Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden Berhan Soner’in tutuklanmasına tepki
 13 Ağustos 2017, Pazar
bursamuhalif.com - 13 Ağustos 2017

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden Berhan Soner’in tutuklanmasına tepkiNilüfer Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Berhan Soner’in tutuklanmasına Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi yayınladığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

OHAL ile birlikte baskıcı yönetimin öncelikle gazeteciliği hedef aldığının altı çizildiği açıklamada Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi eski Başkanı Berhan Soner’in tutuklanması kınandı.

ÇGD Bursa Şubesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye’nin dört bir yanından her geçen gün gazetecilere yönelik hak ihlalleri haberleri geliyor. OHAL’in İlan edilmesi ile birlikte baskıcı yönetime meşruluk kazandıracak uygulamalar öncelikle gazetecilik mesleğini hedef almaktadır. Türkiye’de iktidarın basın hak ve özgürlüklerini getirdiği noktanın yansımalarını kaygıyla izlemekteyiz. Daha önce bir çok meslektaşımızın tutuklanmasında olduğu gibi yeni tutuklamalar da hak ve özgürlükler noktasında demokrasiye darbe vurmaktadır. Bursa’da da geçtiğimiz aylarda YK üyemiz Ozan Kaplanoglu’nun haksız şekilde tutuklanmasının ardından dün (11 Ağustos) Nilüfer Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Muduru, ÇGD Bursa Şube eski Başkanı Berhan Soner tutuklandı. Bursa’da Nilüfer Belediyesi bünyesinde müdürlük vasfı bulunan bir gazetecinin kaçma şüphesi ile tutuklu yargılanmasına karar verilmesi kabul edilemez bir tutumdur. Soner ifadesinde Gezite.org internet sitesinin domain hizmetini sağladığını, bunun gibi onlarca site için aynı hizmeti sağlamaya devam ettiğini fakat içerik olarak sitelerde herhangi bir faaliyetinin olmadığını ve bunu iş olarak yaptığını belirtmesine rağmen kuvvetli suç şüphesi kanaati ile tutuklandı.

Bizler gazetecilik mesleğini onurlu bir şekilde yürütmeyi hedef edinmiş gazeteciler olarak halkın ve haklının yanında her zaman olduğumuzu bildiriyor, somut olmayan delillerle gazetecilerin tutsak edilmelerini kınıyoruz. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yönelik baskılara son verilmesini talep ediyoruz."
 

Haberin linki:
http://www.bursamuhalif.com/cagdas-gazeteciler-derneginden-berhan-sonerin-tutuklanmasina-tepki/
 
 
 

 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr