Ali Tarık HATİPOĞLU
 Ali Tarık HATİPOĞLU

1957 yılı Manisa doğumlu olmama karşın, Ordu Perşembe nüfusuna kayıtlıyım.

1975 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, 1976 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, 1977 yılında Ankara Emek Mahallesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu öğrencisi olarak başladığım öğrencilik yaşamımı kesintiye uğratan politik duruşuma bağlı 1980 yılındaki tutuklanmamla birlikte, beş yıl dört ay çeşitli cezaevlerinde kaldım. Bu politik yaşamımın sonunda İmralı Cezaevi’nden 1986 yılında tahliye edildim.

1987 yılında Anka Ajansı’nda muhabir olarak gazetecilikle tanıştım. 1989 yılında Ankara’da yayınlanan Sektör Ekonomi Gazetesi’ni çıkaran ekipte yer aldım. 1990 yılında Ankara Büyükşehir. Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı’nın basını ve kamuoyunu bilgilendirmek için kurduğu Haber Merkezi’nde (Daha sonra adı Basın Merkezi oldu) muhabir olarak çalışmaya başladım. Basın ve kamuoyu bilgilendirme amaçlı günlük haber akışını sağlamanın yanı sıra, halka dağıtılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Günlük Bülteni, Ankara Dergisi ve yine haftalık Ankara Bülteni yayınlarında muhabir olarak görev aldım. 2012 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan emekli oldum.

Bu arada Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olurken, bir yandan da çeşitli kuruluşlara da basın danışmanlığı yaparak mesleki sürecimi sürdürdüm.

2005 yılında, ülkenin gergin olduğu bir süreçte, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkez yönetiminde görev aldım. Daha sonra ise bu görevimin yanı sıra 2006 yılında başladığım Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şube Başkanlığı görevinden 2011 yılında ayrıldım. 2012 yılında ise ÇGD Genel Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği görevimi bıraktım.

2007 yılında Çevre Gazeteciliğinin kurumsallaşmasını desteklemek amacıyla Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)’nin kuruluşunda yer alıp, Başkan yardımcılığı görevini üstlendim.
2010 yılında ise kuruluşunda yer aldığım Kültür, Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği’nin (Külturçev) başkanlığını 2016 yılına kadar sürdürdüm. Başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yaptığım derneklerin etkinlikleri nedeniyle gazetecilik mesleğine katkılarımdan dolayı çeşitli ödüller aldım. Halen Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi’nin ve Çevre Gazetecileri Derneği Onur Kurulu’nda görev almaktayım.

Karikatür sanatıyla cezaevinde tanışmamdan dolayı, “İçerden Dışarıya Sevgilerle” adlı sergi ve serginin albümünde karikatürüm yer almasının yanı sıra cezaevi çizgilerim çeşitli yurt içi ve dışı dergi ve albümlerde yayınlandı. Karikatüristler ve Mizahçılar Derneği Başkanlığı yaptım. Yurdun değişik yerlerinde ve Ankara’da çok sayıda karikatür sergisi gerçekleştirdim. Çeşitli kitaplara grafik kapak ve illustrasyon yaptım. “Bulanık Tarih” adlı kurgusal bir romanım yayınlandı.
 
 


 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2021   |   bilgi@cgd.org.tr