Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde protesto
 31 Ekim 2016, Pazartesi
dha.com.tr, Özgür Altuncu - 31 Ekim 2016

Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde protestoCumhuriyet Gazetesi Vakfı yöneticilerine yönelik gözaltı kararlarına gazetenin Şişli'deki binası önünde protesto ediliyor.
CHP'den sonra HDP İstanbul İl Başkanlığı'ndan bir grup da kalabalık bir şekilde gazeteye geldi.

HDP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş, Cumhuriyet Gazetesinin bugünkü sayısını göstererek Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarının tutuklanma haberinin gazetede yer aldığını hatırlattı. Erbaş ayrıca Gülten Kışanak'ın Diyarbakır'da tutuklandığı halde Kandıra Cezaevi'ne getirildiğini öne sürdü.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da, "Yenikapı ruhu hepimiz için artık bir tuzruhu haline gelmiştir. Ve hepimizin hayatını körleştiriyor. O faşizan birliği artık yok edip bütün demokratların bir araya gelip ses verme zamanıdır" dedi.

GAZETENİN ÖNÜNDEKİ CADDE TRAFİĞE KAPATILDI
Ellerinde özgür basın susturulamaz dövizleri olan ve slogan atan gruplar gazetenin önünde bulunan İstiklal Caddesini doldurmaya başladı. Bu arada polis caddeyi araç trafiğine kapattı. Gazete binasının yakınına TOMA ve Çevik kuvvet ekipleri geldi.

Ankara'da Operasyon Protestosu

MUHAMMET BAYRAM-ANKARA,(DHA) -CUMHURİYET Gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik gerçekleştirilen operasyon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde CHP Ankara İl Başkanlığı, Sosyalist Emekçiler Partisi, Haziran hareketi, Halkevleri tarafından protesto edildi.

Gazetenin Ankara bürosu önünde bir araya gelen kalabalık ‘Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘Direne direne kazanacağız’, sloganlarının yanı sıra, ‘Özgür Basın Susturulamaz’, ‘Halkın Haber Alma Hakkı Var’ dövizleri taşıdı.
Grup adına konuşan CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Türkiye’nin zor bir dönemeçten geçtiğini belirterek, “Daha 2 gün önce Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutlamalarını engellemek için Ankara sokaklarına belediyenin kamyonları ile engel oluşturan zihniyet, hemen ertesinde 93 yıldır Türkiye’nin Demokratik ve Özgürlükçü bir Cumhuriyet olması için yayın yapan her türlü engellemelere ve baskılara rağmen boyun eğmeden halkın haber alma hakkını savunan Cumhuriyet Gazetesine yönelmişlerdir. Gözaltı ve baskınlara yönelik yapılan açıklamaya göre Cumhuriyet Gazetesi hem PKK ile hem de FETÖ ile ilişkilendirmek istenilmektedir. Cumhuriyet gazetesine yöneltilen bu suçlamaların hiçbir ciddiyeti yoktur. Cumhuriyet Gazetesi başından beri demokratik bir kuruluş olmuştur. Hiç kimse Cumhuriyetin ışığını söndüremeyecek. 93 yıldır alnı ak, başı dik bir şekilde geleceğe güvenle bakan genç Cumhuriyetimizle yaşıt Cumhuriyet gazetemizi susturamayacaksınız” şeklinde konuştu. Yapılan açıklamaların ardından protestocular sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünden ayrıldı.

CUMHURİYET GAZETESİ'NE DESTEK EYLEMLERİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gün içinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap eki yöneticisi Turhan Günay, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Tekin Öz ve Hakan Kara, Kadri Gürsel, Karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı yöneticilerinden Önder Çelik ve Bülent Yener ile avukatlar Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör'ün emniyetteki işlemleri sürüyor.

Akşam saatlerinde Şişli'de bulunan Cumhuriyet Gazetesi önünde toplanan DİSK Basın İş Sendikası, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Haziran Hareketi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Gençlik Kolları üyeleri, basın açıklaması yaparak Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarının gözaltına alınmasını protesto etti. Açıklamalar sırasında 'Özgür basın susturulamaz' sloganları atıldı.

“FARKLI SES ÇIKMASIN İSTİYORLAR"
DİSK Basın İş Sendikası adına açıklama yapan Faruk Eren, yüzlerce gazetecinin hapishanede, yüzlercesinin de kapatılan kurumlar nedeniyle işsiz durumda olduğunu hatırlatarak, “Farklı ses çıkmasın istiyorlar. İktidarın söylediğinin dışında hiçbir şey söylenmesin istiyorlar. Haber yayınlanmasın istiyorlar. Biz haberciler haber yapmaya devam edeceğiz. İstedikleri kadar kurumlarımızı kapatsınlar, baskı uygulasınlar haberlerimizi kamuoyuna ulaştırmanın yollarını bulacağız. Okurları, izleyicileri, halkı haber alma hakkına sahip çıkmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

“GAZETECİ MESLEKTAŞLARIMIZIN BAŞI DİK, ALNI AK"
Türkiye Gazeteciler Sendikası adına açıklama yapan İstanbul şube yöneticisi Vural Nasuhbeyoğlu ise, “Bugün Cumhuriyet Gazetesi'nin yazarları gözaltına alındı, evlerinde aramalar yapıldı. Peki ne buldular bu evlerde? Silah mı buldular, bomba mı buldular? Gazetecilik faaliyetinden başka hiçbir şey bulamazlar. Buradaki insanların, ya da gözaltında olanların, ya da cezaevindeki gazeteci meslektaşlarımızın başı dik, alnı ak. Buna karşı durmamız gerekiyor. Bugün cumhuriyet, yarın başka bir gazete. Bundan sonra hiçbir gazetecinin tutuklanmasına, gözaltına alınmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Gazetecilik suç değildir; bunu her yerde daha güçlü bir şekilde bağırmak durumundayız." dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye adına açıklama yapan Erol Önderoğlu, “Sınır Tanımayan Gazeteciler olarak Türkiye'nin tek sesliliğe mahkum edilmeye çalışıldığına uzun zamandır tanığız. Bu dayanışmamızı siyasi görüşü ne olursa olsun, sadece görevini yapan gazeteciler olduğu sürece biz onların yanlarında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından cezaevindeki bazı gazetecilerin gönderdiği mektuplar okundu.

Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Gençlik Kolları üyesi kalabalık grup gazete önüne gelerek slogan atıp pankart açtı. CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Kenan Otlu "Fethullaçılar ile, cemaatlerle, tarikatlarla asıl mücadele veren Cumhuriyettir. Kurulduğu günden bu yana aslanlar gibi mücadele etmiştir. Cumhuriyet savaş meydanlarında kuruldu. Bu halk demokrasiyi, laikliği, Cumhuriyetin kazanımlarını savaş meydanlarında kazandı. Buraya gelip nöbet tutan 7 arkadaşımız attığı sloganlar nedeniyle gözaltına alınmıştır. Gerekirse ellerimizdeki telefonları alıp, bilgisayarlarımızı açıp gazeteyi basarız.' açıklamasında bulundu.
Özgür ALTUNCU / Güven USTA -Yaşar Kaçmaz - Özgür EREN -Çağatay KENARLI İstanbul (DHA)

Haberin linki:
http://arsiv.dha.com.tr/ugur-mumcunun-otomobili-eskisehirde-sergileniyor_1119606.html
 
 

Gazeteciler Silivri'de..
dha.com.tr, Yüksel Koç - 10 Aralık 2016
Barış Selçuk Gazetecilik Yarışması'nda DHA'ya iki ödül
dha.com.tr - 8 Eylül 2017
19. Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu
dha.com.tr - 21 Temmuz 2017
Bursa’da yerel gazete binasına silahlı saldırı!
dha.com.tr, Berktuğ Öncü - 7 Mayıs 2017
Feyzioğlu maden ocağına girdi
dha.com.tr, Gürkay Gündoğan, Durmuş Sevindik - 28 Şubat 2017
TGC Başkanı Olcayto: Gazeteciler öldürülmüyor ama süründürülüyor
dha.com.tr - 24 Ocak 2017
Uğur Mumcu ölümünün 24. yılında anıldı
dha.com.tr, Murat Deliklitaş, Özgür Eren - 24 Ocak 2017
Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde protesto
dha.com.tr, Özgür Altuncu, Güven Usta, Yaşar Kaçmaz, Özgür Eren, Çağatay Kenarlı - 1 Kasım 2016
Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde protesto
dha.com.tr, Özgür Altuncu - 31 Ekim 2016
Basın Özgürlüğü Ödülü Türk basınına
dha.com.tr - 24 Temmuz 2016
Bu çocuklarda gelecek var!
dha.com.tr - 23 Nisan 2016
Uğur Mumcu'nun otomobili Eskişehir'de sergileniyor
dha.com.tr, Kemal Atlan - 22 Ocak 2016
Genç gazeteci kansere yenik düştü
dha.com.tr - 22 Kasım 2015
'Yeni oluşturulan Basın Kartı Komisyonu hukuksuz'
dha.com.tr - 17 Kasım 2015
TGC-KAS 75. Yerel Gazetecilik Semineri Çanakkale’de başladı
dha.com.tr - 21 Şubat 2015
Uğur Mumcu ödülleri verildi
dha.com.tr, Kemal Atlan, Hakan Türktan - 25 Ocak 2015
Yurdun dört bir yanında Uğur Mumcu için toplandılar
dha.com.tr - 24 Ocak 2015
TGC-KAS 73. Yerel Gazetecilik Semineri Ankara’da başladı
dha.com.tr - 8 Kasım 2014
DHA'ya iki dalda ödül
dha.com.tr, Fevzi Kızılkoyun, Tahsin Güner - 26 Mart 2012
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr