Zonguldak’ta “medya ve geleceğe bakış” paneli
 12 Ekim 2017, Perşembe
kanalb.com.tr - 12 Ekim 2017

Zonguldak’ta “medya ve geleceğe bakış” paneliÇağdaş Gazeteciler Derneği ile Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin Zonguldak’ta düzenlediği “Medya ve Geleceğe Bakış” panelinde, basın özgürlüğü masaya yatırıldı... Konuşmacı olarak panelde yer alan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye’de medyanın baskı altına olduğunu söyledi; Cezaevindeki gazetecilerin yaşam şartlarını anlattı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği ile Karaelmas Gazeteciler Derneği Zonguldak’ta “Medya ve Geleceğe Bakış” paneli düzenledi.

Zonguldaklıların katılımıyla gerçekleşen panelde, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Tevfik Kızgınkaya, Basın Konseyi yüksek kurul üyesi ve FOX haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk ve gazeteci Doğan Satmış konuşmacı olarak yer aldı.Toplantıda Basının bugünü, geleceği ve sorunları konuşuldu.

Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını söyleyen Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, tutuklu gazetecilerin cezaevlerinde zor koşullarda yaşadığını anlattı.

"GAZETECİLER GERÇEĞE ULAŞMAK İSTERKEN GÖZALTINA ALINIYOR. CEZAEVLERİNE ATILIYORLAR. KÜÇÜK BETONLARIN ARASINDA GÖKYÜZÜNÜ NİLE GÖRMEDEN YAŞIYORLAR SON 10 YILDA YAŞADIĞIMIZ TABLO BU BİZLER DIŞARDA DAHA TUTSAĞIZ GERÇEĞE ULAŞAMIYORUZ SİZ DE HABERE ULAŞAMIYORSUNUZ"

Türenç, “demokrasilerde basın baskı altına alınmaz” dedi.

"HABER EŞİTTİR HAKİKAT DEMEKTİR. O HAKİKATİ GAZETECİ BULUR. BULAM AZSA ORDA Bİ SANCI VARDIR. O SANCI DEMOKRASİLERDE OLMAZ"

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Tevfik Kızgınkaya da, özgür basının önemine vurgu yaptı.

"HALKIN ÇIKARLARINI SAVUNMAK BİZİM TEMEL GÖREVİMİZ. BUNUN İÇİN DE ÖZGÜRLÜK LAİKLİK GEREK YARGI BAĞIMSIZ OLMALI HALK KENDİSİNE GERÇEK HABERİ GETİREN GAZETECİLERE SAHİP ÇIKMALI"

FOX haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk ise, gazetecilerin kimi zaman can güvenliğinin de tehdit altında olduğunu söyledi.

"GAZETECİLERİN SANSÜRÜN YANISIRA CAN GÜVENLİĞİ MESELESİ VAR. MESLEKTAŞIN MESLEKTAŞI HEDEF GÖSTERMESİ VAR. KİME HEDEF GÖSTERİYOR KUTUPLAŞMIŞ TOPLUMA. O GAZETECNİN BAŞINA HER ŞEY GELEBİLİR."

Gazeteci Doğan Satmış ise, medya kurumlarının ekonomik sıkıntılarına değindi.

"YAZILI BASIN HEM REKLAM HEM TİRAJDA GERİYE GİDİYOR. TVLERİN REKLAM GELİRLERİ DE DİJİTALE GÖRE GERİLİYOR PARA KAZANAMAYAN MEDYA KURUMU YAŞAYAMIYOR YA DA BAĞIMLI OLUYOR"


Haberin linki:
http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=99446
 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr