Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiklerimiz anıldı: “Adalet ve barış istiyoruz”
 10 Ekim 2017, Salı

sendika62.org - 10 Ekim 2017

Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiklerimiz anıldı: “Adalet ve barış istiyoruz”

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler için, katliamın iki yıl dönümünden önce anma gecesi düzenlendi. Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının ve yaralananların konuştuğu anlamada 10 Ekim için adalet ve barış istendi


Mehtap Sakinci Coşkun


Ankara’da 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenler için anma gecesi düzenlendi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 9 Ekim akşamı yapılan anmaya katılım yoğun oldu. Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının ve 10 Ekim’de yaralananların konuşma yaptığı anmada, 10 Ekim’de yitirdiklerimizin oraya barış istedikleri için gittikleri hatırlatıldı. Barış talebinin yeniden dile getirildiği anmada 10 Ekim için adalet de istendi.

Anmaya KESK, DİSK, TMMOB ve bağlı odalar, TTB, İnşaat-İş, BTS, Memur-Sen, SES, Halkevleri, EMEP, ÖDP, TKP, BHH, SYKP, ESP, SGDF, FKF, Öğrenci Kolektifleri, Öğrenci İnsiyatifi, Ankara Dayanışma Akademisi, 78’liler Derneği, İHD, Türkiye Sakatlar Derneği, Ankara Barosu, Çağdaş Gazeteciler Derneği, HDP milletvekilleri Müslüm Doğan ve Mithat Sancar, CHP milletvekilleri Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan katıldı.

“Barış istemeye devam edeceğiz”

Fotoğraf sergisiyle başlayan anmanın açılış konuşmasını 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun yaptı. Coşgun, 10 Ekim 2015’te Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılanların barış istediklerini hatırlatarak “Sonrasında barışa ne kadar ihtiyacımız olduğunu gördük. Barış istemeye devam edeceğiz” dedi. Katliamda yaralananlarla dayanışmanın önemini vurgulayan Coşgun konuşmasını “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sözleriyle bitirdi.

 

“Adalet istiyorum”

Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları adına konuşan, 10 Ekim’de oğlu Mehmet Ali Kılıç’ı kaybeden Kemal Kılıç “IŞİD’i koruyan esas katilleri biliyoruz. Güvenlik önlemi almayan makamların yargı önünde hesap vermelerini istiyorum” dedi ve şunları söyledi:

"Mehmet Ali Kılıç’ın babası değilim sadece. Soma’da ölen madencilerin, Silivri’de tutsak edilen gazetecilerin, Berkin Elvan’ın, Ali İsmail’in de babasıyım. Adalet istiyorum."

“Umudu taşımaya devam edeceğiz”

Katliamda yaşamını yitiren Uygar Coşgun’un halası Fatma Durdu’nun konuşmasının ardından sözü alan Cihan Andiç’in babası Ahmet Andiç 10 Ekim’de yaşamını yitiren oğlunun selamını getirdiğini söyledi ve “Umut en politik duygudur ve biz umudu taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Katliamda yaralananların konuşmalarıyla devam eden etkinlikte, “İşimizi geri istiyoruz” diyerek 215 gündür açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişi de selam gönderildi.

10 Ekim’de yaralananlardan Sumru Koç, oraya barış istemeye ve gazete satmaya giden 15 yaşında bir kız olduğunu söyledi ve “Bunları yaşamak için çok küçüktüm. Hiçbirimiz bunları yaşamayı haketmedik” dedi.

Anma, katliamda yaralananların konuşmalarının ardından yapılan müzik dinletisiyle bitti.

 Sendika.Org

 

Haberin linki:
http://sendika62.org/2017/10/ankarada-10-ekimde-yitirdiklerimiz-anildi-adalet-ve-baris-istiyoruz/
 
 


ÇGD, 2017 yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı
sendika.org - 8 Mart 2018
ÇGD, Ekim-Aralık 2017 Medya Raporu’nu yayımladı: Saldırılar ve ihlaller artıyor
sendika62.org - 7 Şubat 2018
Özgür Gündem davası savunmaların alınması talebiyle ertelendi
sendika62.org - 26 Ekim 2017
Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiklerimiz anıldı: “Adalet ve barış istiyoruz”
sendika62.org - 9 Ekim 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildi
sendika59.org - 2 Ağustos 2017
ÇGD’nin cezaevinde ziyaret ettiği Ozan Kaplanoğlu: Başım dik şekilde çıkacağım
sendika48.org - 21 Haziran 2017
Tutuklu gazeteci Ozan Kaplanoğlu’na özgürlük
sendika39.org - 7 Mayıs 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 3 aylık “Medya raporu”nu açıkladı
sendika.org - 23 Ekim 2016
Gazetecilik örgütleri Kaya ve Kızılkaya için Metris Hapishanesi önünde buluştu
sendika10.org - 23 Ağustos 2016
Özgür Gündem gazetesine geçici olarak kapatma
sendika10.org - 16 Ağustos 2016
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr