Bünyamin TOKMAK
 

 


Bünyamin TOKMAK

20 Ağustos 1962'de Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Bozova beldesinde doğdum. Ailem 1965'te Antalya'ya taşındı. Sırasıyla Cumhuriyet ilkokulu (1973), Merkez Ortaokulu (1976) ve Antalya Lisesi'nden (1979) mezun oldum. Aynı yıl kazandığım Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nu 1984'te bitirdim.

1983 yılında ANKA Ajansı'nda stajyer olarak gazeteciliğe başladım. Ulusal Basın Ajansı'nda (UBA) çalıştım. UBA'nın kapanması üzerine geldiğim Antalya'da Antalya Ekspres Gazetesi'nde muhabirlik yaptım.

Bir süre sonra UBA'nın yeniden faaliyete başlaması üzerine UBA'nın Antalya temsilciliği görevini yürüttüm.

1986-1987 yıllarında vatani görevimi (Gaziemir/İzmir ve Dutlukır/Konya) yedek subay olarak tamamladım.

Askerlik dönüşünde Ankara'da Ulus Gazetesi'nde çalışmaya başladım. Anadolu Ajansı'nın açtığı sınavı kazanarak mesleğe 1988 yılından itibaren bu kurumda devam ettim.

2011 yılında Anadolu Ajansı'ndan emekli oldum.

Emeklilikten sonra Doğan Haber Ajansı'nda editör olarak çalıştım. 2014 yılında internet gazetesi Antalya Ajans'ı kurdum.

Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesiyim, TGS'nin Antalya işyeri temsilciliği görevini yürüttüm.

1990 yılında Bursa'da görev yaptığım dönemde kuruluşunu gerçekleştirdiğim Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara Şubesi'nde yönetim kurulu üyesi, 2. başkan ve başkan olarak uzun yıllar görev aldım.

1998 yılında Anadolu Ajansı Antalya Bölge Müdürlüğü'nde görevlendirildim.
3 dönem de Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi başkanlığı görevini yürüttüm. ÇGD'nin iki ayrı şubesinde başkanlık yapan tek isim oldum.

Bursa'da yaşadığım yıllarda Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) ve Antalyalılar Derneği'nin kurucuları arasında yer aldım. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.
 
 


 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2021   |   bilgi@cgd.org.tr