Saim TOKAÇOĞLU
 Saim TOKAÇOĞLU

27 Nisan 1955'de doğdum. Babam Selim Tokaçoğlu'nun görev nedeniyle bulunduğu Kıbrıs Baf'da başladığım ilkokula tayinler nedeniyle Bursa'da ve Ankara'da devam ettim. Sonunda Aydınlıkevler İlkokulu'ndan mezun oldum.

Ortaokul ve lise öğrenimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesin'de sürdürdüm. Özel Gönen Akşam Lisesi'nden mezun oldum.

Üniversite öğrenimimi Hacettepe Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu'nda (1975-1977) ve Gazi Üniversitesi, Basın Yayın Yüksek Okulu'nda tamamladım (1982).

Basın Yayın Yüksek Okulu'nda öğrenimim devam ederken Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu'nda foto muhabiri olarak çalıştım. 12 Eylül sonrası "Artık daha liberal bir politika izlemeye başlayan" Cumhuriyet'ten ilk atılan 33 kişiden biriyim.
 
Ankara Ekspres Gazetesi, Günaydın Gazetesi, Telespor, Makro Fotoğrafçılık-Gazetecilik (Ajans ortağı), Artem Prodüksiyon'da çalıştım.

1991 yılının başında kurduğum Ajans 91'i 2000 yılının sonuna doğru kapattım.

Ajans 91'i kapattıktan sonra Can Dündar'la e-mail trafiğini yönetmek üzere çalışmaya başladım. 2005 yılında Can'ın web sitesini kurduk ve sitenin editörü oldum. www.candundar.com.tr Resmi Web Sitesi Editörü olarak çalışmam 7 Ağustos 2015 tarihine kadar aralıksız devam etti. Bu tarihte istifa etmek zorunda bırakıldım, haklarımı alamadan ayrıldım. Kıdem tazminatım ve diğer haklarım için açtığım dava devam ediyor.

Can'dan ayrıldığım ve işsiz kaldığım duyulunca Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından web sitelerinin editörlüğü teklif edildi. Kabul ettim ve dört ay boyunca www.add.org.tr Resmi Web Sitesi Editörü olarak görev yaptım. Sansüre karşı çıktığım için 31 Aralık 2015 tarihinde kovuldum.

Hiçbir gelir getirmeyen, yalnızca köşe yazarı arkadaşlarımın yazılarını yayınlayarak 10 yıldır www.bizhaberiz.net internet haber portalını ayakta tutmaya çalışıyorum.

"ÇGD Yılın Başarılı Gazetecileri 2008" yarışmasında, sahibi ve genel yayın yönetmeni olduğum "www.bizhaberiz.net" haber portalıyla İnternet Basını dalında ödül aldım.

Bir sıra neferi olmaktan gurur duyduğum Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin genel yönetim kurulunda da görev yaptım. ÇGD'nin web sitesinin editörü ve Facebook grubunun yöneticisiyim.

Kişisel Facebook hesabım:
Facebook: https://www.facebook.com/saim.tokacoglu

Twitter hesabım:
Twitter: https://twitter.com/saimtokacoglu

E-mail adresim: saimtokacoglu@gmail.com

 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2021   |   bilgi@cgd.org.tr