Gazeteci örgütlerinden çağrı: Gazetecilik için ayağa kalk
 03 Mayıs 2015, Pazar
evrensel.net - 3 Mayıs 2015

Gazeteci örgütlerinden çağrı: Gazetecilik için ayağa kalk3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde bir araya gelen gazetecilik meslek örgütleri,  basının içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Meslek örgütleri, “Gazetecilik İçin Ayağa Kalk” çağrısı yaptı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu, G9 Gazetecilik Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve DİSK Basın-İş Sendikası, 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde bir toplantı düzenledi. TGC Gazeteciler Restoranı’nda yapılan toplantıya; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, TGC Ankara Temsilcisi Taylan Erten, G9 Platformu Sözcüsü ve Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Genel Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ve DİSK Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı.

TURGAY OLCAYTO:  HALKIN BİLGİ EDİNME KANALLARI TIKALI

Toplantı Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Sözcüsü ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun konuşmasıyla başladı.

Türkiye’de her yıl 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nü gazetecilerin daha mutlu bir şekilde, görevlerini daha iyi yapabildikleri ortamda karşılamak istediklerini ama basın özgürlüğünün iyiye gideceğine her yıl daha kötüye gittiğini belirten Olcayto; “Son günlerde yayınlanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün, Freedom House’nun yaptığı açıklamalar; Türkiye’de basın özgürlüğünün ne denli geriye gittiğini gösteriyor. Basın özgürlüğü kavramı üzerinde devlet erkanıyla, bazı gazetecilerle anlaşamıyoruz. Gazetelerin, televizyonların fazla olması basın özgürlüğü demek değildir. Basın özgürlüğü kamuoyunun doğruları, gerçekleri öğrenebilme şansını yakalamasıdır. Bu kanalların tıkalı olmamasıdır. Türkiye’de halkın bilgi edinebildiğini söylemek çok zor. Hem mahkeme yasaklarıyla, hem akreditasyonla, hem sansürle, oto sansürle halkın bu hakkı kısıtlanıyor” dedi.
 
1 MAYIS’TA TOPLUMUN ÜZERİNE KORKU İKLİMİ YÜKLENDİ

1 Mayıs’ı artık ‘ölümsüz atlattık’ diye sevindeklerini dile getiren Olcayto şunları söyledi; “1 Mayıs’ta İstanbul yaşanası kent olmaktan çıktı. 1 Mayıs’ta yoğun bir sıkıyönetim uygulandı. 1 Mayıs’a İşçi bayramı diyoruz; ama gazeteciler olsun işçiler olsun, halk olsun kimse keyif alamadı. Coşkusunu yansıtamadı. Tam tersine toplumun üzerine bir korku iklimi yüklendi. Böyle bir ortamda nasıl demokrasiden söz ediliyor, şaşmak gerekir. Zaman zaman politikacılarımız, ‘İleri demokraside yaşıyoruz, önümüz açık’ diyorlar ama biz gazeteciler olarak görebilmiş değiliz.
 
'ÖNÜMÜZDE ÇOK AĞIR BİR YASA VAR'

Türkiye artık bunları aşmalı. Türkiye’de tek tip insan, tek tip gazeteci, tek tip bürokrat yetiştirme huyundan iktidar partisi vazgeçmeli. Muhalefet de gerçekten muhalefetliğini yapmalı. Bunu söylerken şunu vurgulamak istiyorum. Bir güvenlik paketi geçti. Bu paket geçerken muhalefet itiraz etti ama bu kadarla kaldı. Bugün çok ağır bir yasa var önümüzde. Bu yasa ile Türkiye’de artık pek çok insan ‘makul şüphe’ nedeniyle yoldan çevrilebilir. İçeri atılabilir. Pek çok gazete kapatılabilir. Bütün bunların önüne geçmenin yolu, muhalefetin daha şiddetli bir gösteri yapması olabilirdi. Meclisten çekilmek olabilirdi. Kamuoyunu etkileyecek daha önemli bir etkinlik yapabilirlerdi.”
 
DOĞAN TILIÇ: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ HİÇBİR ZAMAN KUTLAYAMADIK

G9 Platformu Sözcüsü ve Avrupa Gazeteciler Birliği Onursal Genel Başkan Yardımcısı Doğan Tılıç, 29 yıldır muhabirlik yaptığını ama gazetecilerin, hiçbir zaman basın özgürlüğü gününü kutlayamadığını vurgulayarak; “Bizim için kutlanacak bir şey yok ne yazık ki… Geriye dönüp baktığımda, gazetecilere yönelik bir dönem doğrudan devletten kaynaklanan baskılar öne çıkıyordu. 80’den sonrası yeni medya sahiplik yapısıyla birlikte medya patronlarından kaynaklanan baskılar devletten kaynaklanan baskılarla bütünleşti ve öne çıktı. Bugün başka bir durumla karşı karşıyayız. Artık Türkiye’nin bir parti devleti haline geldiğini söylemek mümkün. Bir taraftan  medya patronlarının gazeteciler üzerinde baskıları sürerken bir taraftan kitlesel işsizlik kendini gösterdi.  Her türlü baskıyla karşılaştığımız bir dönemden geçiyoruz. Ancak hala gazetecilerin yeteri kadar örgütlü olduğunu söylemek mümkün değil. Sorunlar belli, üreten merkezler belli. Bunun çözümü için mutlaka gazetecilerin güçlü ve etkin bir örgütlenmeye sahip olması gerekiyor. Bu baskılara yola çıkmanın yolu örgütlenmek. Uluslararası da örgütlenmek gerekiyor.  Eğer hep birlikte güçlü bir şekilde ayağa kalkmazsak benzer şikayetleri dile getirmek zorunda kalacağız” diye konuştu.
 
UĞUR GÜÇ: GAZETECİLERİ SENDİKALI OLMAYA DAVET EDİYORUM

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne 21 gazetecinin cezaevinde olduğu, gazetecilerin haklarında yüzlerce dava açıldığı bir ortamda girildiğinin altını çizerek; “Ülkemizde basın özgür değil.  Basın savcıları, tekzip üzerinde bu kanunu usulsüzce kullanıyor. Her haberin tekzibini istiyorlar. Gazeteciler sürekli baskı altında. Her gün gazetelerde tekzip yazısını bulabilirsiniz.  Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde “Tutuklu Gazete”yi çıkarıyoruz. Tutuklu Gazete’de, gazetecilerin, hükümlü ve tutuklu gazetecilerin de yazıları bulunuyor. Gazetecilik öyle bir meslek ki,  iktidardan yana olsanız bile hakkınızda dava açılabiliyor. Gazetecilik mesleğinde maalesef örgütlü değiliz. Basın özgürlüğü gününde, meslektaşlarımızı sendikalara örgütlenmeye davet ediyorum.”
 
AHMET ABAKAY: DİRENEN GAZETECİLER OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:
“Dünyadaki basın özgürlüğü sıralamalarında Türkiye, Afrika ülkelerinden bile geri sayılıyor. Daha da vahimi en önemlisi yanaşma gazeteciliğin de prim yapmış olmasıdır. Sırtını iktidara dayayanların küçük ve büyük çıkarları için mesleğini, meslektaşlarını savunmayan gazeteci sayısı arttı. Bu uygulamalar oto sansür iklimini de getiriyor. Gazete ve televizyonların büyük bir bölümü devletleştirildi. Yöneticileri iktidar tayin ediyor. Böyle bir sürecin içindeyiz. Ama her dönemde teslim olan ve direnen gazeteciler var. Biz direnmeye devam edeceğiz.”
 
FARUK EREN:  SARI BASIN KARTI GAZETECİLİK RUHSATI DEĞİLDİR

DİSK Basın-İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, kimin gazeteci olup olmayacağına iktidarın  karar verdiğini belirterek; “1 Mayıs’ta sokaklarda bile kimin gazetecilik yapıp yapmayacağına iktidar karar veriyor. Ben yine örgütlenmeye davet ediyorum. Sarı basın kartı, gazetecilik ruhsatı değildir. İşini yapmasını kolaylaştırmasıdır. Gazeteci basın kartını alana kadar gazetecilik yapmıyor mu? Gazetecileri sendikalı olmaya davet ediyorum.” (İSTANBUL)

Haberin linki:
https://www.evrensel.net/haber/111857/gazeteci-orgutlerinden-cagri-gazetecilik-icin-ayaga-kalk
 
 

ÇGD'den Muhabirimiz Nazlıer'e Mustafa Ekmekçi haber ödülü
evrensel.net - 27 Nisan 2018
ÇGD'den Doğan ve Demirören gruplarına sorumluluk çağrısı
evrensel.net - 30 Mart 2018
Doğan sendikasızlaştırdı, Demirören gazetecisizleştirecek
evrensel.net - 23 Mart 2018
Cumhuriyet davasında Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'ya tahliye
evrensel.net, Cansu Pişkin - 10 Mart 2018
ÇGD’den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer’e ödül
evrensel.net - 8 Mart 2018
Malatya’da Evrensel’le dayanışma yemeği düzenlendi
evrensel.net - 5 Mart 2018
ÇGD kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutluyor
evrensel.net - 23 Şubat 2018
Eskişehir’de termik santrale karşı deklarasyon yayınlandı
evrensel.net - 10 Şubat 2018
Uğur Mumcu anılıyor: Suikast, 25 yıldır aydınlatılmadı
evrensel.net - 24 Ocak 2018
10 Ekim haberlerine açılan dava düştü
evrensel.net, Birkan Bulut - 14 Ocak 2018
ÇGD'de genel başkanlığa Can Güleryüzlü getirildi
evrensel.net - 10 Ocak 2018
Antalya'da Evrensel okurları kahvaltıda buluştu
evrensel.net - 17 Aralık 2017
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 12 Aralık 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi 28. yaşını kutladı
evrensel.net - 3 Aralık 2017
ÇGD: Muhabirden muhbir yaratamazsınız!
evrensel.net - 1 Kasım 2017
Yüzlerce kişi gazetecilere özgürlük için yürüdü
evrensel.net - 28 Ekim 2017
13 gazetecinin yargılandığı Özgür Gündem davası ertelendi
evrensel.net - 26 Ekim 2017
'Türkiye medyasında LGBTİ görünürlüğü yok'
evrensel.net, Mahir Doğan - 26 Ekim 2017
İlköğretim okulu bahçesinde ölüm tehlikesi!
evrensel.net - 24 Ekim 2017
Kemal Kurkut’u vuran polis 7 aydır tutuksuz yargılanıyor
evrensel.net, Özgür Paksoy - 22 Ekim 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği üç aylık medya raporunu yayınladı
evrensel.net - 22 Ekim 2017
10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitirenler Çankaya'da anıldı
evrensel.net - 9 Ekim 2017
Behçet Aysan Şiir Ödülü Sezai Sarıoğlu’nun
evrensel.net - 25 Eylül 2017
ÇGD, gazetecilere dönük polis saldırısına tepki gösterdi
evrensel.net - 15 Eylül 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği: Meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı kınıyoruz
sendika62.org - 15 Eylül 2017
Adalet Kurultayı'nda son gün
evrensel.net - 29 Ağustos 2017
KHK ile ihraç oldu diye işe alınmadı
