Ahmet TEMURTÜRKAN
 Ahmet TEMÜRTÜRKAN

(Timur TÜRKAN)

6 Eylül 1960’da Sivas, Divriği, Kuluncak köyünde doğdum. Eğitimimi Ankara’da tamamladım. Kimya Teknik Okulu’nu bitirdim. Dönemin koşulları gereği hayata erken atılmak adına İsta Haber Ajansı’nda 1976’da (16 yaşındayım) işe girdim. Çıraklık dönemimde sevgili ağabeyim Ahmet Abakay’dan daktilo, sevgili büyüğüm, üzerimde çok emeği olan, manevi babam olarak bildiğim, her zaman sevgi saygı duyduğum Varlık Özmenek ve sevgili Misket ablamdan da haber yazmayı öğrendim. Ajansta o dönem Ahmet Abakay ve Ahmet Kadıbeşegil’in ardından 3. Ahmet ben oldum ve Varlık ağabey bana soyadımı (Temur Türkan) kullanmamı önerdi. Zamanla basın camiasında (Timur Türkan) olarak bilinir olduk. Bir süre sonra ajansın çıkardığı bültende işçi işveren, sendikal konularla ilgili haberleri yapmaya başladım.

Sonra İsta Ajans kapandı, kısa bir süre Politika Gazetesi’nde çalıştım. Orada da bir süre sonra işime son verildi. Ben de Kimya Teknik Okulu’nun sınavlarına girdim, nasıl olduysa kazandım ve okumaya başladım. 1978’de Varlık ağabeyim beni buldu ve ANKA Ajansı’na çağırdı. 1978 Kasım ayında ANKA’da işe başladım. Günlük ekonomik bültenin basımı, düzenlenmesi, dağıtımı işlerini yapmaya başladım. Okul tam gün ve bu iş de akşam yapılıyordu. Yorucu oluyordu ama açıkçası işime çok yaradı.

O dönemde yaşanan olaylardan da payıma düşeni aldım. Eğitim yapılamıyor, her gün kavga, boykot vb. yaşanıyor, derslere giremiyorduk. Haliyle kayıtsız kalamadık. 3 kere farklı zamanlar da Mamak Askeri Cezaevi’nde uzun bir süre “ağırlandık.”

1981’de ANKA’da gece nöbetçiliğine başladım. Daha çok sorumluluk üstlendim. O dönemde rahmetli Teoman Erel’in desteğini de unutamam. Fatih Güllapoğlu, Derya Sazak, Uluç Gürkan, Murat Demiray, Ragıp Erten, Zekai Durmuş, Raşit Gürdilek ağabeylerimin de yardım ve destekleriyle kendimi daha da geliştirdim. Okul bitti ve Uluç ağabey beni gündüz ekibine aldı. Bir süre Mamak Askeri Mahkemelerini izledim, güzel haberler çıkardık o dönem.

1983’de siyasi partilere izin verilince önce MDP, sonra ANAP ve Halkçı Parti’yi izledim. Sonra Sodep, SHP ve CHP. Bu arada basın kartımı da aldım. Başbakanlık, TBMM, Cumhurbaşkanlığı muhabirliği de yaptım. Kenan Evren, rahmetli Necdet Calp, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Erdal İnönü’yü seçim gezilerinde dağ bayır, gece gündüz izledim, güzel haberler çıkardım, atlattım, haliyle atladım da.

1991’de ANKA Ajansı’nın sahibi rahmetli Müşerref Hekimoğlu’nun teklifiyle gazeteci arkadaşımız Veli Özdemir’den boşalan Yazı İşleri Müdürlüğü görevine getirildim. 2000 yılına kadar da bu görevi layıkıyla yaptığımı düşünüyorum. Sonra emeklilik ve 23 sene çalıştığım ANKA’da ayrılmak zorunda kaldım.

2002’de ise dönemin Genel Müdürü Mehmet Güler arkadaşımızın davetiyle Anadolu Ajansı’nda “Yerel Bülten Sorumlusu” olarak işe başladım. 2010’da ise dönemin Genel Müdürü Hilmi Bengi tarafından tazminatsız, sorgusuz, sualsiz işten çıkarıldım. Dönemin ilgili Bakanı Bülent Arınç’ın talimatıyla ben de dahil 46 kişinin işine son verildi. Konuyla ilgili açtığım tazminat davası da 7 yıl oldu Yargıtay’da görüşülmeyi bekliyor.

2010 Şubat ayında ise Moskova’da yayımlanan tek Türkçe gazeteden Ankara Temsilciliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü teklifi geldi. İşsiz kalmaktan iyidir dedik başladım ve halen bu görevi sürdürmekteyim. (16.10.2017)

Ayrıca gurme yazarlığına da soyundum. “Sonradan gurme” olduk. Kendime ait www.cesnitimur.com adlı sitemde “Ankara’nın Lezzet Durakları” adı altında mekânlar, yemekler, izlenimlerimi yazmaktayım. Söz konusu yazılarım, yaklaşık 4 yıldır da her cumartesi günü Akşam Gazetesi Ankara Eki’nde yayımlanmaktadır. Bu arada Bahçelievler semtinde de bir heves uğruna, küçük bir köfteci dükkânı açtım ve o işi de götürüyorum. Ama bu iş bizlere göre değil bilginize. İki kere evlendim ama yürütemedik, ayrıldım. Allah yolunu da bahtını da açık etsin, 32 yaşında bir oğlum ve güzel eşi Burcu kızım var.

Yayımlanan eserlerim:

-Bir işkencenin anatomisi (Öğretmen Sıddık Bilgin’in ölümü) - 1988

-Birisi yemek diğeri anılar üzerine iki kitap çalışmam da sürmekte.

 

Ödüllerim:

-1988- Çağdaş Gazeteciler Derneği - Haber Ödülü


 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2021   |   bilgi@cgd.org.tr