Gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildi
 02 Ağustos 2017, Çarşamba
sendika59.org - 2 Ağustos 2017

Gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildiTutuklu gazeteci ve Bursamuhalif.com Editörü Ozan Kaplanoğlu’nun yargılandığı dava bugün (2 Ağustos) Bursa Adliyesi’nde görüldü. Kaplanoğlu tutuklu bulunduğu Denizli’den “araç yok” denilerek Bursa’ya getirilmedi. Duruşmaya SEGBİS ile katılan gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildi

Bursa Muhalif sitesinin editörü gazeteci Ozan Kaplanoğlu 4 Mayıs’ta evinden gözaltına alınmış, ardından “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile tutuklanmıştı. Kaplanoğlu’nun yargılandığı davanın ilk duruşması bugün (2 Ağustos) Bursa Adliyesi’nde görüldü. Bursa Cezaevi’nden “yer yok” denilerek Denizli Cezaevi’ne sevk edilen Kaplanoğlu duruşmaya “araç yok” denilerek getirilmedi. Duruşmaya SEGBİS ile katılan Kaplanoğlu tahliye edildi.

Duruşma öncesi Bursa muhalefeti adliye önünde basın açıklaması yaptı. Bursa Demokrasi Güçleri adına konuşan Kaplanoğlu’nun avukatlarından Umut Beyaz adalet talebini yineledi. Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Kızılkaya ve DİSK Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş, Kaplanoğlu nezdinde tüm gazeteciler için özgürlük taleplerini aktardı. Halkevleri MYK üyesi Av. Sercan Aran “Hayır” dediği için tutuklanan üyeleri Kaplanoğlu özgürlüğüne kavuşana kadar mücadele edeceklerini belirtti. Basın açıklamasına CHP Bursa Milletvekilleri Ceyhun İrgil ve Orhan Sarıbal da katıldı.

İddianamede Halkevleri’nin terör örgütü olarak gösterilmesi ve kendisinin de üyesi olduğunun belirtilmesine yanıt veren Kaplanoğlu “Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut terör örgütü olarak değerlendiriliyor. Bu kurumlar yıllardır sol siyaset içerisinde anılan ve yasal kurumlardır. Öyle ki Halkevleri’nin kamuya yararlı bir dernek olduğu tescillidir. Birazdan avukatlarım bunun belgesini sunacaktır” dedi.

Mahir Çayan’ın Toplu Yazılar kitabının “Terör örgütü propagandası” suçlamasına delil olarak sunulmasına ise Kaplanoğlu “Bu kitap tüm kitapçılarda ve internette açık satışı olan bir kitaptır” yanıtını verdi.

Kaplanoğlu katıldığı anma etkinliklerinin delil olarak sunulmasına ise “Ben solcuyum, tabi ki anmalara katılacağım. Tabi ki, iktidara, ‘Seni yıkacağım’ diyeceğim. Bundan da onur duyarım”, “68 Kuşağının neferleri bizim için onurdur. Onların katledildiği darağacı müzelerde sergilenirken, onları anmak mı suç oldu?” dedi.

Kaplanoğlu’nun savunmasının ardından avukatların beyanlarına geçildi.

Kaplanoğlu’nun avukatları iddianamede geçen “fezleke ekinde sunulmuştur” ifadelerine dikkat çekerek, “savcı, iddianame polis fezlekelerinin kopyala yapıştır, aynısıdır. Öyle ki kontrol okuması bile yapılmamıştır. Yazım hataları bile aynıdır” denildi.

Avukatlar savunmalarında farklı mahkeme kararlarının tahrif edilerek sanık aleyhine dosya oluşturulduğunu belirtti. Halkevleri’nin iddianame de “terör örgütü” olarak geçmesi ile ilgili bölümde Bakanlar Kurulu kararı ile kamuya yararlı dernek statüsünden çıkarıldığının yazdığı ancak Danıştay’ın ilgili kararı iptal ettiğinin yazılmadığı belirtildi.

Av. Sercan Aran “Bu fezlekeyi hazırlayan kolluk güçleri görevi kötüye kullanmak suçunu işlemişlerdir. Toplanan deliller hukuka aykırıdır” dedi.

Av. Baran Kaya, Kaplanoğlu’nun tutuklanmasında delil olarak sunulan “kaplanoglu.net” adresi için “Müvekkilimin tutukluluğuna sebep bir ihbar üzerinedir. İhbar gerekçesi de bir internet linkidir. Bu link yalnızca müvekkilimin kişisel şifresiyle girebildiği ve kamuya açık olmayan bir linktir. Nasıl oluyor da kolluğun böyle bir linkten haberi oluyor ve link içindeki bilgilere ulaşabiliyor” dedi.

Av. Özgür Özcan savunmasında, “Yasa tutuklu ile hükümlüyü ayırır. Öyle ki tutuklular için ayrıca tutukevi kurulması gerektiği belirtilmişken aksine müvekkilimiz yüksek güvenlikli bir cezaevinde ve tecrit koşullarında tutulmaktadır. Son bir aydır tek başına bir hücrede tutulmakta, avukat görüşleri kısıtlanmakta, gazete, kitap, mektup vb. araçlara ulaşımı engellenmektedir. Bu sebeple tutukluluğun devamı başlı başına bir cezalandırmaya dönüşecektir, bu sebeple tahliyesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Avukat savunmalarının ardından mütalaa veren Savcı Kaplanoğlu’nun adli kontrol ile tahliyesini talep etti. Aranın ardından karar veren mahkeme, Kaplanoğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyarak tahliyesine karar verdi.

Sendika.Org

 
Haberin linki:
http://sendika62.org/2017/08/gazeteci-ozan-kaplanoglu-tahliye-edildi/
 
 
 

ÇGD, 2017 yılının Başarılı Gazetecileri Ödülleri’nin sahiplerini açıkladı
sendika.org - 8 Mart 2018
ÇGD, Ekim-Aralık 2017 Medya Raporu’nu yayımladı: Saldırılar ve ihlaller artıyor
sendika62.org - 7 Şubat 2018
Özgür Gündem davası savunmaların alınması talebiyle ertelendi
sendika62.org - 26 Ekim 2017
Ankara’da 10 Ekim’de yitirdiklerimiz anıldı: “Adalet ve barış istiyoruz”
sendika62.org - 9 Ekim 2017
Gazeteci Ozan Kaplanoğlu tahliye edildi
sendika59.org - 2 Ağustos 2017
ÇGD’nin cezaevinde ziyaret ettiği Ozan Kaplanoğlu: Başım dik şekilde çıkacağım
sendika48.org - 21 Haziran 2017
Tutuklu gazeteci Ozan Kaplanoğlu’na özgürlük
sendika39.org - 7 Mayıs 2017
Çağdaş Gazeteciler Derneği 3 aylık “Medya raporu”nu açıkladı
sendika.org - 23 Ekim 2016
Gazetecilik örgütleri Kaya ve Kızılkaya için Metris Hapishanesi önünde buluştu
sendika10.org - 23 Ağustos 2016
Özgür Gündem gazetesine geçici olarak kapatma
sendika10.org - 16 Ağustos 2016
 
 
© Tüm Hakları Saklıdır. 2022   |   bilgi@cgd.org.tr