evrensel.net, Murat Gültekin - 25 Ağustos 2017
Gazeteci Berhan Soner'in tutuklanmasına ÇGD Bursa'dan tepki
evrensel.net - 12 Ağustos 2017
'Borsa gibi tutuklu gazetecilerin hesabını tutuyoruz'
evrensel.net - 5 Ağustos 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu'ya tahliye kararı
evrensel.net - 2 Ağustos 2017
Gazetecilerin yargılanması bir haberdir!
evrensel.net - 24 Temmuz 2017
Basın özgürlüğünde 1 yıllık rapor: İşsizlik ve tutuklama
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
TGC-KAS 19. Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 21 Temmuz 2017
ÇGD: MİT TIR’ları davasından çıkan ceza hukuka ihanettir
evrensel.net - 15 Haziran 2017
AKDÜ öğrencileri: Arkadaşlarımızı serbest bırakın
evrensel.net - 13 Haziran 2017
ÇGD: Arda Turan zihniyetini kınıyoruz
evrensel.net - 6 Haziran 2017
Gazetecileri tutuklayabilirsiniz ama gazeteciliği asla!
evrensel.net - 27 Mayıs 2017
ÇGD: Sözcü’ye yönelik operasyon derhal durdurulmalıdır
evrensel.net - 19 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Güven serbest bırakılsın
evrensel.net - 16 Mayıs 2015
Cumhuriyet avukatı: Oğuz Güven kararını AİHM’ye taşıyacağız
evrensel.net, Şerif Karataş - 16 Mayıs 2017
Bursa'da yerel gazeteye silahlı saldırı
evrensel.net - 7 Mayıs 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu’ya özgürlük
evrensel.net - 6 Mayıs 2017
ÇGD: Gazeteci Ozan Kaplanoğlu derhal serbest bırakılsın
evrensel.net - 5 Mayıs 2017
ÇGD: Wikipedia'ya yasak kabul edilemez
evrensel.net - 29 Nisan 2017
ÇGD yeni yönetimini belirledi
evrensel.net - 22 Nisan 2017
Gazetecilerin 3 aylık raporu: Hapis, yasak, işssizlik
evrensel.net - 20 Nisan 2017
Basın Konseyi ve ÇGD: Cumhuriyetçiler derhal bırakılmalı
evrensel.net - 5 Nisan 2017
ÇGD Bursa Şubesinden anayasa söyleşisi
evrensel.net - 29 Mart 2017
ÇGD'den Erdoğan'a: Ciddiye almıyoruz
evrensel.net - 22 Mart 2017
Muhabirimiz Eylem Nazlıer'e ÇGD Ödülü
evrensel.net - 19 Mart 2017
ÇGD: Gazeteci Demir serbest bırakılsın
evrensel.net - 17 Mart 2017
Dünyadaki tutuklu gazetecilerin yarısı Türkiye’de
evrensel.net - 3 Mart 2017
Çok değerli Yaşar Kemal’e
evrensel.net, Ayşegül Tözeren - 28 Şubat 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 39 yaşında
evrensel.net - 23 Şubat 2017
ÇGD'den Evrensel Muhabiri Eylem Nazlıer'e ödül
evrensel.net - 13 Şubat 2017
Meslektaşlarından İrfan Değirmenci’ye destek geldi
evrensel.net - 12 Şubat 2017
'Sizden öğrendik; gazeteciliğin soru sormak olduğunu'
evrensel.net - 11 Şubat 2017
ÇGD: Bir sonraki aşama Saray odalarında başlık atmak mı?
evrensel.net - 3 Şubat 2017
Mumcu anmasına katılan gazetecinin işten atılmasına tepki
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Evrensel’den dayanışma gecesi: Susmuyoruz, söylüyoruz!
evrensel.net - 1 Şubat 2017
Gökhan Bulut: Gazeteciliğin kendisi ifade özgürlüğüdür
evrensel.net - 30 Ocak 2017
ÇGD Bursa Şubesi’nde Güngör yeniden başkan seçildi
evrensel.net - 29 Ocak 2017
OHAL engeline rağmen Uğur Mumcu Bursa’da anıldı
evrensel.net - 24 Ocak 2017
'Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek'
evrensel.net - 23 Ocak 2017
ÇGD: 2016 yılında iktidar eliyle basına darbe yapıldı
evrensel.net - 15 Ocak 2017
ÇGD'nin onur ödülü Castro'ya
evrensel.net - 15 Ocak 2007
‘Savcı 30 gün gözaltı süresinin tamamını kullanacak’
evrensel.net - 13 Ocak 2017
Basın örgütleri: Çalışan değil, çalışamayan gazeteciler günü
evrensel.net - 10 Ocak 2017
Antalya’daki gazeteciler Metin Göktepe’yi andı
evrensel.net - 9 Ocak 2017
ÇGD: Mahalli'nin tek suçu doğruları söylemek
evrensel.net - 14 Aralık 2016
Gazeteci Kenan Kırkaya da gözaltına alındı
evrensel.net - 12 Aralık 2016
ÇGD'den Kırkaya'nın gözaltına alınmasına tepki
evrensel.net - 12 Aralık 2016
İnsan Hakları Günü’nde gazetecilere TOMA’lı engel
evrensel.net, Vedat Aydemir - 10 Aralık 2016
‘Yılın Başarılı Gazetecileri 2016’ başvuruları başladı
evrensel.net - 7 Aralık 2016
"Adalet ve Özgürlük" nöbeti sürüyor
evrensel.net - 22 Kasım 2016
ÇGD: Çocuk istismarını duyurmak suç değil, haberciliktir!
evrensel.net - 15 Kasım 2016
Dünya Hapisteki Yazarlar Günü'nde ortak basın açıklaması
evrensel.net - 15 Kasım 2016
TGS Bursa’da işçi sağlığı ve güvenliği eğitimi düzenledi
evrensel.net - 12 Kasım 2016
‘Adalet ve Özgürlük İçin Uluslararası Forum’
evrensel.net - 8 Kasım 2016
Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Cumhuriyet önündeki nöbeti RSF devraldı
evrensel.net - 7 Kasım 2016
Basın meslek örgütleri haber nöbetini devraldı
evrensel.net - 2 Kasım 2016
ÇGD: Cumhuriyet operasyonu özgür düşünceyi yok etme girişimi
evrensel.net - 31 Ekim 2016
Basın meslek örgütlerinden Cumhuriyet’e destek
evrensel.net - 31 Ekim 2016
OHAL’in basın emekçilerine faturası
evrensel.net - 23 Ekim 2016
Emekçiler, 'OHAL'e, sansüre hayır' dedi
evrensel.net - 29 Eylül 2016
Malatya Paşaköşkü’ndeki provokasyon protesto edildi
evrensel.net - 18 Temmuz 2016
ÇGD Medya Raporu: Baskı, sansür cezalar arttı
evrensel.net, Burcu Yıldırım - 5 Temmuz 2016
Mustafa Ekmekçi anıldı
evrensel.net - 21 Mayıs 2016
‘Gazetecilik bölgede iki kat yasak’
evrensel.net, Gözde Tüzer - 16 Mayıs 2016
Bursa ÇGD'den Dündar açıklaması: Yıldıramazsınız
evrensel.net - 7 Mayıs 2016
2016, basın için karanlık bir yıl olarak başladı
evrensel.net - 17 Nisan 2016
Havuz medyası, ekoloji mücadelelerine gözdağı verme peşinde
evrensel.net - 29 Şubat 2016
ÇGD 2015 yılının başarılı gazetecilerini belirledi
evrensel.net - 15 Şubat 2016
İnadına gazetecilik, inadına gerçekler
evrensel.net - 29 Ocak 2016
Gazetecilerin en büyük 3 sorunu ve çözüm önerileri: Örgütlü mücadele şart
evrensel.net, Gözde Tüzer - 11 Ocak 2016
ÇGD Malatya Şubesi dayanışma nöbetine başlıyor
evrensel.net - 15 Aralık 2015
Diyarbakır'da DİHA ve Azadiya Welat'a polis baskını: 32 kişi gözaltına alındı
evrensel.net - 28 Eylül 2015
'Etik gazetecilik yerine tetikçi gazetecilik var artık'
evrensel.net - 16 Eylül 2015
Rahmi Emeç'in yeni kitabı İç Konuşmalar yayınlandı
evrensel.net - 3 Ağustos 2015
1 - 2
> >>>
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2020   |   bilgi@cgd.org.tr