iktidarın gazetecileri karşı düşmanca tutumunun devam ettiğini söyledi. İktidarın kendisinden olmayan muhalefete karşı yaptırımlar uygulamaya başladığına dikkat çeken Olcayto, “Bunlardan biri de bugün (dün) evrensel’in de birinci sayasında işaret ettiği gibi metrodaki büfelerin ihalesini alan şirketin, buradaki bayilerde evrensel, Aydınlık, Sözcü ve Yurt gazeteleri sattırmadığının anlaşılmasıdır. Artık gazeteciye baskıdan gazete dağıtımına baskıya giden bir tavır var. Bunun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor” diye konuştu. Bu gelişmeleri yarın toplanacak yönetim kurulunda da ele alacakları bilgisini veren Olcayto, şöyle devam etti: “İktidarın anlaması gerekir ki, basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasi de olmaz.”

HALKIN HABER ALMA HAKKINA YASAK

İktidarın gazeteciler ve gazeteler üzerindeki baskılarının bitmek bilmediğini belirten TGS Genel Başkanı Uğur Güç, evrensel, Yurt, Sözcü, Aydınlık gazetelerinin satışının yasaklanmasının basın özgürlüğünün Türkiye’de nasıl ayaklar altına alındığının bir belgesi olduğunu kaydetti. Başbakanın 17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonunun ardından gündemi maniple ederek yolsuzluğun üzerini örtmeye çalıştığına dikkat çeken Güç, yolsuzluğun ortaya çıkartılmasına dönük haberler yapan gazetelerin satışının engellenmesinin de yolsuzluğu halkın gündeminden çıkartmaya dönük bir girişim olarak değerlendirdi. Halkın haber alma hakkının engellenemeyeceğini söyleyen Güç, “Gazetecileri işsizlikle, baskıyla terbiye etmeye çalışan zihniyet, dün emniyete girişini yasaklayanlar, bugün daha da ileri giderek gazetelerin satışını engelliyorlar. Bu saldırıya sadece bu gazetelerin değil tüm halkın karşı çıkması lazım. Çünkü yasaklanan halkın haber alma hakkıdır” diye konuştu. Güç, iktidarın baskılarına karşı tüm gazetecileri Türkiye Gazeteciler Sendikasında örgütlenmeye çağırdı.

TİCARİ OLARAK DA SUÇTUR

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, eskiden de uçağa belli gazeteleri alan Başbakanın, bu sayıyı daha da azalttığını söyledi. bu durumu “Baskıcı yönetimlerin uyguladıkları yöntemlerin uçağa yansımış şekli” olarak nitelendiren Abakay, “O şimdi artık ne yapacağını şaşırdı. Çünkü bir taraf çeteler var diyor, diğer taraf hırsızlar var diyor. Bu nedenle uçağa çeteleri mi alsın hırsızları mı alsın, kimin temsilcisi uçağa binecek  ortalık karıştı” diye konuştu. Gelişmelerin bağımsız gazeteci sayısının ne kadar azaldığını gösterdiğini de söyleyen Abakay, “Başbakandan demokratik bir tavır beklemiyorduk. Ama bu onu haklı kılmaz” dedi. Abakay gazetemize yönelik satış engeli konusunda ise şunları dile getirdi: “Gazetelerin bayilerde engellenmesi ticaret kanununa göre suçtur. Mutlaka cezalandırılması gerekir ve haksız rekabet vardır. Zaten Rekabet Kurulunun görevi budur. Bunu suç duyurusu olarak söylemek istiyorum.”  (İstanbul/EVRENSEL)BÜTÜN SUÇ BARKODUNMUŞ!

İstanbul’da metro istasyonlarında gazetemiz evrensel, Sözcü, Yurt ve Aydınlık gazetelerine yönelik satış yasağının merkezinde bulunan Smart Cube’dan ilginç bir açıklama geldi.  Satış takip programında sistem güncellemesi ve yedeklenmesi yapıldığı için 28 kalem ürünün barkodlarının silindiği ileri sürülen açıklamada, şu iddiada bulunuldu: “Silinen barkodlar arasında çeşitli ürünler ve 4 gazete de bulunmaktadır.” Satışların en geç pazartesi yapılacağı söylenen açıklamanın geri kalanında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım AŞ savunusu yer aldı: “Ticari olarak çok büyük zarar gördüğümüz Gezi Parkı protestolarında ya da diğer toplumsal olaylarda ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi ne de Ulaşım AŞ’den en ufak ima, yönlendirme ile karşılaşılmamıştır. Aksine bizim çok itiraz etmemize rağmen istasyon çıkışlarında ücretsiz gazete dağıtılmasına bile müdahale etmemiştir.” Smart Cube bir gün önce atılan “Bu gazeteler için kalmadı denilecek ve satılmayacak” mesajına ve mesajın atılmasından bir gün sonra sadece adı geçen gazetelerin satılmamış olmasına ilişkin ise bir açıklama yapmadı.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul’da metro istasyonlarında gazetemiz evrensel, Sözcü, Yurt ve Aydınlık gazetelerine yönelik satış engelini Meclis gündemine taşıdı.
Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle verilen önergede şu sorular yer aldı: “Smart Cube adı ile faaliyet gösteren büfelerde Sözcü, evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satılmaması için Buğra Perakendecilik ve Mak. San. Tic. Ltd. Şti. (Smart Cube)‘ye baskı yapıldığı iddiası doğru mudur? Eğer doğruysa bu talimatı kim veya kimler vermiştir? 3 Ocak akşamı Smart Cube büfelerinin sorumlularına SMS yoluyla ‘Arkadaşlar yarın sabah Sözcü, evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerini standa dizmeyin tezgah arkasına gözükmeyen bir yere kaldırın bu gazetelerin sorulması halinde ise kalmadı bitti diye müşteriye bilgi verilecek satmıyoruz denilecek akşam da geldiği gibi iadesini yapacaksınız’ mesajlarını kim veya kimler göndermiştir? Sözcü, evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışlarının engellenmesi için büfe işletmecisi ve çalışanlarına ‘Kalmadı bitti’ dedirtmeye zorlayanlar kimlerdir? Smart Cube adlı büfelerde Sözcü, evrensel, Yurt ve Aydınlık gazetelerinin satışlarının engellenmesi Anayasa’nın 28. maddesi ile düzenlenmiş Basın Hürriyeti Kanunu’nun açıkça ihlali değil midir?”


Haberin linki:
https://www.evrensel.net/haber/75634/metroda-satis-yasagi-belgelendi
 
 

ÇGD'den Muhabirimiz Nazlıer'e Mustafa Ekmekçi haber ödülü
evrensel.net - 27 Nisan 2018
ÇGD'den Doğan ve Demirören gruplarına sorumluluk çağrısı
evrensel.net - 30 Mart 2018
Doğan sendikasızlaştırdı, Demirören gazetecisizleştirecek
evrensel.net - 23 Mart 2018
Cumhuriyet davasında Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye
evrensel.net, Cansu Pişkin - 10 Mart 2018
ÇGD’den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer’e ödül
evrensel.net - 8 Mart 2018
Malatya’da Evrensel’le dayanışma yemeği düzenlendi
evrensel.net - 5 Mart 2018
ÇGD kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutluyor
evrensel.net - 23 Şubat 2018
Eskişehir’de termik santrale karşı deklarasyon yayınlandı
evrensel.net - 10 Şubat 2018
Uğur Mumcu anılıyor: Suikast, 25 yıldır aydınlatılmadı
evrensel.net - 24 Ocak 2018
10 Ekim haberlerine açılan dava düştü
evrensel.net, Birkan Bulut - 14 Ocak 2018
ÇGD'de genel başkanlığa Can Güleryüzlü getirildi
evrensel.net - 10 Ocak 2018
Antalya'da Evrensel okurları kahvaltıda buluştu
evrensel.net - 17 Aralık 2017
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 12 Aralık 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi 28. yaşını kutladı
evrensel.net - 3 Aralık 2017
ÇGD: Muhabirden muhbir yaratamazsınız!
evrensel.net - 1 Kasım 2017
Yüzlerce kişi gazetecilere özgürlük için yürüdü
evrensel.net - 28 Ekim 2017
13 gazetecinin yargılandığı Özgür Gündem davası ertelendi
evrensel.net - 26 Ekim 2017
'Türkiye medyasında LGBTİ görünürlüğü yok'
evrensel.net, Mahir Doğan - 26 Ekim 2017
İlköğretim okulu bahçesinde ölüm tehlikesi!
evrensel.net - 24 Ekim 2017
Kemal Kurkut’u vuran polis 7 aydır tutuksuz yargılanıyor
evrensel.net, Özgür Paksoy - 22 Ekim 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği üç aylık medya raporunu yayınladı
evrensel.net - 22 Ekim 2017
10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler Çankaya'da anıldı
evrensel.net - 9 Ekim 2017
Behçet Aysan Şiir Ödülü Sezai Sarıoğlu’nun
evrensel.net - 25 Eylül 2017
ÇGD, gazetecilere dönük polis saldırısına tepki gösterdi
evrensel.net - 15 Eylül 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği: Meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı kınıyoruz
sendika62.org - 15 Eylül 2017
Adalet Kurultayı'nda son gün
evrensel.net - 29 Ağustos 2017
KHK ile ihraç oldu diye işe alınmadı
evrensel.net, Murat Gültekin - 25 Ağustos 2017
Gazeteci Berhan Soner'in tutuklanmasına ÇGD Bursa'dan tepki
evrensel.net - 12 Ağustos 2017
'Borsa gibi tutuklu gazetecilerin hesabını tutuyoruz'
evrensel.net - 5 Ağustos 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu'ya tahliye kararı
evrensel.net - 2 Ağustos 2017
Gazetecilerin yargılanması bir haberdir!
evrensel.net - 24 Temmuz 2017
Basın özgürlüğünde 1 yıllık rapor: İşsizlik ve tutuklama
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
TGC-KAS 19. Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
ÇGD: MİT TIR’ları davasından çıkan ceza hukuka ihanettir
evrensel.net - 15 Haziran 2017
AKDÜ öğrencileri: Arkadaşlarımızı serbest bırakın
evrensel.net - 13 Haziran 2017
ÇGD: Arda Turan zihniyetini kınıyoruz
evrensel.net - 6 Haziran 2017
Gazetecileri tutuklayabilirsiniz ama gazeteciliği asla!
evrensel.net - 27 Mayıs 2017
ÇGD: Sözcü’ye yönelik operasyon derhal durdurulmalıdır
evrensel.net - 19 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Güven serbest bırakılsın
evrensel.net - 16 Mayıs 2015
Cumhuriyet avukatı: Oğuz Güven kararını AİHM’ye taşıyacağız
evrensel.net, Şerif Karataş - 16 Mayıs 2017
Bursa'da yerel gazeteye silahlı saldırı
evrensel.net - 7 Mayıs 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu’ya özgürlük
evrensel.net - 6 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Ozan Kaplanoğlu derhal serbest bırakılsın
evrensel.net - 5 Mayıs 2017
ÇGD: Wikipedia'ya yasak kabul edilemez
evrensel.net - 29 Nisan 2017
ÇGD yeni yönetimini belirledi
evrensel.net - 22 Nisan 2017
Gazetecilerin 3 aylık raporu: Hapis, yasak, işssizlik
evrensel.net - 20 Nisan 2017
Basın Konseyi ve ÇGD: Cumhuriyetçiler derhal bırakılmalı
evrensel.net - 5 Nisan 2017
ÇGD Bursa Şubesinden anayasa söyleşisi
evrensel.net - 29 Mart 2017
ÇGD'den Erdoğan'a: Ciddiye almıyoruz
evrensel.net - 22 Mart 2017
Muhabirimiz Eylem Nazlıer'e ÇGD Ödülü
evrensel.net - 19 Mart 2017
ÇGD: Gazeteci Demir serbest bırakılsın
evrensel.net - 17 Mart 2017
Dünyadaki tutuklu gazetecilerin yarısı Türkiye’de
evrensel.net - 3 Mart 2017
Çok değerli Yaşar Kemal’e
evrensel.net, Ayşegül Tözeren - 28 Şubat 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 39 yaşında
evrensel.net - 23 Şubat 2017
ÇGD'den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer'e ödül
evrensel.net - 13 Şubat 2017
Meslektaşlarından İrfan Değirmenci’ye destek geldi
evrensel.net - 12 Şubat 2017
'Sizden öğrendik; gazeteciliğin soru sormak olduğunu'
evrensel.net - 11 Şubat 2017
ÇGD: Bir sonraki aşama Saray odalarında başlık atmak mı?
evrensel.net - 3 Şubat 2017
Mumcu anmasına katılan gazetecinin işten atılmasına tepki
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Evrensel’den dayanışma gecesi: Susmuyoruz, söylüyoruz!
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Gökhan Bulut: Gazeteciliğin kendisi ifade özgürlüğüdür
evrensel.net - 30 Ocak 2017
ÇGD Bursa Şubesi’nde Güngör yeniden başkan seçildi
evrensel.net - 29 Ocak 2017
OHAL engeline rağmen Uğur Mumcu Bursa’da anıldı
evrensel.net - 24 Ocak 2017
'Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek'
evrensel.net - 23 Ocak 2017
ÇGD: 2016 yılında iktidar eliyle basına darbe yapıldı
evrensel.net - 15 Ocak 2017
ÇGD'nin onur ödülü Castro'ya
evrensel.net - 15 Ocak 2007
‘Savcı 30 gün gözaltı süresinin tamamını kullanacak’
evrensel.net - 13 Ocak 2017
Basın örgütleri: Çalışan değil, çalışamayan gazeteciler günü
evrensel.net - 10 Ocak 2017
Antalya’daki gazeteciler Metin Göktepe’yi andı
evrensel.net - 9 Ocak 2017
ÇGD: Mahalli'nin tek suçu doğruları söylemek
evrensel.net - 14 Aralık 2016
Gazeteci Kenan Kırkaya da gözaltına alındı
evrensel.net - 12 Aralık 2016
ÇGD'den Kırkaya'nın gözaltına alınmasına tepki
evrensel.net - 12 Aralık 2016
İnsan Hakları Günü’nde gazetecilere TOMA’lı engel
evrensel.net, Vedat Aydemir - 10 Aralık 2016
‘Yılın Başarılı Gazetecileri 2016’ başvuruları başladı
evrensel.net - 7 Aralık 2016
"Adalet ve Özgürlük" nöbeti sürüyor
evrensel.net - 22 Kasım 2016
ÇGD: Çocuk istismarını duyurmak suç değil, haberciliktir!
evrensel.net - 15 Kasım 2016
Dünya Hapisteki Yazarlar Günü'nde ortak basın açıklaması
evrensel.net - 15 Kasım 2016
TGS Bursa’da işçi sağlığı ve güvenliği eğitimi düzenledi
evrensel.net - 12 Kasım 2016
‘Adalet ve Özgürlük İçin Uluslararası Forum’
evrensel.net - 8 Kasım 2016
Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Cumhuriyet önündeki nöbeti RSF devraldı
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Basın meslek örgütleri haber nöbetini devraldı
evrensel.net - 2 Kasım 2016
ÇGD: Cumhuriyet operasyonu özgür düşünceyi yok etme girişimi
evrensel.net - 31 Ekim 2016
Basın meslek örgütlerinden Cumhuriyet’e destek
evrensel.net - 31 Ekim 2016
OHAL’in basın emekçilerine faturası
evrensel.net - 23 Ekim 2016
Emekçiler, 'OHAL'e, sansüre hayır' dedi
evrensel.net - 29 Eylül 2016
Malatya Paşaköşkü’ndeki provokasyon protesto edildi
evrensel.net - 18 Temmuz 2016
ÇGD Medya Raporu: Baskı, sansür cezalar arttı
evrensel.net, Burcu Yıldırım - 5 Temmuz 2016
Mustafa Ekmekçi anıldı
evrensel.net - 21 Mayıs 2016
‘Gazetecilik bölgede iki kat yasak’
evrensel.net, Gözde Tüzer - 16 Mayıs 2016
Bursa ÇGD'den Dündar açıklaması: Yıldıramazsınız
evrensel.net - 7 Mayıs 2016
2016, basın için karanlık bir yıl olarak başladı
evrensel.net - 17 Nisan 2016
Havuz medyası, ekoloji mücadelelerine gözdağı verme peşinde
evrensel.net - 29 Şubat 2016
ÇGD 2015 yılının başarılı gazetecilerini belirledi
evrensel.net - 15 Şubat 2016
İnadına gazetecilik, inadına gerçekler
evrensel.net - 29 Ocak 2016
Gazetecilerin en büyük 3 sorunu ve çözüm önerileri: Örgütlü mücadele şart
evrensel.net, Gözde Tüzer - 11 Ocak 2016
ÇGD Malatya Şubesi dayanışma nöbetine başlıyor
evrensel.net - 15 Aralık 2015
Diyarbakır'da DİHA ve Azadiya Welat'a polis baskını: 32 kişi gözaltına alındı
evrensel.net - 28 Eylül 2015
'Etik gazetecilik yerine tetikçi gazetecilik var artık'
evrensel.net - 16 Eylül 2015
Rahmi Emeç'in yeni kitabı İç Konuşmalar yayınlandı
evrensel.net - 3 Ağustos 2015
1 - 2
> >>>
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2020   |   bilgi@cgd.org.tr